Trwa ładowanie...

Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia podaje, jakie NOP-y zgłaszają Polacy po szczepieniu na COVID-19

Avatar placeholder
30.06.2021 18:53
Bada NOP-y po szczepieniach przeciw COVID-19. Opowiada, co nie trafia do rządowych raportów
Bada NOP-y po szczepieniach przeciw COVID-19. Opowiada, co nie trafia do rządowych raportów (Getty Images)

Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport na temat niepożądanych odczynów po szczepieniu przeciw COVID-19. Według raportu zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia były najczęściej zgłaszanymi dolegliwościami. Jednak zdaniem dr Katarzyny Nessler rządowe raporty mogą nie odzwierciedlać rzeczywistej sytuacji.

spis treści

1. Jakie NOP-y zgłosili Polacy?

Z rządowych danych wynika, że od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 12 325 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 10 430 miały charakter łagodny. Były to zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

Nie obyło się jednak bez cięższych reakcji poszczepiennych. Ministerstwo Zdrowia podaje, że w Warszawie, kobieta zgłosiła bolesny i swędzący rumień o średnicy 14 cm, któremu towarzyszyło powiększenie i bolesność węzłów chłonnych oraz krótkotrwała temperatura - do 38 stopni Celsjusza. Również w województwie mazowieckim mężczyzna musiał być hospitalizowany, gdyż miał napad drgawek i stracił przytomność. Z kolei w województwie wielkopolskim odnotowano zakrzepowe zapalenie żył. Kobieta jest leczona w domu, a jej stan jest dobry.

Zobacz film: "Dr Karauda tłumaczy, kiedy może być konieczne przyjęcie trzeciej dawki szczepionki"

- Statystyki podawane przez rząd są oparte na oficjalnych zgłoszeniach. Oznacza to, że pacjent musi najpierw zgłosić do lekarza ewentualne wystąpienie NOP-u, a dopiero później lekarz raportuje o tym do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Z moich obserwacji wynika, że w rzeczywiści NOP-y zgłaszają głównie pacjenci, którzy potrzebują zwolnienia lekarskiego, ponieważ źle się czują 1-2 dni po szczepieniu i nie mogą iść do pracy. Wtedy lekarz wystawia zwolnienie i jednocześnie raportuje NOP - wyjaśnia dr Katarzyna Nessler, specjalista medycyny rodzinnej, adiunkt w Katedrze Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Bada NOP-y po szczepieniach przeciw COVID-19. Opowiada, co nie trafia do rządowych raportów
Bada NOP-y po szczepieniach przeciw COVID-19. Opowiada, co nie trafia do rządowych raportów (Getty Images)

2. Brak rzeczywistych danych zachęcił do rozpoczęcia własnych badań

Dr Katarzyna Nessler dzięki temu, że ma bezpośredni kontakt z pacjentami, rozpoczęła własne badania nad NOP-ami. Zachęcił ją do nich, jak podkreśla ekspertka, również brak rzeczywistych danych. - Przed wykonaniem szczepienia pytamy, czy pacjenci wyrażają zgodę na udział w badaniu. Jeśli tak, to po upływie od 4 do 6 dniu po zastrzyku, studenci medycyny dzwonią do takiej osoby, aby zapytać, czy wystąpiły jakieś objawy poszczepienne - opowiada dr Nessler.

Łącznie w badaniu ma wziąć udział ponad 3 tys. osób. Jednak już teraz lekarka widzi, że najczęściej zgłaszane objawy pokrywają się z raportem GIS-u.

- Najczęściej ludzie zgłaszają ból mieśnia, w który była podana szczepionka. Rzadziej pojawiają się objawy, takie jak: osłabienie, podwyższona temperatura oraz ból głowy i oczu. Jeśli jednak występują, to zazwyczaj w pierwszej dobie po szczepieniu i trwają do dwóch dni. Rzadko kiedy przeciąga to się dłużej - komentuje dr Nessler.

3. Nietypowe objawy poszczepienne

Jak opowiada dr Nessler w trakcie dwóch miesięcy prowadzenia badań, nie zdarzyło się jej zarejestrować nietypowych bądź ciężkich NOP-ów.

- Jeśli dochodziło do cięższych objawów, później zazwyczaj okazywało się, że są one związane z inną chorobą. Szczególnie dotyczy to pacjentów, którzy od początku mieli jakieś wahania i generalnie byli sceptycznie nastawieni do szczepień. Tacy pacjenci każdy objaw kojarzą z działaniem szczepionki - mówi lekarka.

Jedna z pacjentek dr Nessler zgłosiła się z jednostronnym bólem głowy oraz zatok, które wystąpiły dzień po szczepieniu. Kobieta była przekonana, że te dolegliwości są związane z przyjęciem szczepionki.

- Kiedy objawy nie minęły trzeciego dnia, skierowaliśmy pacjentkę do dentysty. Okazało się, że problem leżał w siódemce, która wymagała leczenia kanałowego. Oczywiście, nie było to w żaden sposób związane ze szczepieniem - opowiada dr Nessler.

Zdaniem lekarki, dzięki badaniom uda się zweryfikować ile NOP-ów jest rzeczywiście związanych ze szczepieniami przeciw COVID-19, a w ilu przypadkach jest to tylko zbieg okoliczności.

Zobacz także: Wariant Delta atakuje słuch. Pierwszym objawem zakażenia jest ból gardła

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze