Trwa ładowanie...

Arteriografia nerkowa

Arteriografia nerkowa, inaczej angiografia nerkowa albo badanie naczyniowe nerek, to rodzaj badania rentgenowskiego. Jak sama nazwa wskazuje, badanie dotyczy nerek i ich unaczynienia. Aby zobaczyć na obrazie rentgenowskim naczynia krwionośne, wprowadza się do nich tzw. kontrast, czyli substancję cieniującą.

spis treści

1. Wskazania do arteriografii nerek

Należy zwrócić uwagę na następujące objawy:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania diagnostyczne zatok"

 • pojawienie się krwi w moczu;
Cewnik stosowany w angiografii
Cewnik stosowany w angiografii

Cewnik wprowadzany jest do tętnicy; wstrzykuje się przez niego środek kontrastowy.

zobacz galerię

Badanie to wykonuje się również po przeszczepie nerki. Arteriografia nerek jest pomocna przy diagnozowaniu poniższych chorób i anomalii:

 • zwężenia lub zatorów tętnicy nerkowej i innych nieprawidłowości związanych z ukrwieniem nerek;
 • nieprawidłowości w ukrwieniu układu moczowego;
 • gruźlicy nerek;
 • guzach nerek;
 • guzach nadnerczy.

2. Przygotowania do arteriografii nerkowej

Przed arteriografią nerek należy wykonać badanie kreatyniny w surowicy oraz krzepnięcia krwi.

Trzeba pamiętać, że kontrast, czyli substancja cieniująca potrzebna do uzyskania obrazu, może uczulać. Jeśli występują skłonności do uczuleń, należy poinformować o tym lekarza.
Lekarz musi także posiadać wiedzę od pacjenta na temat:

 • występowania u niego skazy krwotocznej;
 • aktualnie przyjmowanych przez niego lekach;
 • fakcie lub podejrzeniach bycia w ciąży.

Przede wszystkim nie można dopuścić, aby obraz rentgenowski został przesłoniony przez gazy lub kał w jelitach. Dlatego wieczorem, dzień przed badaniem, należy się wypróżnić, a na badanie przyjść na czczo.
Arteriografia nerkowa jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, a w przypadku dzieci w znieczuleniu ogólnym. Podczas badania pacjent leży. Wkłucie przeprowadzone jest w okolicach pachwiny. Najpierw znieczula się to miejsce. Do tętnicy udowej wprowadza się cewnik, przez który podaje się kontrast. Po zbadaniu naczyń nerkowych, lekarz wyjmuje cewnik i zakłada opatrunek. Całe badanie nerek trwa kilkadziesiąt minut.

Jeżeli w czasie badania wystąpią jakieś dolegliwości, należy zgłosić je natychmiast lekarzowi. Nie należy wstawać, dopóki lekarz na to nie zezwoli oraz bez porozumienia z nim zdejmować opatrunku. Po badaniu, w miejscu wkłucia może pojawić się krwiak, a także uczulenie na kontrast.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza