Acatar Acti-Tabs - działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne, interakcje
Acatar Acti-Tabs to lek przeznaczony do stosowania w przypadku stanu zapalnego błony śluzowej nosa lub alergicznego nieżytu nosa. Skutecznie zwalcza katar i udrożnia nos, działanie preparatu utrzymuje się przez 4 godziny. Co warto wiedzieć przed zastosowaniem Acatar Acti-Tabs?
1. Co to jest Acatar Acti-Tabs?
Acatar Acti-Tabs to lek złożony, składających się z dwóch substancji czynnych o określonych właściwościach. Pseudoefedryna (sympatykomimetyk) pobudza receptory α-adrenergiczne w mięśniach gładkich tętniczek oporowych oraz żylnych błony śluzowej nosa i zatok przynosowych.
Doprowadza do ich skurczu, co prowadzi do zmniejszenia przekrwienia śluzówki nosa, redukcji obrzęku i uczucia zatkanego nosa. Triprolidyna to natomiast lek przeciwhistaminowy, który blokuje receptory histaminy i zmniejsza uporczywe objawy alergii. Acatar Acti-Tabs działa po 15-30 minutach od przyjęcia dawki, a właściwości preparatu utrzymują się przez kolejne 4 godziny.
2. Wskazania do zastosowania Acatar Acti-Tabs
Acatar Acti-Tabs jest lekiem stworzonym w celu łagodzenia objawów zapalenia błony śluzowej nosa, które występuje w przebiegu przeziębienia lub grypy. Jednocześnie preparat redukuje również objawy alergicznego nieżytu nosa.
Wskazania do zażycia tabletki Acatar Acti-Tabs to obfity katar, uczucie zatkanego nosa, częste kichanie, obrzęk śluzówki nosa i zatok przynosowych.
3. Przeciwwskazania do zastosowania Acatar Acti-Tabs
Acatar Acti-Tabs to lek dostępny bez recepty, ale pomimo to nie powinien być stosowany przez wszystkich pacjentów. Przeciwwskazania do zażywania preparatu to:
- nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku,
- wiek poniżej 12. roku życia,
- ciąża i okres karmienia piersią,
- stosowanie inhibitorów MAO i 2 tygodnie po zakończeniu ich stosowania,
- ciężkie nadciśnienie tętnicze,
- niestabilna choroba niedokrwienna serca,
- niewydolność wątroby,
- niewydolność nerek,
- jednoczesne stosowanie leków przeciwhistaminowych,
- jednoczesne stosowanie pseudoefedryny w innym leku,
- jednoczesne stosowanie leku przeciwbakteryjnego furazolidon.
4. Dawkowanie Acatar Acti-Tabs
Acatar Acti-Tabs może być stosowany przed osoby powyżej 12. roku życia. Należy zażywać 1 tabletkę co 6-8 godzin, zwracając uwagę, by w ciągu doby nie przyjąć więcej niż 4 tabletki.
Acatar Acti-Tabs można zażywać bez konsultacji lekarskiej przez maksymalnie 3 dni. Jeżeli po upływie tego czasu nie nastąpi poprawa stanu zdrowia należy umówić się na wizytę internistyczną.
5. Acatar Acti-Tabs - skutki uboczne
Jak każdy lek, Acatar Acti-Tabs również może wywołać działania niepożądane. Nie występują one jednak u każdego pacjenta, a ogólne korzyści ze stosowania preparatu przewyższają ewentualne ryzyko pojawienia się skutków ubocznych, takich jak:
- senność,
- zaburzenia snu,
- omamy,
- tachykardia,
- nadciśnienie tętnicze,
- uczucie suchości w jamie ustnej, nosie i gardle,
- wysypka,
- świąd,
- zatrzymanie moczu (zwłaszcza u mężczyzn).
6. Interakcje Acatar Acti-Tabs z innymi lekami
Leku Acatar Acti-Tabs nie należy łączyć z alkoholem, środkami o działaniu sedatywnym, lekami hamującymi łaknienie, lekami psychotropowymi o działaniu zbliżonym do amfetaminy, trójpierścieniowymi środkami przeciwdepresyjnymi oraz inhibitorami MAO.
Konsultacja lekarska przed zastosowaniem Acatar Acti-Tabs jest wskazana u seniorów, diabetyków, osób z chorobami serca lub płuc, padaczką, astmą oskrzelową, nadczynnością tarczycy, guzem chromochłonnym nadnerczy, podwyższonym ciśnieniem śródgałkowym oraz zaburzeniami odpływu moczu.
Acatar Acti-Tabs nie jest odpowiedni również dla osób z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy Lappa lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Lek może mieć wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.