Trwa ładowanie...

Błonnik witalny – właściwości, działanie i zastosowanie

Avatar placeholder
31.01.2024 12:05
Błonnik witalny to mieszanka babki płesznik i babki jajowatej.
Błonnik witalny to mieszanka babki płesznik i babki jajowatej. (Adobe Stock)

Błonnik witalny, czyli mieszanka babki płesznik i babki jajowatej, to suplement diety będący źródłem nieprzetworzonego błonnika pokarmowego. Jakie są korzyści zdrowotne płynące z jego regularnego spożywania? Jak stosować i przygotować błonnik witalny? Czy trzeba zachować jakieś środki ostrożności?

spis treści

1. Co to jest błonnik witalny?

Błonnik witalny to suplement diety, którą wyróżnia wysoka zawartość błonnika pokarmowego. Jest mieszanką nasion babki płesznik (Plantago psyllium) i łuski babki jajowatej (Plantago ovata). Uzyskuje się go poprzez ich zmielenie. Ponieważ zarówno nasiona, jak i łuski wspomnianych roślin są naturalnym źródłem błonnika, produkt pomaga wzbogacić jadłospis w błonnik.

Babka jajowata poza błonnikiem zawiera fitosterole, antyoksydanty i proteiny. Babka płesznik cechuje się zasobnością w rozpuszczalne frakcje polisacharydów, białko, śluz, fitosterole, oleju i tripertenów.

2. Jak działa błonnik witalny?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Babka płesznik i babka jajowata mają pozytywny wpływ na zdrowie. Wspierają funkcjonowanie jelit (regulują trawienie, poprawiają perystaltykę jelit). Zwiększają uczucie sytości, oczyszczają jelita, pomagają uregulować zaburzenia wypróżniania (zarówno zaparcia, jak i biegunki) i usuwać toksyny z organizmu. Regulują poziom cukru we krwi i poziom cholesterolu. Oczyszczają również wątrobę. Jak to możliwe?

Zarówno babka płesznik, jak i babka jajowata, zawierają substancje które po dotarciu do jelit zaczynają pęcznieć. W efekcie wchłaniają szkodliwe związki z pożywienia oraz wodę, a wydzielany śluz ułatwia przesuwanie się zalegających treści, co usprawnia procesy trawienne.

Rośliny stwarzają też dobre warunki do namnażania się bakterii probiotycznych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego i immunologicznego.

Spożywanie błonnika witalnego poprawia samopoczucie, wspiera koncentrację, niweluje zmęczenie, apatię i senność, a także obniża ryzyko zachorowań na raka i chorobę wieńcową serca.

Błonnik witalny a odchudzanie

Ponieważ błonnik witalny skutecznie wspomaga proces odchudzania, ponieważ wywołuje uczucie sytości, które trwa przez długi czas, hamuje nadmierny apetyt i zmniejsza uczucie głodu (za tę właściwość odpowiada celuloza, która pęcznieje w żołądku). Co więcej, może ograniczać wchłanianie tłuszczu, oraz pozytywnie wpływać na przemianę materii i zapobiega efektowi jo-jo.

3. Błonnik witalny - jak stosować?

Błonnik witalny to suplement, po który warto sięgać w przypadku zaburzeń ze strony układu pokarmowego, stosowania diety odchudzającej bądź diety ubogiej w błonnik pokarmowy. Według specjalistów jego dzienne spożycie powinno wynosić co najmniej 25g.

Jak włączyć błonnik witalny do codziennej diety? To proste. Preparat najczęściej ma formę proszku, który należy rozrobić z letnim płynem. Mieszanka nasion babki płesznik i łuski babki jajowatej po zalaniu płynem pęcznieje i tworzy żel o neutralnym smaku. To pozwala na zastosowanie go w kuchni na wiele sposobów.

Błonnik witalny można stosować jako:

  • dodatek do jogurtu, kefiru, maślanki,
  • zagęszczacz do zup i sosów,
  • owsianki,
  • dodatek do koktajli, napoju roślinnego, mleka, soku.

Aby odczuć prozdrowotne korzyści ze spożywania błonnika witalnego, należy przyjmować go codziennie w ilości 6 g (2 łyżeczki) 2 razy dziennie (zalecane dzienne spożycie wynosi dwie porcje produktu, to jest 12g - 4 łyżeczki).

Błonnik witalny - jak przygotować?

Błonnik witalny jest gotowy do spożycia po uprzednim przygotowaniu. Porcję produktu (dwie łyżeczki) wystarczy zalać 200 ml chłodnej, przegotowanej wody, po czym odczekać około 20 minut, aż lekko spęcznieje. Gdy uzyska konsystencję kleiku, jest gotowy do konsumpcji.

4. Błonnik witalny – przeciwwskazania i środki ostrożności

Błonnik witalny, choć wykazuje właściwości prozdrowotne, nie może być spożywany przez wszystkich. Przeciwwskazaniem jest wiek poniżej 12. roku życia, choroba układu pokarmowego, niedrożność jelit, ciężka cukrzyca i silne biegunki. Nie zaleca się korzystania z produktu przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Stosując błonnik witalny trzeba zachować środki ostrożności. Przede wszystkim nie przekraczać zalecanej dziennej porcji. Sproszkowanego błonnika nie wolno spożywać na sucho (może to zablokować jelita).

Bardzo ważne jest również, by konsumując produkty zasobne w błonnik wypijać około 2 litry wody dziennie. Nie mniej istotne jest, by przyjmować go około godzinę przed lub po zażyciu leków, ponieważ może opóźniać ich wchłanianie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze