Trwa ładowanie...

Badanie ENG

Avatar placeholder
05.09.2013 14:51
Badanie ENG
Badanie ENG

Badanie ENG (badanie elektronystagmografii) polega na ocenie oczopląsu, który jest objawem zaburzeń narządu przedsionkowego. Jest to badanie diagnostyczne narządu równowagi. W trakcie ruchu gałek ocznych rejestrowane są zmiany potencjału rogówkowo-siatkówkowego. Oczopląs rejestruje sygnał połączony z komputerem oraz z elektrodami umiejscowionymi na czole i skroniach osoby badanej. Ocenia się oczopląsy wywołane i samoistne: położeniowy, indukowany kinetycznie w fotelu wahadłowym, wywołany bodźcem kalorycznym.

spis treści

1. Badanie elektronystagmograficzne

Badanie okulistyczne
Badanie okulistyczne

Podstawowe badania okulistyczne to: stwierdzające rodzaj wady wzroku, pomiar ostrości widzenia, ocena

zobacz galerię

Badanie polega na rejestrowaniu ruchu gałek ocznych. Jest to możliwe dzięki istnieniu stałej różnicy potencjałów dodatnio naładowanej rogówki i ujemnie naładowanej siatkówki, tzw. potencjału rogówkowo-siatkówkowego. Linie pola elektrostatycznego przesuwają się podczas ruchów gałki ocznej. Zmiany te odbierane są przez układ elektrod umieszczonych po obu stronach oczu i zapisywane są w postaci wykresu. Dzięki temu, że wykorzystuje się pole elektrostatyczne, badanie ruchu gałek ocznych może być wykonywane nawet przy zamkniętych powiekach.

Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"

Badanie elektronystagmograficzne składa się z czterech etapów:

  • kalibracji - ocena szybkich ruchów gałek ocznych;
  • badania oczu śledzących poruszający się cel;
  • prób położeniowych – ocena zawrotów głowy związanych z pozycją głowy;
  • prób kalorycznych – pomiar oczopląsu wywołanego podrażnieniem błony bębenkowej wodą o różnej temperaturze.

Dzięki porównaniu uzyskanych wyników z różnych etapów badania, możliwe jest określenie, czy zaburzenia równowagi mają charakter obwodowy, czy centralny.

Badanie ENG charakteryzuje:

  • wysoka wykrywalność reakcji oczopląsowych w porównaniu z bezpośrednią obserwacją;
  • możliwość prowadzenia badania przy zamkniętych powiekach;
  • duża uniwersalność uzyskanych danych (ocena ilościowa i jakościowa);
  • monitorowanie przebiegu choroby;
  • obiektywność badania.

Wynik badania nie jest jednak bezpośrednim odzwierciedleniem zmian, jakie mają miejsce w błędniku.

2. Wskazania i przebieg elektronystagmografii

Wskazania do badania ENG to:

Podczas badania chory siedzi lub leży. Elektrody przymocowuje się specjalnym klejem po przemyciu skóry spirytusem. Do ucha badanego wlewa się wodę przez ok. 20 sekund w ilości 10 ml lub 100 ml, o temperaturze 20-30 stopni. W rezultacie następuje drażnienie ucha bodźcem cieplnym. Głowa chorego podczas wlewania wody i obserwacji wywołanego oczopląsu jest odchylona do tyłu o 60 stopni. Badanie rejestruje się przy otwartych i zamkniętych oczach.

Przed badaniem ENG powinno się wykonać inne badania neurologiczne, audiometryczne oraz otolaryngologiczne. W trakcie badania mogą występować nudności i wymioty. Bardzo rzadkim powikłaniem jest atak padaczki. Dwie godziny przed zabiegiem nie powinno się spożywać posiłków. Podczas pobudzenia przedsionka bodźcem kalorycznym mogą wystąpić dość znaczne objawy wegetatywne w postaci nudności lub wymiotów. Chory nie powinien przyjmować leków uspokajających przez około trzy doby przed badaniem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze