Przejdź na WP

Badanie nasienia - charakterystyka, przygotowanie, przebieg

Badanie nasienia, to inaczej badanie spermy, analiza nasienia, seminogram, spermiogram. To badanie jest stosowane najczęściej w diagnostyce niepłodności u mężczyzn. W badaniu nasienia ocenie podlegają m.in. właściwości nasienia, ilość, kształt czy ruchliwość plemników, a także odsetek obumarłych komórek rozrodczych męskich. W przypadku nieprawidłowych zmian w badaniu nasienia, powtarza się je 2- 3 razy. Wpływ na wynik badania nasienia ma wiele czynników, szczególnie zbyt mała lub zbyt duża aktywność seksualna.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Badanie nasienia - charakterystyka

Badanie jakości nasienia polega na ocenie ilości i jakości plemników, tj. komórek rozrodczych męskich, w nasieniu. Badanie nasienia pozwala na ocenę płodności mężczyzn, a także wykrycie ewentualnych przyczyn niepłodności. Analiza nasienia obejmuje dokładnie:

 • ocenę właściwości fizykochemicznych nasienia tzn. objętość, zabarwienie, czas upłynnienia, odczyn i lepkość ejakulatu oddanego do badania;
 • ocenę ilości plemników na jeden mililitr ejakulatu (koncentracja);
 • ocenę ruchliwości plemników (ruch aktywny postępowy, ruch powolny postępowy, ruch niepostępowy i całkowity brak ruchu);
 • kształt plemników;
 • długość życia plemników – ocena ilości żywych i martwych plemników.

W badaniu nasienia wykonywana jest także agregacja, aglutynacja, obecność leukocytów i obecność komórek nabłonkowych, jak również badania biochemiczne nasienia - stężenie fruktozy, cytrynianów, fosforanów, zużycie fruktozy w czasie.

Badanie nasienia wykonywane jest głównie na zlecenie lekarza w diagnostyce niepłodności męskiej lub rzadziej przy ustalaniu ojcostwa. Przyczyną braku potomstwa w ok. 40% przypadków są właśnie wady nasienia partnera.

9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność
9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność [9 zdjęć]

Dyskusja na temat konsekwencji trzymania przez mężczyzn laptopa na udach toczy się nieprzerwanie od dłuższego...

zobacz galerię

2. Badanie nasienia - przygotowanie

Na kilka dni przed badaniem nasienia (3-5 dni), należy zachować wstrzemięźliwość seksualną, ze względu na to iż częste współżycie seksualne wpływa na okresowe obniżenie ilości dojrzałych plemników w nasieniu. Jest wiele czynników mogących wpływać na wynik badania nasienia. Są to:

 • przemęczenie,
 • niedawno przebyte choroby, którym towarzyszyła gorączka,
 • alkohol,
 • antybiotykoterapia.

Zaleca się, aby na kilka dni przed badaniem nasienia nie spożywać alkoholu, a także wstrzymać się z analizą nasienia na okres ok. 2 tygodni po zakończeniu leczenia antybiotykami.

Przed badaniem nasienia należy poinformować lekarza o stosowaniu używek, aktualnym zażywaniu leków, szczególnie jeżeli jest długotrwałe, przebytych niedawno chorobach, szczególnie zakaźnych lub przenoszonych drogą płciową. Należy także zgłosić lekarzowi występujące urazy okolicy jąder oraz częstość występowania wytrysków nasienia w okresie 3 miesięcy przed wykonaniem badania nasienia. Rzadkie wytryski sprzyjają pojawieniu się nieprawidłowych lub obumarłych plemników.

Zobacz także:

3. Badanie nasienia - przebieg

Nasienie można oddać w laboratorium lub w domu bezpośrednio do sterylnego naczynka. Jeżeli materiał do badania nasienia oddawany jest w domu, należy utrzymywać stałą jego temperaturę w temperaturze otoczenia ok. 37-38 stopni Celsjusza. Próbka do badania powinna być pobrana w drodze masturbacji. Nasienie nie powinno być pozyskiwane z prezerwatywy, bowiem w prezerwatywach mogą znajdować się środki plemnikobójcze. Nasienie powinno być przetransportowane do laboratorium w czasie nie dłuższym niż 1 godzina.

Jeżeli wyniki badania nasienia nie wykazują zmian patologicznych, nie przeprowadza się kolejnego badania spermy. W innym przypadku zaleca się je wykonać jeszcze 2–3 razy. Przy diagnostyce niepłodności w odstępie 3-miesięcznym, natomiast przy ustalaniu ojcostwa, po 10 i 30 dniach od pierwszego badania nasienia.

Dodatkowo wykonywany jest także posiew nasienia, jako inne badanie jakości nasienia. Badanie nasienia pozwala na wykrycie bezpłodności u mężczyzn, a to umożliwia zastosowanie odpowiedniego leczenia niepłodności męskiej.

Następny artykuł: Niepłodność

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy