Przejdź na WP

Błonnik witalny - charakterystyka, odchudzanie, wpływ na zdrowie, przeciwwskazania, dawkowanie, opinie

Błonnik witalny to suplement diety wykonany w większości z naturalnych składników. Błonnik witalny wchodzi w skład nasion babki jajowatej, babki płesznik i lnu. Dzięki suplementom z błonnikiem witalnym łatwej i szybciej pozbędziesz się nadwagi, usprawnisz funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Błonnik witalny zapobiega także powstawaniu miażdżycy i reguluje poziom cukru we krwi.

Zobacz film: "Co warto wiedzieć o błonniku?"

spis treści

1. Błonnik witalny - charakterystyka

Poszukiwania diety idealnej, niewymagającej wyrzeczeń i ćwiczeń trwają nieustannie. W ostatnim czasie za cudowny sposób na szczupłą sylwetkę uchodzi zażywanie błonnika witalnego. Czy metoda ta jest rzeczywiście skuteczna? Jak błonnik witalny wpływa na organizm? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat błonnika witalnego?

Błonnik odgrywa w naszym organizmie bardzo ważną rolę. Błonnik pomaga zmniejszyć wchłanianie tłuszczów i cukrów, a dodatkowo pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit, wspierając tym samym procesy detoksykacyjne organizmu.

Istnieje kilka odmian błonnika, a każdy z nich we właściwy sobie sposób wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego. Jedną z bardziej popularnych odmian błonnika jest dziś błonnik witalny. Błonnik witalny to całkowicie naturalna substancja, którą, jak twierdzą specjaliści, znajdziemy w dwóch roślinach – babce płeszniku oraz babce jajowatej. W czym tkwi sekret działania błonnika witalnego?

Błonnik witalny pomoże osobom chcącym stracić na wadze
Błonnik witalny pomoże osobom chcącym stracić na wadze (Shutterstock)

W składzie ziaren pierwszej z wymienionych roślin znajdują się substancje, które, po tym jak trafią do jelit, zaczynają pęcznieć – nasiona wchłaniają szkodliwe związki znajdujące się w przyjmowanym przez nas pożywieniu oraz wodę.

Wydzielany przez nie śluz ułatwia przesuwanie się zalegających treści, dzięki czemu poprawie ulega efektywność procesów trawiennych. Podobne właściwości wykazuje babka jajowata, która pomaga uregulować zaburzenia wypróżniania – zarówno zaparcia, jak i biegunki.

2. Błonnik witalny - odchudzanie

Właściwości błonnika witalnego czynią z niego popularny ostatnio naturalny środek na odchudzanie. Błonnik witalny jest uważany za jeden z najlepszych domowych sposobów na walkę ze zbędnymi kilogramami. Czy przyjmowanie błonnika witalnego rzeczywiście może przynieść zadowalające efekty? I tak, i nie.

Oczyszczenie organizmu z zalegających treści w istocie sprawia, że wskazówka wagi wędruje w dół, jednak błonnik witalny nie powoduje spalania tkanki tłuszczowej. Dieta bogata w błonnik może jedynie zmniejszać apetyt, jednak ostateczne rezultaty są uzależnione od prowadzonego przez nas trybu życia.

Żaden odchudzający suplement diety nie jest w stanie w cudowny sposób wysmuklić naszej sylwetki. Może on jedynie wspomóc proces odchudzania, ale nie obejdzie się bez ćwiczeń i rezygnacji z niezdrowego jedzenia.

3. Błonnik witalny - wpływ na zdrowie

Oczyszczenie organizmu to nie jedyna zaleta błonnika witalnego. Za detoksykacją idzie szereg innych korzyści płynących ze stosowania błonnika witalnego – poprawia się nasze samopoczucie, stajemy się mniej senni i bardziej energiczni. Błonnik pomaga regulować poziom cukru we krwi, a dodatkowo przyczynia się do obniżenia ciśnienia.

Błonnik witalny to także naturalny oręż w walce ze złym cholesterolem, dlatego błonnik witalny jest zalecany przede wszystkim osobom narażonym na wystąpienie miażdżycy oraz otyłości.

7 produktów, które mają więcej błonnika niż jabłka
7 produktów, które mają więcej błonnika niż jabłka [8 zdjęć]

Błonnik pokarmowy (włókna pokarmowe) to jeden ze złożonych węglowodanów. Nie jest on trawiony w układzie...

zobacz galerię

Błonnik witalny może być wykorzystywany w profilaktyce i leczeniu zapalenia wyrostka robaczkowego, zaparć i hemoroidów. Błonnik witalny odgrywa także istotną rolę w zapobieganiu raka jelita grubego i choroby wieńcowej serca. Dieta bogata w błonnik witalny jest również zalecana osobom, które borykają się z problemem zaparć. Warto stosować dietę bogatą w błonnik, ponieważ usprawnimy w ten sposób perystaltykę jelit i procesy przemiany materii.

4. Błonnik witalny - przeciwwskazania

Z zażywania błonnika powinny zrezygnować osoby nadwrażliwe na któryś z jego składników. Błonnik witalny nie jest także zalecany osobom cierpiącym na schorzenia układu pokarmowego, przede wszystkim niedrożność jelit oraz choroby przełyku i wypustu żołądka.

Nie powinniśmy sięgać po błonnik witalny również wtedy, gdy doskwierają nam bóle brzucha o nieustalonej przyczynie, nawracające nudności skutkujące wymiotami czy krwawienia odbytu. Przeciwwskazaniedo stosowania błonnika witalnego to także cukrzyca, zwłaszcza typu 2.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

5. Błonnik witalny - dawkowanie

W ciągu dnia nie zaleca się zażywania więcej niż 9 łyżeczek błonnika. Błonnik witalny przyjmujemy w 3 porcjach po 3 łyżeczki rozpuszczone w 0,5 l wody mineralnej, soku owocowego, mleka czy zupy. Aby zmaksymalizować efekty stosowania błonnika witalnego, należy zażywać go około 3 godziny przed posiłkiem, a także zaraz po nim – dzięki temu uczucie sytości osiągniemy szybciej i będzie towarzyszyło nam na dłużej. W czasie kuracji błonnikiem witalnym należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu.

Błonnika nie wolno spożywać w postaci suchej, a także przed snem. Podawanie błonnika witalnego osobom poniżej 12 roku życia wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem. 

Cena błonnika witalnego waha się od około 80 do nawet 130 zł. Na cenę błonnika witalnego wpływa głównie pojemność zakupionej paczki. Czasem cena błonnika witalnego waha się również w zależności od miejsca zakupu, a dostaniemy go w większości aptek i sklepów ze zdrową żywnością. Warto sprawdzić również jaka jest cena błonnika witalnego w Internecie.

12 sposobów na odchudzanie bez diety
12 sposobów na odchudzanie bez diety [12 zdjęć]

Odchudzanie nie musi być męczące. Wszystko zależy od tego, jak podejdziesz do procesu pozbywania się...

zobacz galerię

Domowe metody odchudzające powinny być stosowane rozważnie. Nadużywanie niektórych środków, nawet tych całkowicie naturalnych, może okazać się dla naszego zdrowia szkodliwe. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie warto omówić z lekarzem lub profesjonalnym dietetykiem, który pomoże nam znaleźć kurację odchudzającą dostosowaną do naszych indywidualnych potrzeb.

6. Błonnik witalny - opinie

Opinie na temat błonnika witalnego, które można znaleźć w Internecie są bardzo różne. Jednak najwięcej jest komentarzy osób zawiedzionych faktem, że samo zażywanie błonnika witalnego nie spowoduje natychmiastowej redukcji masy ciała.

Błonnik witalny według opinii pozostałej grupy internautów poprawia pracę jelit i jest jedynie dodatkiemdo zdrowej diety.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy