Trwa ładowanie...

Badania kliniczne – uczestnicy, bezpieczeństwo, zgłoszenia

Badania kliniczne dotyczą bezpieczeństwa leków. W tym celu do badań klinicznych zaprasza się pacjentów i osoby zdrowe, dzięki czemu uzyskuje się również informacje na temat skuteczności nowych terapii. Ponadto badania kliniczne można również wykorzystać do stworzenia nowych metod profilaktyki chorób. Ze względu na fakt, że badania kliniczne mają tak szerokie zastosowanie, mają one ogromny wpływ na rozwój medycyny.

spis treści

1. Badania kliniczne - uczestnicy

Badania kliniczne mogą wymagać uczestnictwa osób zdrowych lub chorych na konkretną chorobę. Jednak to nie wystarczy, aby wziąć udział w badaniach klinicznych. Aby zostać uczestnikiem badania klinicznego, należy spełnić określone kryteria. O spełnieniu odpowiednich wymogów decyduje lekarz prowadzący badanie kliniczne. Prawidłowy dobór uczestników jest niezwykle istotnym elementem badania klinicznego, ponieważ bardzo często jest to czynnik wpływający na wynik całego badania klinicznego.

Uczestnik musi uzyskać dokładną informację o przeprowadzanym badaniu klinicznym, tak, aby był w pełni świadomy podejmowanego ryzyka. Jest to również zadanie lekarza prowadzącego badanie kliniczne.

W czasie badania klinicznego jego uczestnik ma różne prawa zapewniające mu bezpieczeństwo.

2. Badania kliniczne - bezpieczeństwo

Badania kliniczne przeprowadza się na podstawie jasno określonych zasad. Warto wiedzieć, że badania kliniczne są przeprowadzane w oparciu o przepisy prawa krajowego i międzynarodowego, a na dodatek są nadzorowane przez odpowiednie instytucje.

5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać
5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać [6 zdjęć]

To, że niektóre leki dostępne są bez recepty, nie oznacza, że można je łykać jak cukierki, bez szkody

zobacz galerię

Podstawowe prawa uczestnika badań klinicznych to:

  • prawo do uzyskania wszelkich informacji i wyjaśnień odnośnie do przeprowadzanego badania klinicznego;
  • prawo do odmowy wzięcia udziału w badaniach, badania kliniczne są dobrowolne;
  • prawo do rezygnacji z udziału w badaniach klinicznych bez żadnych konsekwencji;
  • prawo do uzyskania informacji o swoim stanie zdrowia podczas badania klinicznego;
  • prawo do ochrony danych osobowych;
  • prawo do informacji na temat leku, który jest obiektem badania klinicznego.

3. Badania kliniczne - zgłoszenie

Badania kliniczne można znaleźć na różnych portalach w sieci. Jednak przystąpienie do badania klinicznego jest poważną decyzją, dlatego warto dokładnie ją przemyśleć i przedyskutować to ze swoim lekarzem, który może również zasugerować konkretne badania kliniczne. Uczestnicy badań klinicznych są dobierani w oparciu o tzw. kryteria włączenia i kryteria wykluczenia. Ostateczną decyzję o uczestnictwie podejmuje zawsze lekarz prowadzący badanie kliniczne.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

4. Badania kliniczne - Polska

Badania kliniczne przeprowadzane w Polsce mają dobrą opinię na świecie. Według raportu PwC (PricewaterhouseCoopers - firma zajmująca się audytem, doradztwem podatkowym, prawnym i biznesowym) Polska przez wielu ekspertów jest uważana za kraj, który bardzo dba o wysoki standard prowadzonych procedur klinicznych.

Ponadto z kontroli przeprowadzonych przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) wynika, że polskie firmy zajmujące się prowadzeniem badań klinicznych uzyskują nawet wyższe wyniki w zakresie dochowania prawidłowości procedur niż podobne firmy w Stanach Zjednoczonych lub Europie Zachodniej.

Warto również podkreślić, że polscy badacze nie znajdują się na czarnej liście FDA (lista nierzetelnych i nieuczciwych badaczy uzupełniona o uzasadnienie).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

 Tomasz Nęcki
Badania kliniczne – uczestnicy, bezpieczeństwo, zgłoszenia
Badania kliniczne – uczestnicy, bezpieczeństwo, zgłoszenia
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza