Nadmiar białka w organizmie

Białko jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy często decydują się na dietę z niską zawartością węglowodanów, zaś wybierają tę z przewagą białka. Zapewnia ono bowiem uczucie sytości na dłużej. Niestety, jego nadmiar może wywołać skutki uboczne.

Zapotrzebowanie na białko

Dzienne zapotrzebowanie na białko uzależnione jest przede wszystkim od wieku, płci, a także trybu życia. Osoba dorosła, bez problemów zdrowotnych i dbająca o umiarkowaną aktywność fizyczną w ciągu dnia, powinna spożywać od 0,8 do 1,0 g białka na dobę. Przykładowo: kobieta ważąca 60kg nie powinna przekraczać 60 g białka na dzień.

Zobacz film: "Co warto wiedzieć o błonniku?"

Wyjątkiem są dzieci i młodzież, u których zapotrzebowanie na białko jest większe, ponieważ bierze udział w budowaniu mięśni oraz gwarantuje prawidłowy rozwój organizmu.

Zwiększenie masy ciała

Spożywanie zbyt dużej ilości białka może prowadzić do tycia. Nie można zapomnieć, że 1g białka to 4kcal, więc znaczne zwiększenie podaży białka w diecie, bez zwracania uwagi na kaloryczność może zwiększyć bilans energetyczny diety. Należy pamiętać o zbilansowanej diecie, która powinna zawierać odpowiedni poziom wszystkich składników odżywczych i być proporcjonalna do dziennego zapotrzebowania. Inaczej może zadziałać w odwrotny sposób, przynosząc niechciane efekty.

Odwodnienie

Nadmiar białka jest filtrowany przez nerki, a produktem ubocznym tego metabolizmu jest azot. Jeśli twoja dieta jest w nadmiarze bogata w białko, nerki muszą pracować na wysokich obrotach – ciężej, niż odbywa się to przy spożywaniu odpowiedniej ilości tego składnika odżywczego. Należy wiedzieć, że w przypadku problemów z nerkami dieta bogata w białko może grozić pogorszeniem ich funkcjonowania.

Problemy trawienne

Jeśli w twoich codziennych posiłkach znajduje się za dużo białka, możesz cierpieć na nudności, niestrawność, a także zaparcia. Podczas gdy jesz wiele produktów takich jak mięso, ryby, drób, ser lub inne wyroby mleczne, musisz pamiętać o dostarczaniu odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego. W przeciwnym razie mogą towarzyszyć ci uciążliwe problemy z przewodem pokarmowym.

Nieświeży oddech i bóle głowy

W diecie o bardzo niskiej zawartości węglowodanów, a z przewagą białka organizm przechodzi w stan ketozy. W tym procesie nasz organizm w celu produkcji energii zaczyna spalać tłuszcz zamiast węglowodanów, co prowadzi do produkcji ciał ketonowych. Z jednej strony pozwala to na szybki spadek masy ciała, jednakże w drastycznych przypadkach skutkiem ubocznym może być przejście organizmu w stan kwasicy ketonowej, której jednym z objawów może być nieprzyjemny zapach z ust, a także męczący ból głowy.

Spadek nastroju

Australijskie badania pokazują, że osoby będące na diecie niskowęglowodanowej cierpiały na pogorszenie nastroju, a także szybciej ulegały zdenerwowaniu i rozdrażnieniu. Jeśli zrezygnujesz z węglowodanów na rzecz zwiększenia porcji białek, możesz stać się drażliwy i zrzędliwy.

Największym problemem u osób spożywających zbyt duże ilości białka jest niewystarczające uzupełnianie takich składników jak błonnik pokarmowy, antyoksydanty, witaminy i składniki mineralne, które możemy znaleźć w zbożach, owocach i warzywach. Nie warto zapominać o włączeniu do swojej diety również białek pochodzenia roślinnego.

Należy pamiętać o zbilansowanym menu, które nie pozostawi uszczerbku na zdrowiu. W tym celu należy udać się do dietetyka, który pomoże w ustaleniu odpowiedniej ilości poszczególnych składników odżywczych.

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Białko - budowa, właściwości, podział, niedobór, wpływ na odchudzanie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Białko - budowa, właściwości, podział, niedobór, wpływ na odchudzanie
Białko - budowa, właściwości, podział, niedobór, wpływ na odchudzanie

Sery źródłem białka

Sery źródłem białka

Białko dodaje energii, poprawia humor i gwarantuje szybką regenerację mięśni, a to jeszcze nie wszystkie jego zalety. Białka są źródłem cennych (...) aminokwasów, potrzebnych do katalizowania wielu reakcji enzymatycznych w organizmie....

Sport i aktywny wypoczynek

Dieta dla sportowców i osób aktywnych fizycznie

Dieta dla sportowców i osób aktywnych fizycznie

, gdyż przyspiesza przemianę materii. Dieta wysokobiałkowa polega na dostarczeniu organizmowi białka zwierzęcego w ilości nie większej niż 2 g/kg masy ciała (...) strączkowych i ziarnach zbóż (białko roślinne). W normalnych...

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

6 zdrowych produktów, których jesz za dużo

6 zdrowych produktów, których jesz za dużo

jedynie kilka sztuk. Zbyt dużo bananów w diecie może doprowadzić do hiperkaliemii, czyli nadmiaru potasu w organizmie. Nawet jeśli bardzo je lubisz (...) i minerały. Nasiona chia Nasiona chia to absolutny hit zdrowego...

Białko - budowa, właściwości, podział, niedobór, wpływ na odchudzanie

Co się dzieje z ciałem, gdy jesz za dużo protein?

Co się dzieje z ciałem, gdy jesz za dużo protein?

ogromnej pracy, aby nadmiar azotu został wydalony wraz z moczem. Dieta wysokobiałkowa może sprawić, że część azotu nie zostanie usunięta z organizmu (...) organizmu, węglowodanów 55 proc., a tłuszczu...

Psychologia w odchudzaniu

Dlaczego nie chudnę? (prezentacja edukacyjna)

Dlaczego nie chudnę? (prezentacja edukacyjna)

hormonów nadzorujących proces jedzenia w naszym organizmie. Badania wykazały, że brak snu jest przyczyną niedoboru leptyny odpowiadającej za kontrolę (...) stresującą pracą, ćwiczą znacznie mniej od tych, które są mniej obciążone. ...

Niewydolność nerek - przyczyny, badania, leczenie

Leczenie niewydolności nerek (WIDEO)

Leczenie niewydolności nerek (WIDEO) Odtwórz wideo

zaś takie części składowe leczenia jak: ograniczanie ilości białka w diecie, ale jednocześnie zapobieganie niedożywieniu białkowo-kalorycznemu, zapewnienie

Zdrowe odżywianie

Zdrowe przekąski (prezentacja edukacyjna)

Zdrowe przekąski (prezentacja edukacyjna)

, począwszy od wytrzymałości organizmu, na jego zdolności do regeneracji kończąc. Oto lista posiłków, które gwarantują najwyższą formę i energię każdego (...) , które zastępują glikogen w mięśniach w trakcie wysiłku fizycznego. Glukoza,...

Suplementy diety - charakterystyka, składniki, odchudzanie

Szelazo+SR

Szelazo+SR

Suplement diety Szelazo+SR Jak walczyć z przemęczeniem, ospałością, bólami głowy? Może to wynik niedoboru żelaza. Spróbuj Szelazo+SR - suplementu diety, który uzupełni wszelkie braki żelaza w organizmie.