Zaburzenia orgazmu mogą polegać na tym, że nie występuje on w ogóle lub występuje dużo później niż u innych osób. Anorgazmia może oznaczać, że dana osoba nigdy w życiu nie przeżyła orgazmu lub że w pewnym momencie orgazm przestał się u niej pojawiać, po okresie względnie udanych relacji seksualnych.
Jakie są przyczyny anorgazmii? U mężczyzn najczęściej brak orgazmu wynika z przemęczenia czy obawy przed tym, że partnerka może zajść ciążę. Kobiety mają problemy z orgazmem także na przykład pod wpływem problemów w związku. Zaburzenia orgazmu i zmniejszenie popędu płciowego mogą wywołać także niektóre leki, takie jak leki przeciwdepresyjne.
U mężczyzn orgazm jest zwykle czymś naturalnym, przychodzącym bez trudności. Kobieta natomiast musi się nauczyć osiągać orgazm. Podczas pierwszych stosunków u większości kobiet nie występuje orgazm. U części kobiet do orgazmu nigdy nie dochodzi, nie są w stanie się go nauczyć. Jeśli jednak kobieta nie czuje z tego powodu dyskomfortu, takie zaburzenie nie wymaga leczenia.
Anorgazmię leczy się za pomocą psychoterapii indywidualnej, psychoterapii partnerskiej lub metod treningowych. Czasem sięga się także po farmakoterapię.
Rokowania w terapii są lepsze u osób, które miały wcześniej orgazm niż u tych, które nigdy go jeszcze nie zaznały. Mają one większe szanse na powodzenie terapii.
Komentarze