Cukrzyca - podstawowe informacje

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która rozwija się na skutek zaburzeń w obrębie wydzielania i działania insuliny, prowadzących do wzrostu stężenia glukozy we krwi. Cukrzyca może prowadzić do przewlekłych powikłań i uszkodzenia różnych narządów: oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Są różne typy cukrzycy.

Cukrzycę typu 1 cechuje bezwzględny deficyt insuliny, dlatego leczenie polegające na podawaniu insuliny jest konieczne od samego rozpoznania choroby. W typie 2, który stanowi większość przypadków cukrzycy, ma miejsce tzw. insulinooporność, czyli zaburzenie w działaniu insuliny.

Zobacz film: "Co powienien wiedzieć chory na cukrzycę?"

W przypadku cukrzycy typu 2 leczenie obejmuje na początku leki doustne oraz odpowiednią dietę. Dopiero po pewnym czasie niezbędne jest zwykle wprowadzenie do terapii insuliny. Wczesne wykrycie cukrzycy i od początku dobra jej kontrola pozwala zapobiec powikłaniom i prowadzić aktywne życie.

Jeżeli rozpoznano u ciebie cukrzycę

Ważne jest, abyś zaakceptował chorobę i potraktował ją jako jedno z zadań życiowych. Przekonasz się z czasem, że pomimo cukrzycy będziesz mógł być nadal aktywny i realizować swoje cele życiowe, rozwijać swoje zainteresowania. Jest wiele przykładów, w Polsce i na świecie, że osoby z cukrzycą osiągnęły sukces w różnych dziedzinach życia.

Leczenie cukrzycy – główne elementy

Znaczenie diety w życiu cukrzyka

Odpowiednia dieta to ważny element leczenia cukrzycy.

Edukacja: ważne jest, abyś jak najlepiej poznał swoją chorobę i nauczył się, jak postępować z nią na co dzień.

Dieta: coraz częściej zamiast o „diecie” mówimy o zdrowym żywieniu. Jak się przekonasz, zalecenia dla chorego na cukrzycę są podobne jak dla osób zdrowych. Osoba chora powinna nauczyć się kilku dodatkowych zasad, m.in., jak różne spożywane produkty żywnościowe wpływają na stężenie glukozy we krwi. Dowiedz się, czy możesz odbyć szkolenie u dietetyka, który nauczy cię podstaw zdrowego żywienia w cukrzycy.

Aktywność fizyczna chorych na cukrzycę wpływa korzystnie na wrażliwość na insulinę, kontrolę stężenia glukozy we krwi, profil lipidowy oraz sprzyja redukcji masy ciała. Wskazania do aktywności fizycznej mogą się różnić zależnie od typu cukrzycy, czasu trwania i występowania powikłań. Przed rozpoczęciem programu ćwiczeń trzeba ustalić z lekarzem diabetologiem m.in.: które ćwiczenia są przeciwwskazane, przy jakich stężeniach glukozy we krwi można rozpocząć ćwiczenia, jaka pora dnia jest najlepsza i jak zapobiegać niedocukrzeniom.

Samokontrola

Badanie stężenia glukozy we krwi w warunkach domowych (przy użyciu glukometru i pasków testowych) umożliwia ocenę wyrównania cukrzycy na co dzień. Ustal z lekarzem plan badań, o jakich porach i jak często je wykonywać, jakie powinny być twoje docelowe wartości stężenia glukozy we krwi, jak postępować w przypadku za wysokich wartości (hiperglikemii) i niedocukrzenia (hipoglikemii).

Inne elementy samokontroli to m.in.: właściwa pielęgnacja i codzienne oglądanie stóp, badanie ciśnienia tętniczego, kontrola masy ciała.

Doustne leki przeciwcukrzycowe: u chorych na cukrzycę typu 2 stosuje się obok diety leki doustne. Obecnie jest kilka grup tych leków, o różnych mechanizmach działania, i lekarz dobierze właściwy dla ciebie lek (leki). Zwykle na pewnym etapie choroby osoby z cukrzycą typu 2 będą wymagały podawania insuliny.

Insulinoterapia: są różne rodzaje insulin i jest wiele schematów ich podawania – lekarz wybierze ten, który jest dla danego chorego najlepszy. Insulina jest wstrzykiwana za pomocą wstrzykiwacza („pena”) lub podawana przy użyciu pompy insulinowej.

Bardzo ważne jest też właściwe leczenie chorób współistniejących z cukrzycą, jak np. nadciśnienia tętniczego, zaburzeń lipidowych.

Informacje ogólne zawarte w artykule nie służą do samodzielnych modyfikacji schematu leczenia cukrzycy. Wszelkie zmiany w terapii należy konsultować z lekarzem prowadzącym.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Cukrzyca
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

brak sily

arbuz95 • ostatni post 8 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Cukrzyca
Cukrzyca

Wpływ cukrzycy na płodność (WIDEO)

Wpływ cukrzycy na płodność (WIDEO) Odtwórz wideo

Mężczyźni chorujący na cukrzycę mogą mieć problemy płodnością. Jak się okazuje zależność ta wynika z faktu, iż rozwój miażdżycy tętniczek jądrowych (...) zmieniona. Ponadto panowie z cukrzycą będącą w bardzo zaawansowanym...

Cukrzyca

7 gwiazd, które chorują na cukrzycę

7 gwiazd, które chorują na cukrzycę

Nie jesteś sam Cukrzyca typu 1 to choroba, która polega na tym, że organizm nie wytwarza insuliny - hormonu, który przetwarza glukozę na energię (...) . Na cukrzycę cierpią w Polsce około 3 miliony osób. Jeśli dotyczy...

Cukrzyca

Opalanie a cukrzyca (WIDEO)

Opalanie a cukrzyca (WIDEO) Odtwórz wideo

Cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem jeśli chodzi o opalanie się. Osoby cierpiące na tę chorobę mogą zatem bez obaw zażywać kąpieli słonecznych (...) słonecznych, by nie dopuścić do poparzeń słonecznych. W porównaniu do osób zdrowych,...

Cukrzyca

Powikłania cukrzycy

Powikłania cukrzycy

staje się hospitalizacja. Hipoglikemia stanowi poważne zagrożenie dla osób chorych na cukrzycę. Do charakterystycznych jej objawów należą (...) nerwowego. Cukrzyca 1 typu powoduje, że neuropatia następuje nagle. Jej...

Cukrzyca

Terapia cukrzycy ma gorzki smak

być początkiem debaty na temat sytuacji chorych na cukrzycę w Polsce. Już od kilku lat trwają rozmowy o wprowadzeniu nowoczesnych terapii cukrzycy. - Jesteśmy (...) . na zahamowanie wagi u chorych z cukrzycą typu 2 (czyli...

Cukrzyca

Niski poziom wapnia u chorych na cukrzycę a cesarskie cięcie

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Liverpoolu wykazały, że siła skurczów macicy u kobiet chorych na cukrzycę jest wyraźnie (...) cesarskiego cięcia W ostatnich dziesięciu latach odsetek porodów powikłanych przez...

Cukrzyca

Zachorowanie na cukrzycę rośnie

Cukrzyca typu I (insulinozależna) stanowi 10% wszystkich przypadków cukrzycy, jej chorobowość w Polsce szacuje się na 0,3%. Pojawia się w każdym (...) do kwasicy ketonowej i wymaga leczenia insuliną, ponieważ jest wynikiem bezwzględnego...