Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Jarosław Maj

Aspiryna w ciąży

 Sylwia Stachura
14.05.2017 12:29
Aspiryna w ciąży
Aspiryna w ciąży (Zdjęcie leków / Shutterstock )

Popularna aspiryna to tak naprawdę kwas acetylosalicylowy, który jest składnikiem wielu preparatów na przeziębienie. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Długotrwałe stosowanie aspiryny zapobiega również tworzeniu się zakrzepów. Czy znana nam wszystkim aspiryna jest jednak bezpieczna dla kobiet w ciąży?

spis treści

1. Właściwości aspiryny

Aspiryna to jeden z najpopularniejszych środków leczniczych, który znajduje się w domach większości z nas. Używamy jej od lat i darzymy zaufaniem, ponieważ można ją wykorzystać do łagodzenia wielu dolegliwości.

Najczęściej sięgamy po aspirynę w czasie przeziębienia. Kwas acetylosalicylowy hamuje tworzenie się stanów zapalnych w organizmie. Dzięki temu aspiryna zmniejsza gorączkę i dolegliwości bólowe. Jeśli czujemy pierwsze objawy infekcji, to możemy sięgnąć właśnie po aspirynę, którą Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała, za jeden z najbezpieczniejszych leków na przeziębienie.

Przeciwzakrzepowe działanie aspiryny wykorzystuje się w profilaktyce groźnych chorób układu krążenia, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Kwas acetylosalicylowy sprawia, że czerwone krwinki nie zlepiają się ze sobą, przez co w naczyniach krwionośnych nie tworzą się groźne zakrzepy. Osoby znajdujące się w grupie ryzyka wystąpienia np. miażdżycy, bardzo często przyjmują aspirynę codziennie, by zapobiec formowaniu się skrzepów.

Zobacz film: "Naturalne zamienniki aspiryny"

Warto wiedzieć, że to nie jedyne właściwości aspiryny. Popularny lek zapobiega uszkodzeniom wątroby, ponieważ likwiduje stany zapalne, również w obrębie tego ważnego narządu. Badania wykazały, że aspiryna może też być środkiem zapobiegawczym w osteoporozie oraz lekiem wykorzystywanym w profilaktyce nowotworowej.

Pamiętajmy jednak, że aspiryna, jak każdy lek, może mieć działania niepożądane. Nadmierne spożywanie kwasu acetylosalicylowego prowadzi do powstawania wrzodów żołądka. Aspiryny nie należy podawać osobom z astmą, dzieciom do 12. roku życia, a kobiety nie mogą jej stosować w trakcie menstruacji (może nasilać krwawienie).

Obalamy najczęstsze mity na temat ciąży
Obalamy najczęstsze mity na temat ciąży [8 zdjęć]

Rozwój ludzkiego płodu to bardzo skomplikowany proces, który samoczynnie przebiega w organizmie każdej

zobacz galerię

2. Aspiryna dla kobiet w ciąży

Aspiryna to lek polecany na wiele dolegliwości, jednak kobiety w ciąży nie powinny stosować dużych dawek kwasu acetylosalicylowego. Dlaczego? Badania wykazały, że stosowanie aspiryny w czasie ciąży może zwiększać ryzyko wystąpienia poważnych powikłań. Dzieci kobiet, które regularnie zażywały aspirynę w trakcie ciąży, częściej rodziły się z wadami serca, rozszczepem podniebienia oraz miały mniejszą masą urodzeniową niż inne noworodki. Poza tym, aspiryna może też sprzyjać pojawieniu się komplikacji okołoporodowych.

Kobiety w ciąży nie powinny więc na własną rękę przyjmować aspiryny, zwłaszcza w dużych dawkach. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który analizując konkretny przypadek, będzie mógł zalecić lub odradzić stosowanie aspiryny w ciąży.

Istnieją jednak okoliczności, w których jest wskazane przyjmowanie aspiryny w ciąży. W pierwszych miesiącach ciąży lekarz może zalecić stosowanie aspiryny w odpowiednich dawkach, aby zmniejszyć ryzyko poronienia. Kwas acetylosalicylowy ma działanie rozrzedzające krew i usprawniające jej swobodne krążenie, przez co zmniejsza się ryzyko tworzenia niebezpiecznych zakrzepów w pępowinie. Należy pamiętać, że dawkę ustala specjalista i tylko on może zlecić przyjmowanie aspiryny ciężarnej kobiecie.  Badacze z National Institutes of Health wykazali, że nawet małe dawki aspiryny zwiększają płodność kobiety i ułatwiają zajście w ciążę. Kwas acetylosalicylowy zwiększa przepływ krwi do macicy, co wpływa na zwiększenie szans na zapłodnienie.

3. Stosowanie leków w ciąży

W czasie ciąży nie można przyjmować wielu preparatów dostępnych bez recepty. Kobiety powinny zawsze dokładnie zapoznać się z ulotką oraz skonsultować ze swoim lekarzem. Jakie leki w ciąży są zakazane?

Należy unikać leków przeciwbólowych, np. na bazie ibuprofenu, ponieważ mogą zwiększać ryzyko poronienia. Najbardziej bezpieczne leki przeciwbólowe w ciąży to te zawierające paracetamol, jednak wcześniej lepiej zapytać o opinię lekarza.

Kobiety w ciąży nie powinny przyjmować leków na przeziębienie z pseudoefedryną oraz kropli do nosa zmniejszających obrzęk śluzówki. Najlepsze leki na przeziębienie w ciąży to naturalne sposoby – odpoczynek, dieta bogata w witaminy i minerały, naturalne antybiotyki (miód, czosnek). Na problemy z gardłem i górnymi drogami oddechowymi pomocne mogą się okazać inhalacje z olejkami eterycznymi (np. eukaliptusowym, pichtowym).

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze