Diety od A do Z

Dietetyka i znajomość zasad zdrowego żywienia pomagają przy leczeniu niektórych chorób i dolegliwości za pomocą określonych diet. Właściwa dieta ma ogromny wpływ na stan zdrowia i samopoczucie. Zarówno nadmiar, jak i niedobór witamin, składników mineralnych oraz substancji odżywczych w diecie jest przyczyną wielu chorób. Dla przykładu zbyt duża ilość białka w diecie prowadzi do podwyższenia stężenia mocznika, potasu i fosforu we krwi. Przy niewydolności nereknadmiar białka w diecie grozi zakwaszeniem ustroju. Z kolei dieta niskobiałkowa może prowadzić do zahamowania wzrostu i osłabienia organizmu.

Dieta - zdrowie

Nasze zdrowie często wymusza na nas stosowanie określonych diet. Duże zmiany w diecie powoduje diagnoza cukrzycy. Właściwe menu dla cukrzyków powinno opierać się na kontrolowaniu ilości łatwo przyswajalnych węglowodanów z możliwością uwzględnienia dawek insuliny. Przyjmowanie leków to nie wszystko w przypadku diet stosowanych przez osoby chore na cukrzycę. Dobrze jest opracować plan diety, dzięki czemu nie zabraknie w niej żadnych ważnych dla zdrowia składników.

Zupełnie inaczej wygląda przygotowanie diet w przypadku alergii. Diety dla alergików muszą wykluczać uczulające produkty spożywcze. W tym wypadku również konieczne jest przygotowanie planu diety. Plan diety zapobiegnie sytuacji, w której zaskoczy nas głód i sięgniemy po zakazane produkty. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie trzymając się założonego planu w czasie diet eliminacyjnych w przypadku alergii narażamy się na poważne dolegliwości.

Również kobiety ciężarne i karmiące piersią powinny zadbać o dietę, która w tym szczególnym okresie powinna mieć odpowiednią ilość kalorii i zawierać duże ilości warzyw oraz owoców bogatych w witaminy i minerały. Z diet kobiet w ciąży należy weliminować m.in. surowe i wędzone ryby oraz sery pleśniowe, które mogą być źródłem niebezpiecznych dla dziecka bakterii. Ponadto w planie diety kobiety ciężarnej na 9 miesięcy powinna zniknąć również wątróbka, ze względu na witaminę A, która w dużych ilościach jest toksyczna dla dziecka. Kobieta w ciąży powinna zrezygnować również z alkoholu i surowych jajek.

Dieta - dieta białkowa

Kilka lat temu wśród modnych diet pojawiła się dieta białkowa. Dieta białkowa jest bardzo skuteczna, choć wzbudza duże kontrowersje. Dieta Dukana, bo o niej mowa, opiera się na produktach o dużej zawartości białka. Od innych diet dieta białkowa różni się tym, że nie musimy się w jej czasie głodzić, a przy okazji szybko tracimy kilogramy i zyskujemy motywację do kontynuowania diety białkowej.

Do minusów diety białkowej należą na pewno konsekwencje zdrowotne, np. dieta białkowa bardzo obciąża nerki. Ponadto należy ona do monotonnych diet i trwa bardzo długo, przez co niewiele osób jest w stanie wytrwać na niej do końca.

Składa się z 4 faz. W pierwszej fazie diety białkowej tzw. fazie ataku można jeść jedynie produkty o dużej zawartości białka i to właśnie wtedy chudniemy najwięcej. Druga faza diety tzw. naprzemienna dopuszcza spożywanie warzyw co drugi dzień. Na tym etapie diety zazwyczaj ludzie rezygnują, ponieważ dosłownie rzucają się na warzywa i ciężko im bez nich wytrzymać. W trzeciej fazie tzw. utrwalenia można wprowadzić warzywa do codziennych posiłków, natomiast faza czwarta stabilizacji obejmuje zasady zdrowego odżywiania i pozwala na kontrolowanie swojej wagi.

Dieta - odchudzanie

Przygotowując dietę odchudzającą, należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Nie warto wybierać diet odchudzających, które są bardzo monotonne i zawierają mało kalorii. Koniecznie należy jednak wdrożyć dietę redukcyjną lub tzw. dietę niskoenergetyczną. Te diety odchudzające sprawią, że zdrowo stracimy na wadze i nie uzyskamy efektu jojo.

Dobrze skomponowane diety odchudzające zapewnią również naszej skórze odpowiednią dawkę odżywienia. Tajemnica młodego wyglądu i piękna zależy nie tylko od genów czy zabiegów kosmetycznych, lecz także od właściwie skomponowanego jadłospisu. Stan cery może poprawić beta-karoten oraz witamina E. Te składniki odżywcze występują m.in. w marchewce, morelach, dyni, olejach roślinnych i kiełkach pszenicy. W okresie menopauzy kobiety powinny zwrócić uwagę na obecność w diecie fitoestrogenów.

Obecnie nie musimy się martwić, że źle skomponujemy dietę odchudzającą. Jeśli nie mamy wprawy, możemy kupić taką dietę online lub w specjalnych firmach cateringowych. Firmy, w których kupujemy dietę, nie tylko przygotują nam plan diety, ale też przygotują i przywiozą posiłki do domu. Dostępność opcji kup dietę nie jest ograniczona tylko do dużych miast. Wystarczy dostęp do internetu, aby kupić dietę na specjalnych portalach. Po kliknięciu kup dietę, podajemy informacje dotyczące naszego stanu zdrowia, aktualnej wagi i wzrostu. Na podstawie tych informacji przygotowywany jest dla nas indywidualny plan diety. Opcja kup dietę jest idealnym rozwiązaniem dla osób niemających czasu, aby przygotować plan diety, a tym bardziej posiłki. Kupno diety przy odrobinie motywacji jest gwarancję sukcesu.

Spożywając produkty bogate w błonnik, np. siemię lniane, brokuły, nasiona słonecznika, pestki dyni czy płatki zbożowe, poprawimy perystaltykę jelit, a tym samym uchronimy organizm przed toksynami powstającymi w jelicie grubym.

Wpływ diet na nasze zdrowie jest nieoceniony. Stosowanie zdrowych diet to podstawa dobrego samopoczucia, witalności i energii!!!

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Diety od A do Z
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Diety od A do Z
Diety od A do Z

Najpopularniejsze diety XX wieku

Najpopularniejsze diety XX wieku

odchudzania aż do końca XIX stulecia jest właśnie dieta Bantinga. A jak zmieniały się diety w wieku XX? Fleczerizm, czyli żucie bez połykania Nazwa (...) . Lata 90. XIX wieku: dr Edward Hooker Dewey zaleca umiarkowaną...

Diety od A do Z

Nowy trend - sirtfood, czyli dieta długowieczności

Nowy trend - sirtfood, czyli dieta długowieczności

utrzymać lub zwiększyć masę mięśniową. A wszystko to bez liczenia kalorii i wyczerpujących ćwiczeń. Zasady diety sirtfood Dieta sirtfood koncentruje (...) . Ograniczenie spożycia kalorii na początku diety...

Diety od A do Z

Dieta na zimę

Dieta na zimę

- powinny być co najmniej cztery. Spożywając potrawy co 3-4 godziny, ułatwiamy organizmowi utrzymać równowagę cieplną. Składniki diety na zimę (...) , pomarańczy. Wszystkie zawierają witaminy A, C i E, które zwiększają...

Diety od A do Z

Dieta dla seniora

pod uwagę strawność pokarmów, zapotrzebowanie kaloryczne na składniki odżywcze, a także na wodę. Osoby starsze powinny jeść regularnie, posiłki (...) , organizm jest mniej odporny na czynniki chorobotwórcze, a także...

Diety od A do Z

Wywiad z Urszulą Mijakoską, autorką „Diet coachingu"

, albo zaczyna, albo się do niej przymierza). Dlaczego? U większości kobiet niezadowolenie z własnego wyglądu, a nie względy zdrowotne, decydują (...) , że wiele z nas zaczyna wierzyć , że musi zmienić swoje ciało, by poczuć się...

Diety od A do Z

Dieta na dobry wzrok

utlenianiu witaminy A. Obecna jest w olejach roślinnych (oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, olej rzepakowy), orzechach, ziarnach słonecznika. Witamina (...) A - również neutralizuje wolne rodniki w komórkach, w ten...

Diety od A do Z

Dieta oczyszczająca

. Co wolno, a co jest zabronione? W warzywnej części diety zjadamy głównie warzywa: korzeniowe: seler, burak, rzepa, chrzan, rzodkiew, marchew (...) Dieta oczyszczająca to w dzisiejszych czasach konieczność. Toksyny...

Diety od A do Z

Gillian McKeith - dieta Boot Camp, zasady diety

, które są idealne dla konkretnych osób, które lubią jasno określone cele. Gillian McKeith zapewnia, że stosując się do zasady diety Boot Camp (...) , ale realizowane pod nadzorem trenera. Ponieważ przynosiło to efekty Gillian McKeith...