Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Jarosław Maj

Aspiryna w ciąży

 Sylwia Stachura
14.05.2017 12:29
Aspiryna w ciąży
Aspiryna w ciąży (Zdjęcie leków / Shutterstock )

Popularna aspiryna to tak naprawdę kwas acetylosalicylowy, który jest składnikiem wielu preparatów na przeziębienie. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Długotrwałe stosowanie aspiryny zapobiega również tworzeniu się zakrzepów. Czy znana nam wszystkim aspiryna jest jednak bezpieczna dla kobiet w ciąży?

spis treści

1. Właściwości aspiryny

Aspiryna to jeden z najpopularniejszych środków leczniczych, który znajduje się w domach większości z nas. Używamy jej od lat i darzymy zaufaniem, ponieważ można ją wykorzystać do łagodzenia wielu dolegliwości.

Najczęściej sięgamy po aspirynę w czasie przeziębienia. Kwas acetylosalicylowy hamuje tworzenie się stanów zapalnych w organizmie. Dzięki temu aspiryna zmniejsza gorączkę i dolegliwości bólowe. Jeśli czujemy pierwsze objawy infekcji, to możemy sięgnąć właśnie po aspirynę, którą Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała, za jeden z najbezpieczniejszych leków na przeziębienie.

Zobacz film: "Naturalne zamienniki aspiryny"

Przeciwzakrzepowe działanie aspiryny wykorzystuje się w profilaktyce groźnych chorób układu krążenia, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Kwas acetylosalicylowy sprawia, że czerwone krwinki nie zlepiają się ze sobą, przez co w naczyniach krwionośnych nie tworzą się groźne zakrzepy. Osoby znajdujące się w grupie ryzyka wystąpienia np. miażdżycy, bardzo często przyjmują aspirynę codziennie, by zapobiec formowaniu się skrzepów.

Warto wiedzieć, że to nie jedyne właściwości aspiryny. Popularny lek zapobiega uszkodzeniom wątroby, ponieważ likwiduje stany zapalne, również w obrębie tego ważnego narządu. Badania wykazały, że aspiryna może też być środkiem zapobiegawczym w osteoporozie oraz lekiem wykorzystywanym w profilaktyce nowotworowej.

Pamiętajmy jednak, że aspiryna, jak każdy lek, może mieć działania niepożądane. Nadmierne spożywanie kwasu acetylosalicylowego prowadzi do powstawania wrzodów żołądka. Aspiryny nie należy podawać osobom z astmą, dzieciom do 12. roku życia, a kobiety nie mogą jej stosować w trakcie menstruacji (może nasilać krwawienie).

Obalamy najczęstsze mity na temat ciąży
Obalamy najczęstsze mity na temat ciąży [8 zdjęć]

Rozwój ludzkiego płodu to bardzo skomplikowany proces, który samoczynnie przebiega w organizmie każdej

zobacz galerię

2. Aspiryna dla kobiet w ciąży

Aspiryna to lek polecany na wiele dolegliwości, jednak kobiety w ciąży nie powinny stosować dużych dawek kwasu acetylosalicylowego. Dlaczego? Badania wykazały, że stosowanie aspiryny w czasie ciąży może zwiększać ryzyko wystąpienia poważnych powikłań. Dzieci kobiet, które regularnie zażywały aspirynę w trakcie ciąży, częściej rodziły się z wadami serca, rozszczepem podniebienia oraz miały mniejszą masą urodzeniową niż inne noworodki. Poza tym, aspiryna może też sprzyjać pojawieniu się komplikacji okołoporodowych.

Kobiety w ciąży nie powinny więc na własną rękę przyjmować aspiryny, zwłaszcza w dużych dawkach. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który analizując konkretny przypadek, będzie mógł zalecić lub odradzić stosowanie aspiryny w ciąży.

Istnieją jednak okoliczności, w których jest wskazane przyjmowanie aspiryny w ciąży. W pierwszych miesiącach ciąży lekarz może zalecić stosowanie aspiryny w odpowiednich dawkach, aby zmniejszyć ryzyko poronienia. Kwas acetylosalicylowy ma działanie rozrzedzające krew i usprawniające jej swobodne krążenie, przez co zmniejsza się ryzyko tworzenia niebezpiecznych zakrzepów w pępowinie. Należy pamiętać, że dawkę ustala specjalista i tylko on może zlecić przyjmowanie aspiryny ciężarnej kobiecie.  Badacze z National Institutes of Health wykazali, że nawet małe dawki aspiryny zwiększają płodność kobiety i ułatwiają zajście w ciążę. Kwas acetylosalicylowy zwiększa przepływ krwi do macicy, co wpływa na zwiększenie szans na zapłodnienie.

3. Stosowanie leków w ciąży

W czasie ciąży nie można przyjmować wielu preparatów dostępnych bez recepty. Kobiety powinny zawsze dokładnie zapoznać się z ulotką oraz skonsultować ze swoim lekarzem. Jakie leki w ciąży są zakazane?

Należy unikać leków przeciwbólowych, np. na bazie ibuprofenu, ponieważ mogą zwiększać ryzyko poronienia. Najbardziej bezpieczne leki przeciwbólowe w ciąży to te zawierające paracetamol, jednak wcześniej lepiej zapytać o opinię lekarza.

Kobiety w ciąży nie powinny przyjmować leków na przeziębienie z pseudoefedryną oraz kropli do nosa zmniejszających obrzęk śluzówki. Najlepsze leki na przeziębienie w ciąży to naturalne sposoby – odpoczynek, dieta bogata w witaminy i minerały, naturalne antybiotyki (miód, czosnek). Na problemy z gardłem i górnymi drogami oddechowymi pomocne mogą się okazać inhalacje z olejkami eterycznymi (np. eukaliptusowym, pichtowym).

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze