Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Anisakioza - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, profilaktyka

Anisakioza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienie. Do zarażenia dochodzi na skutek zjedzenia zakażonych ryb lub owoców morza. Jakie są objawy anisakiozy? Jak uniknąć tej choroby?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Co to jest anisakioza?

Anisakioza (anisakiasis) to choroba pasożytnicza, występująca na skutek zarażenia nicieniami, najczęściej rodzaju Anisakis, bytujących w wodach północnych.

Nicienie są obecne w rybach, można je w łatwy sposób usunąć poprzez wypatroszenie, ale czynność ta musi być wykonana od razu po złowieniu okazu, w przeciwnym razie przeniosą się one do tkanek ryb.

Anisakioza jest chorobą popularną w rejonach, gdzie mieszkańcy spożywają ryby surowe lub wędzone w temperaturze poniżej 60 stopni. Nicienie są rzadko spotykane w morzach o niskim zasoleniu, na przykład w Morzu Bałtyckim.

2. Częstotliwość występowania anisakiozy

Zachorowania zdarzają się w krajach Azji Południowo-Wschodniej, w Japonii, Chile czy Holandii. Anisakioza jest możliwa również w krajach Europy, ze względu na występowanie nicieni na przykład w Morzu Północnym.

W Morzu Bałtyckim zagrożenie jest zdecydowanie mniejsze za sprawą niskiego poziomu zasolenia i niewielkiej ilości żywicieli pośrednich (skorupiaków). Niekiedy nicienie znajdowane są w śledziach i dorszach, wyławionych z tych wód.

3. Przyczyny anisakiozy

Anisakioza rozwija się na skutek zjedzenia larw nicieni o wielkości ok. 2 centymetrów, które transportowane są do błony śluzowej żołądka, a po około tygodniu wędrują w kierunku jelita cienkiego. Larwy mogą znajdować się w surowych i wędzonych rybach.

Jaja nicieni (Anisakis) w wodzie morskiej i oceanicznej przechodzą przez różne stadia rozwoju, a tuż po wykluciu są zjadane przez żywicieli pośrednich, czyli małe skorupiaki.

Kolejno są one połykane przez ryby, w organizmie których nicienie zamieniają się w larwy. Ryby trafiają do żołądków dużych ssaków, takich jak delfiny, foki, morświny czy wieloryby.

Człowiek jest żywicielem przypadkowym, ponieważ cykl życia nicieni powinien skończyć się w momencie zjedzenia ryb przez duże osobniki, żyjące w wodach.

4. Objawy anisakiozy

Dolegliwości, pojawiające się najczęściej po kilku godzinach od zjedzenia zakażonych ryb to:

 • silny ból brzucha,
 • nudności,
 • wymioty imitujące zapalenie otrzewnej.

Kolejnym objawem jest kaszel, który sprawia że larwy wydostają się na zewnątrz organizmu przez jamę ustną, ale większość pacjentów tego nie zauważa.

Gdy nicienie trafią do jelita cienkiego chory cierpi na:

 • ból brzucha,
 • przewlekłe biegunki,
 • nudności,
 • zmiany w odbycie,
 • gorączka w okresie 1-2 tyg. od zakażenia.

Larwy bardzo rzadko dojrzewają w przewodzie pokarmowym, zwykle umierają w przeciągu kilku tygodni. W czasie bytowania mogą wywołać reakcję alergiczną, objawiającą się pokrzywką, atakiem astmy, obrzękiem naczynioruchowym, kontaktowym zapaleniem skóry, a nawet wstrząsem anafilaktycznym.

5. Rozpoznanie i leczenie anisakiozy

Badania, które umożliwiają rozpoznanie anisakiozy to:

 • gastroskopia,
 • badanie parazytologiczne,
 • wycinek jelita do badania histopatologicznego,
 • RTG z kontrastem barytowym.

Leczenie anisakiozy polega na usunięciu pasożytów w czasie gastroskopii lub sprowokowanie ich wydalenia poprzez podanie leku przeciwpasożytniczego.

Niedrożność jelita na skutek choroby jest wskazaniem do zabiegu chirurgicznego. Anisakioza to zakażenie o bardzo dobrych rokowaniach, usunięcie nicieni oznacza całkowite wyleczenie.

6. Profilaktyka anisakiozy

Profilaktyka anisakiozy polega na dokładnym oczyszczeniu ryb tuż po ich złowieniu, podgrzanie okazów do temperatury powyżej 60 stopni Celsjusza lub zamrożenie ich na 7 dni w standardowym zamrażalniku lub trzymanie przez 15 godzin w temperaturze -35ºC.

Zalecenia ta zostały przedstawione przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków, dotyczą one wszystkich rodzajów ryb i owoców morza przeznaczonych do spożycia na surowo.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza