Trwa ładowanie...

Aviomarin – skład, działanie, stosowanie i skutki uboczne

Avatar placeholder
02.10.2023 15:51
Aviomarin łagodzi objawy choroby lokomocyjnej
Aviomarin łagodzi objawy choroby lokomocyjnej (Adobe Stock)

Aviomarin tabletki 50 mg to lek na podróżną chorobę lokomocyjną, stosowany również w zapobieganiu i leczeniu nudności oraz wymiotów u dorosłych i dzieci od 6 lat. Czy Aviomarin może powodować skutki uboczne i jeśli tak, to jakie?

spis treści

1. Co to jest Aviomarin i do czego jest stosowany?

Aviomarin to lek na nudności i wymioty w formie tabletek. Jest wykorzystywany w celu zapobiegania chorobie lokomocyjnej, ale także nudnościom i wymiotom. Wykorzystuje się także w ich leczeniu.

Lek Aviomarin można kupić bez recepty jako Aviomarin 50 mg – opakowanie 5 tabletek i 10 tabletek. Produkt jest dostępny w polskich aptekach od 1959 roku, a na rynku pozaaptecznym (na stacjach benzynowych, dworcach, lotniskach) od 2001 roku. Kosztuje kilkanaście złotych.

2. Aviomarin – skład i działanie

Zobacz film: "Wycięto ci migdałki w dzieciństwie? Nie mamy dobrych wieści"

Jedna tabletka Aviomarin zawiera 50 mg dimenhydraminy (substancja czynna) oraz substancje pomocnicze, takie jak talk, bezwodna krzemionka koloidalna, celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu.

Jakie są mechanizmy działania Aviomarin w łagodzeniu objawów choroby lokomocyjnej? Za właściwości i działanie leku odpowiada dimenhydrynat (dimenhydramina). To lek:

  • przeciwwymiotny, który działa silnie hamująco na ośrodek wymiotny w rdzeniu przedłużonym i odruchy błędnikowe,
  • przeciwhistaminowy (ogranicza działanie histaminy),
  • cholinolityczny (blokuje receptory muskarynowe dla acetylocholiny, co nasila działanie przeciwwymiotne),
  • zmniejszający napięcie mięśni gładkich,
  • ograniczający perystaltykę przewodu pokarmowego,
  • zmniejszający wydzielanie śliny.

Dimenhydrynat przenika przez barierę krew-mózg, dobrze się wchłania. Zaczyna działać po około 30 minutach od zażycia. Efekt utrzymuje się od 3 do 6 godzin.

3. Dawkowanie preparatu Aviomarin

Jakie są zalecenia dotyczące dawkowania Aviomarin u dorosłych i dzieci? Lek jest przeznaczony do stosowania doustnego. Tabletki należy przyjmować 30 minut przed podróżą lub przyjęciem źle tolerowanego leku, popijając wodą, niezależnie od posiłków. Jak go dawkować?

  • u dzieci od 6. o 14. roku życia (które potrafią połykać tabletki) dawka wynosi 50 mg, w razie konieczności można ją powtarzać co 6–8 godzin; nie wolno przekraczać dawki 5 mg na kg masy ciała na dobę, nie więcej niż 150 mg na dobę,
  • u dorosłych i młodzieży po 14. roku życia należy stosować od 50 do 100 mg substancji czynnej leku, w razie konieczności można ją powtarzać co 4–6 godzin. Nie wolno przekraczać dawki 400 mg na dobę.

4. Aviomarin – skutki uboczne

Aviomarin może wywołać różne działania niepożądane. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak senność, zaburzenia koncentracji, zawroty głowy, także nudności, wymioty, zaparcia, biegunki, bóle brzucha, zaburzenia widzenia, zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia snu, niepokój, również drżenie, trudności w oddawaniu moczu, osłabienie mięśni, uczucie zmęczenia, pobudzenie.

Należy brać pod uwagę, że Aviomarin ogranicza sprawność psychoruchową, a co za tym idzie upośledza zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

W przypadku przedawkowania, to jest zażycia zbyt dużej ilości preparatu, w czasie od 30 minut do 2 godzin pojawiają się bóle i zawroty głowy, narastające uczucie zmęczenia i senność.

Aviomarin – działanie narkotyczne?

Aviomarin nie dla każdego to lek na jazdę autobusem i samochodem, lek na jazdę koleją czy lek na chorobę morską, a tabletka, która ma działanie odurzające. Niektórzy zażywają kilka tabletek dimenhydraminy i popijają alkoholem, co ma spotęgować efekt upojenia.

Ponieważ dimenhydrynat działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy i wykazuje działanie typowe dla deliriantów, w dawce większej niż 400 mg wywołuje majaczenie i omamy. Wiążą się z tym bardzo nieprzyjemne skutki uboczne.

5. Aviomarin – przeciwwskazania i środki ostrożności

Aviomarin jest lekiem, który nie może być stosowany zawsze i przez wszystkich pacjentów. Przeciwwskazanie stanowi nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, ale i leki przeciwhistaminowe, także napad astmy, padaczka, jaskra z zamykającym się kątem przesączania, guz chromochłonny, porfiria, rozrost gruczołu krokowego i zaleganie moczu w pęcherzu.

Co ważne, leku nie można stosować do leczenia nudności i wymiotów wywołanych przez leki stosowane w chemioterapii nowotworów. Niewskazany jest także Aviomarin dla dzieci do 6. roku życia. Lek Aviomarin 50 mg jest przeznaczony dla osób dorosłych, młodzieży i starszych dzieci.

Lek nie jest przeznaczony dla ciężarnych i karmiących piersią. Nie wolno stosować go bezwzględnie w 3. trymestrze ciąży, w trymestrze 1. i 2. jest to dopuszczalne, jeśli tak zdecyduje lekarz.

Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u osób zmagających się z nadczynnością tarczycy, nadciśnieniem, zaburzeniami czynności wątroby, bradykardią (zmniejszona częstotliwość rytmu serca), z astmą, przewlekłymi zaburzeniami oddechowymi, zwężeniem odźwiernika, także hipokaliemią lub hipomagnezemią (zmniejszone stężenie potasu lub magnezu we krwi).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze