Trwa ładowanie...

Aerius syrop – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
30.01.2024 14:53
Syrop Aerius działa przeciwhistaminowo
Syrop Aerius działa przeciwhistaminowo (Adobe Stock)

Aerius syrop jest lekiem przeciwhistaminowym stosowanym w leczeniu alergii. Głównym wskazaniem jest alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa oraz pokrzywka. Jakie są zalecenia dotyczące dawkowania Aerius syropu dla dzieci? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

spis treści

1. Co to jest Aerius syrop?

Aerius syrop to dostępny na receptę lek przeciwhistaminowy o działaniu przeciwalergicznym. Jego substancją czynną jest desloratadyna, lek przeciwhistaminowy II generacji.

Do czego służy Aerius syrop i jakie objawy łagodzi?

Zobacz film: "Napoje "light" nie pomogą ci schudnąć. Wyniki najnowszych badań"

Syrop Aerius jest wskazany do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci po ukończeniu 1. roku życia. Ponieważ działa przeciwhistaminowo, wskazaniem do podawania leku Aerius jest alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa oraz pokrzywka.

Jak działa Aerius? Obecna w nim desloratadyna, będąca jest antagonistą histaminy, wybiórczo blokuje obwodowe receptory histaminowe typu 1 (H1). Dzięki temu obwodowo hamuje działanie histaminy odpowiadającej za pojawienie się objawów alergii.

Aerius łagodzi objawy alergiczne kataru siennego i innych postaci alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. To obrzęk i świąd błon śluzowych, łzawienie i zaczerwienienie oczu, kichanie, wyciek z nosa. Sprawdza się także w leczeniu swędzących wysypek skórnych, to jest pokrzywki (łagodzi świąd oraz zmniejsza liczbę i rozmiar zmian pokrzywkowych). Działanie desloratadyny utrzymuje się dłużej niż 24 godziny.

2. Skład syropu Aerius

Substancją czynną leku Aerius jest desloratadyna (Desloratadinum). Każdy ml roztworu doustnego zawiera 0,5 mg desloratadyny (Desloratadinum) oraz substancje pomocnicze: sorbitol, glikol propylenowy, sukraloza E 955, hypromeloza 2910, cytrynian sodu dwuwodny, naturalne i sztuczne substancje smakowe, bezwodny kwas cytrynowy, disodu wersenian, woda oczyszczona.

Aerius syrop – preparaty i zamienniki

Syrop Aerius jest dostępny jako:

  • Aerius roztwór doustny 0,5 mg/ml, 150 ml,
  • Aerius roztwór doustny 0,5 mg/ml, 60 ml.

Jakie są alternatywy dla Aerius syropu w leczeniu alergii dziecięcych? Inne preparaty zawierające desloratadynę to:

  • Aerius (tabletki powlekane),
  • Hitaxa (roztwór doustny), Hitaxa (tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej), Hitaxa Fast (tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej), Hitaxa Fast Junior (tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej), Hitaxa Fast Kids (roztwór doustny),
  • Jovesto (roztwór doustny), Jovesto (tabletki powlekane),
  • Deslodyna (roztwór doustny), Deslodyna (tabletki powlekane), Deslodyna fast (tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej), Deslodyna fast junior (tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej),
  • Aleric Deslo Active (roztwór doustny), Aleric Deslo Active (tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej),
  • AlergoTeva (tabletki powlekane),
  • Delortan (roztwór doustny), Delortan (tabletki powlekane),
  • Dynid (roztwór doustny), Dynid (tabletki),
  • Dasergin (tabletki powlekane),
  • Dasselta (tabletki powlekane),
  • Desloratadine Aurovitas (tabletki powlekane),
  • Dynid Gem (tabletki),
  • Goldesin alerstop (tabletki powlekane).

Aerius syrop bez recepty nie jest dostępny.

3. Aerius syrop – stosowanie i dawkowanie

Aerius ma postać roztworu do stosowania doustnego. Można przyjmować go niezależnie od posiłku. Do opakowania dołączona jest strzykawka dozująca. Jeśli chodzi o dawkowanie, realizuje się je według schematu:

  • dzieci po ukończeniu 1. do 5. roku życia: 1,25 mg (2,5 ml) 1 raz na dobę,
  • dzieci po ukończeniu 6. do 11. roku życia: 2,5 mg (5 ml) 1 raz na dobę,
  • dorośli i młodzież po ukończeniu 12. roku życia: 5 mg (10 ml) 1 raz na dobę.

Jak długo stosować syrop Aerius? Gdy objawy występują krócej niż 4 dni w tygodniu lub utrzymują się krócej niż 4 tygodnie (okresowe zapalenie błony śluzowej nosa) leczenie należy przerwać po ustąpieniu objawów i wznowić po ponownym ich wystąpieniu.

Gdy objawy występują przez 4 lub więcej dni w tygodniu i utrzymują się dłużej niż 4 tygodnie (przewlekłe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa) można kontynuować leczenie przez cały okres narażenia na alergeny.

4. Aerius syrop – przeciwwskazania i środki ostrożności

Syrop Aerius nie może być stosowany u wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub na loratadynę, także ciąża i okres karmienia piersią.

Ponieważ Aerius może wchodzić w interakcje z innymi lekami, a różne choroby mogą stanowić wskazanie do zmiany dawkowania preparatu lub przeciwwskazanie do jego stosowania, przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o chorobach towarzyszących oraz wszelkich przyjmowanych lekach.

Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu nie należy stosować preparatu u dzieci w 1. roku życia.

Aerius syrop – skutki uboczne u dzieci

Ze stosowaniem syropu Aerius wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak ból głowy, suchość w ustach, zmęczenie. U dzieci do ukończenia 2. roku życia zwykle pojawia się biegunka, gorączka i bezsenność.

Substancją czynną preparatu jest desloratadyna, lek przeciwhistaminowy II generacji, która w odróżnieniu od leków I generacji stosowana w zalecanych dawkach nie działa uspokajająco i nasennie, ponieważ nie działają na ośrodkowy układ nerwowy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze