Trwa ładowanie...

Alergia na bieganie naprawdę istnieje

Brzmi to jak idealna wymówka od ćwiczeń, jednak alergia na bieganie to żadne kłamstwo. Grupa naukowców zidentyfikowała mutację genu odpowiedzialną za rzadki rodzaj pokrzywki, która wywoływana jest przez wibracje.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Dolegliwość, znana jako pokrzywka wibracyjna, może zostać wywołana przez bieganie, klaskanie, wycieranie się ręcznikiem, a nawet jazdę samochodem. Wibracje wywołują tymczasową wysypkę w związku z produkcją substancji powodujących stan zapalny.

Wyniki badań sugerują, że osoby z mutacją genu doświadczają przykrych objawów w wyniku reakcji komórek na wibracje. Oprócz swędzącej pokrzywki, osoby dotknięte schorzeniem mogą również doświadczać zaczerwienienia skóry, bólów głowy, zmęczenia, zaburzeń widzenia lub metalicznego posmaku w ustach. Objawy zwykle znikają w ciągu godziny, jednak reakcja organizmu może występować nawet kilka razy dziennie.

Naukowcy przeanalizowali trzy rodziny, w których kolejne pokolenia cierpiały na pokrzywkę wibracyjną. Autorzy badań zmierzyli poziom histaminy we krwi podczas występowania przesadnej reakcji.

Poziom histaminy nagle wzrastał, a nastepnie zmniejszał się po około godzinie, co oznaczało, że komórki tuczne pozbyły się swojej zawartości. Główną rolą tych komórek jest właśnie wywoływanie lokalnego stanu zapalnego.

Co więcej, naukowcy zaobserwowali również podwyższony poziom tryptazy, innego markera związanego z gwałtownym wyrzutem komórek tucznych. Podwyższenie poziomu tryptazy pojawiło się również u osób bez mutacji genu, które zostały poddane wibracjom. Oznacza to, że jest to normalna reakcja, która u większości ludzi nie powoduje pokrzywki.

Dzięki próbkom DNA ze wszystkich trzech rodzin, naukowcy byli w stanie przeprowadzić analizę 36 członków familii, którzy cierpieli na pokrzywkę wibracyjną oraz pozostałych, którzy schorzenia nie doświadczyli. Naukowcy odkryli mutację genu ADGRE2 u człownków rodziny z pokrzywką wibracyjną. Jest to pierwsze odkrycie podłoża genetycznego dla pokrzywki wibracyjnej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.