Błonnik witalny - charakterystyka, odchudzanie, wpływ na zdrowie, przeciwwskazania, dawkowanie

Błonnik witalny to suplement diety wykonany w większości z naturalnych składników. Błonnik witalny wchodzi w skład nasion babki jajowatej, babki płesznik i lnu. Surowce roślinne bogate w śluzy pomogą uzupełnić niedobory błonnika w diecie. Dzięki suplementowi błonnika witalnego łatwej i szybciej pozbędziesz się nadwagi, usprawnisz funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Błonnik witalny zapobiega także powstawaniu miażdżycy i reguluje poziom cukru we krwi. Wpływ błonnika na organizm jest zbawienny – usprawnia on pracę jelit i pobudza je do szybszej i bardziej efektywnej pracy. Sprawdź, jakie właściwości ma błonnik i dowiedz się, kto powinien z niego zrezygnować.

Polecane wideo:

Poszukiwania diety idealnej, niewymagającej wyrzeczeń i ćwiczeń trwają nieustannie. W ostatnim czasie za cudowny sposób na szczupłą sylwetkę uchodzi zażywanie błonnika witalnego. Czy metoda ta jest rzeczywiście skuteczna? Jak błonnik witalny wpływa na nasz organizm? Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat błonnika witalnego.

Błonnik witalny - charakterystyka

Błonnik odgrywa w naszym organizmie bardzo ważną rolę. Błonnik pomaga zmniejszyć wchłanianie tłuszczów i cukrów, a dodatkowo pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit, wspierając tym samym procesy detoksykacyjne organizmu. Istnieje kilka odmian błonnika, a każdy z nich we właściwy sobie sposób wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego. Jedną z bardziej popularnych odmian błonnika jest dziś błonnik witalny. Błonnik witalny to całkowicie naturalna substancja, którą, jak twierdzą specjaliści, znajdziemy w dwóch roślinach – babce płeszniku **oraz babce jajowatej**. W czym tkwi sekret działania błonnika witalnego?

W składzie ziaren pierwszej z wymienionych roślin znajdują się substancje, które, po tym jak trafią do jelit, zaczynają pęcznieć – nasiona wchłaniają szkodliwe związki znajdujące się w przyjmowanym przez nas pożywieniu oraz wodę. Wydzielany przez nie śluz ułatwia przesuwanie się zalegających treści, dzięki czemu poprawie ulega efektywność procesów trawiennych. Podobne właściwości wykazuje babka jajowata, która pomaga uregulować zaburzenia wypróżniania – zarówno zaparcia, jak i biegunki.

Błonnik witalny - odchudzanie

Właściwości błonnika witalnego czynią z niego popularny ostatnio naturalny środek na odchudzanie. Błonnik witalny jest uważany za jeden z najlepszych domowych sposobów na walkę ze zbędnymi kilogramami. Czy przyjmowanie błonnika witalnego rzeczywiście może przynieść zadowalające efekty? I tak, i nie. Oczyszczenie organizmu z zalegających treści w istocie sprawia, że wskazówka wagi wędruje w dół, jednak błonnik witalny nie powoduje spalania tkanki tłuszczowej. Błonnik może jedynie zmniejszać apetyt, jednak ostateczne rezultaty są uzależnione od prowadzonego przez nas trybu życia. Żaden odchudzający suplement diety nie jest w stanie w cudowny sposób wysmuklić naszej sylwetki. Może on jedynie wspomóc proces odchudzania, ale nie obejdzie się bez ćwiczeń i rezygnacji z niezdrowego jedzenia.

7 produktów, które mają więcej błonnika niż jabłka

Błonnik pokarmowy (włókna pokarmowe) to jeden ze złożonych węglowodanów. Nie jest on trawiony w układzie pokarmowym człowieka, niemniej ma bardzo istotny...

Błonnik witalny - wpływ na zdrowie

Oczyszczenie organizmu to nie jedyna zaleta błonnika witalnego. Za detoksykacją idzie szereg innych korzyści płynących ze stosowania błonnika witalnego – poprawia się nasze samopoczucie, stajemy się mniej senni i bardziej energiczni. Błonnik pomaga regulować poziom cukru we krwi, a dodatkowo przyczynia się do obniżenia ciśnienia. Błonnik witalny to także naturalny oręż w walce ze złym cholesterolem, dlatego błonnik witalny jest zalecany przede wszystkim osobom narażonym na wystąpienie miażdżycy oraz otyłości. Błonnik witalny może być wykorzystywany w profilaktyce i leczeniu zapalenia wyrostka robaczkowego, zaparć i hemoroidów. Błonnik witalny odgrywa także istotną rolę w zapobieganiu raka jelita grubego i choroby wieńcowej serca.

Błonnik witalny - przeciwwskazania

Z zażywania błonnika powinny zrezygnować osoby nadwrażliwe na któryś z jego składników. Błonnik witalny nie jest także zalecany osobom cierpiącym na schorzenia układu pokarmowego, przede wszystkim niedrożność jelit oraz choroby przełyku i wypustu żołądka. Nie powinniśmy sięgać po błonnik witalny również wtedy, gdy doskwierają nam bóle brzucha o nieustalonej przyczynie, nawracające nudności skutkujące wymiotami czy krwawienia odbytu. Przeciwwskazaniem do stosowania błonnika witalnego jest także cukrzyca, zwłaszcza typu 2.

Błonni witalny - dawkowanie

W ciągu dnia nie zaleca się zażywania więcej niż 9 łyżeczek błonnika. Błonnik witalny przyjmujemy w 3 porcjach po 3 łyżeczki rozpuszczone w 0,5 l wody mineralnej, soku owocowego, mleka czy zupy. Aby zmaksymalizować efekty stosowania błonnika witalnego, należy zażywać go około 3 godziny przed posiłkiem, a także zaraz po nim – dzięki temu uczucie sytości osiągniemy szybciej i będzie towarzyszyło nam na dłużej. W czasie kuracji błonnikiem witalnym należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu.

12 sposobów na odchudzanie bez diety

Nastaw minutnik na 20 minut, aby jeść potrawy powoli. To jeden z podstawowych nawyków w drodze do szczuplejszej sylwetki bez skomplikowanego planu żywieniowego....

Błonnika nie wolno spożywać w postaci suchej, a także przed snem. Podawanie błonnika witalnego osobom poniżej 12 roku życia wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem.  Cena błonnika witalnego waha się od około 80 do nawet 130 zł w zależności od pojemności zakupionej paczki. Błonnik witalny dostaniemy w większości aptek i sklepów ze zdrową żywnością.

Domowe metody odchudzające powinny być stosowane rozważnie. Nadużywanie niektórych środków, nawet tych całkowicie naturalnych, może okazać się dla naszego zdrowia szkodliwe. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie warto omówić z lekarzem lub profesjonalnym dietetykiem, który pomoże nam znaleźć kurację odchudzającą dostosowaną do naszych indywidualnych potrzeb.

Komentarze (9)
~askabf
~askabf ponad rok temu

moja koleżanka odkąd stosuje tabletki na odchudzanie Novoslim chodzi cały czas uśmiechnięta i wesoła. Jak podejrzewałam i sama mi mówiła to przez spory spadek wagi jaki osiągneła stosując wyżej wymienione tabletki. Sama nie wiem ile schudła, ale widać po niej że sporo.

Odpowiedz
~aska
~aska ponad rok temu

Doskonałą i sprawdzoną alternatywą w wyborze tabletek na odchudzanie jest suplement NOVOSLIM. Produkt który zamawiałam jak po ciąży chciałam schudnąć. Bez problemów osiągnełam zamierzony cel. Waga spadła mi o 13 kilogramów!

Odpowiedz
~kasia
~kasia ponad rok temu

A ja nie mam tym problemu co jeść.Poprostu jem to co lubie, aczkolwiek zmieniłam nawyki żywieniowe.Miałam jeszcze kilka kg do zrzucenia.Udało mi się :) poleciła mi koleżanka taki fajny program(idealnafigura24.pl),dzięki któremu od ponad 2 lat utrzymuję swoją wagę a jem to co lubie.Super

Odpowiedz
~Maja
~Maja ponad rok temu

W tej kwestii szczerze polecam koktajlewarzywne.pl, oczywiście każdy koktajl jest bogaty w błonnik, a dodatkowo pełne witamin i wartości odżywczych. Można stosować w ramach diety odżywiającej, oczyszczającej i odchudzającej.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Błonnik - definicja, skład, funkcje, zawartość w pożywieniu
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Błonnik - definicja, skład, funkcje, zawartość w pożywieniu
Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Zdrowe produkty, które jedzą gwiazdy

Zdrowe produkty, które jedzą gwiazdy

korzystny wpływ na urodę, ale również zdrowie - obniżają poziom złego cholesterolu we krwi. Czarna kawa Czarna kawa doskonale pobudza organizm do pracy (...) się, jakie produkty spożywcze najczęściej goszczą na stołach...

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Superżywność dla dzieci

Superżywność dla dzieci

Owsianka Badania wykazały korzystny wpływ spożywania owsianki na poziom koncentracji uczniów na lekcjach. Bogate w błonnik pełne ziarna powodują (...) korzystnie na poziom ciśnienia tętniczego krwi, pracę serca oraz...

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Fakty na temat żywienia, na które się zgadzamy

Fakty na temat żywienia, na które się zgadzamy

się z twierdzeniem, że tłuszcze trans wywierają niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Wiele publikacji naukowych sugeruje bowiem, że mogą one przyczynić (...) cukrów prostych, węglowodanów prostych oraz olejów rafinowanych....

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

"Złe jedzenie", które jest dla ciebie dobre

"Złe jedzenie", które jest dla ciebie dobre

nawet podejrzewane o wywieranie niekorzystnego wpływu na stan zdrowia człowieka. W rzeczywistości po wielu latach badań okazało się, że produkty te wcale (...) nie są takie złe, a wręcz nawet korzystnie działają na zdrowie....

Krioterapia - charakterystyka, przeciwwskazania, terapia bólu

Zestaw do krioterapii

Zestaw do krioterapii

Urządzenie wykorzystujące dwutlenek węgla.

Zespół Cushinga - objawy, diagnostyka, leczenie

Cząsteczka kortyzolu - schemat

Cząsteczka kortyzolu - schemat

Kortyzol wywiera znaczny wpływ na metabolizm, bywa nazywany hormonem stresowym na równi z adrenaliną.

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

7 powodów, dla których warto spożywać komosę ryżową

7 powodów, dla których warto spożywać komosę ryżową

korzystny wpływ na zdrowie. Składniki te wzmacniają odporność układu sercowo-naczyniowego i wykazują właściwości przeciwzapalne. Poza tym chronią skórę (...) się w niej białko, błonnik oraz liczne minerały....

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

9 powodów, dla których warto jeść nasiona chia

9 powodów, dla których warto jeść nasiona chia

, że regularna obecność nasion chia w diecie może wspomóc procesy odchudzania ze względu na zawarty w nich błonnik oraz białko. Białko wymaga od organizmu dużego (...) wielu składników odżywczych, które wywierają korzystny...

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Dieta wysokobiałkowa

Dieta wysokobiałkowa

ilości, co w konsekwencji, na dłuższą metę stosowania tej diety, może doprowadzić do osteoporozy. Wpływ diety na zdrowie Jak na razie nie istnieją (...) żadne długoterminowe badania, oceniające wpływ...