Badanie histopatologiczne - charakterystyka, przebieg, skóra głowy

Badanie histopatologiczne to mikroskopowe badanie materiału tkankowego, które ma na celu ocenę i diagnozę zmian nowotworowych w tkankach. Badanie histopatologiczne jest skuteczniejsze niż cytologia, ponieważ pozwala na przestrzenną ocenę zmian chorobowych. Zazwyczaj badanie histopatologiczne trwa kilkanaście minut. Przed pobraniem materiału i wykonaniem badania histopatologicznego, należy zgłosić lekarzowi skłonność do krwawień (skaza krwotoczna) oraz uczulenie na leki i zewnętrzne środki odkażające.

Badanie histopatologiczne - charakterystyka

Badanie histopatologiczne charakteryzuje się wysokim stopniem skuteczności. Badanie histopatologiczne ma duże zastosowanie w diagnostyce choroby nowotworowej. Polega na pobraniu materiału od pacjenta i zbadaniu go pod mikroskopem. Badanie histopatologiczne stanowi wstęp do każdej diagnozy i podjęcia odpowiedniego sposobu leczenia. Dzięki obrazowi badania histopatologicznego lekarz podejmuje decyzję o rozległości zabiegu operacyjnego, orzeka o rodzaju nowotworu i stopniu jego złośliwości. Wybór metody histopatologicznej zależy od rodzaju podejrzewanego nowotworu, nakłuwanej tkanki, osiągalności guza, wyboru znieczulenia (znieczulenia ogólnego lub znieczulenia miejscowego), metody operacyjnej (jeśli stwierdzony został nowotwór).

Sposób pobierania materiału histopatologicznego powoduje, że wyróżnia się kilka metod histopatologicznych, do których należą:

 • cytologia złuszczeniowa;
 • biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC, punkcja);
 • biopsja gruboigłowa (oligobiopsja);
 • biopsja wiertarkowa;
 • biopsja otwarta;
 • biopsja śródoperacyjna (badanie doraźne, intra);
 • laboratoryjne techniki przygotowania pobranego materiału;
 • preparaty barwione;
 • preparaty mrożone;
 • rozmaz.
5 chorób, które są często źle diagnozowane

Niektóre choroby są łatwe do zdiagnozowania w oparciu o objawy lub badania. Jednak istnieje sporo przypadłości, które potrafią świetnie „podszyć się” pod...

Badanie histopatologiczne - przebieg

Badanie histopatologiczne jest wykonywane w określonych przypadkach. Tkanki pobrane do badania histopatologicznego na drodze metody, jaką jest biopsja, zostają umieszczone w formalinie (lub innym utrwalaczu), a następnie są poddawane obróbce histopatologicznej. Badanie histopatologiczne polega na umieszczeniu materiału w stężonym roztworze etanolu (lub innej substancji) w celu odwodnienia próbki. Po upływie kilkunastu godzin jest on utwardzany i zalewany parafiną, a następnie krojony w kilkumilimetrowe paseczki, umieszczany na szkiełkach mikroskopowych i poddawany procesowi barwienia.

W trakcie pobierania materiału do badania histopatologicznego pacjent powinien zgłosić wszelkie doznania bólowe, jeżeli takie występują.

Badanie histopatologiczne wykonuje się, gdy jest potrzeba rozpoznania histopatologicznego, oceny zaawansowania klinicznego choroby, uzyskania materiału do innych badań (obecność receptorów, np. estrogenowych w guzach piersi) czy też oceny czystości onkologicznych wyciętych marginesów tkankowych.

Histopatologiczne badania są niezastąpione w diagnostyce chorób nowotworowych. Wynik badania histopatologicznego pozwala dodatkowo na ocenę zmian chorobowych u osób zmarłych, u których wykonano sekcję naukową-lekarską lub sądowo-lekarską, stwierdzenie przyczyny zgonu, obserwację postępu leczenia, a także rozpoznanie wielu schorzeń zapalnych i zwyrodnieniowych.

Badanie histopatologiczne - skóra głowy

Badanie histopatologiczne skóry głowy nie jest wykonywane w każdym przypadku łysienia. W większości przyczynami łysieniazaburzenia hormonalne oraz choroby ogólnoustrojowe, czasami stosowane leki lub niewłaściwa dieta. W takich przypadkach kluczem do właściwego rozpoznania jest wywiad lekarski i szczera rozmowa z lekarzem. Czasami konieczne są także badania laboratoryjne, w szczególności pod kątem hormonów. Jeśli przyczyną łysienia jest choroba ogólnoustrojowa, najczęściej wypadaniu włosów towarzyszą inne objawy tej choroby.

Badanie histopatologiczne skóry głowy w celu wykrycia przyczyny wypadania włosów nie jest procedurą rutynową. Ponieważ badanie histopatologiczne jest badaniem inwazyjnym, nie jest wykonywane u każdego pacjenta borykającego się z łysieniem. Po pierwsze to badanie włosów jest procedurą wymagającą wycięcia fragmentu skóry głowy, więc niesie za sobą większe ryzyko powikłań niż inne badania oceniające włosy i skórę głowy. Po drugie badanie histopatologiczne nie zawsze wniesie dużo istotnych informacji. Jeśli przyczyną łysienia jest np. cukrzyca czy choroby tarczycy, pobranie wycinka skóry głowy nie zbliży zbytnio do rozpoznania. Badanie histopatologiczne jest stosowane zazwyczaj tylko jeżeli obraz łysienia jest bardzo nietypowy lub jako przyczynę łysienia podejrzewa się chorobę skóry głowy.

Badanie histopatologiczne - przebieg

Aby możliwe było badanie histopatologiczne skóry głowy, konieczne jest pobranie niewielkiego wycinka tej skóry. Badanie histopatologiczne wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Pobrany wycinek w czasie badania histopatologicznego jest naprawdę niewielki, ma wymiary zazwyczaj ok. 2mm x 2mm, max do 4mm. Zazwyczaj pobiera się fragmenty skóry głowy z 2-6 miejsc. Następnie pobrany fragment jest badany przez specjalistę pod mikroskopem, przy zastosowaniu odpowiednich barwień. Badanie histopatologiczne jest bardzo selektywne i dokładne. Patolog ocenia pobrane wycinki, opisuje liczbę wszystkich mieszków włosowych, ich gęstość, odsetek mieszków prawidłowo rosnących oraz tych, które znajdują się w fazie zaniku, a także grubość włosa. Sprawdza także czy we wszystkich pobranych wycinkach włosy rosną w ten sam sposób – to także daje dużo informacji o przyczynie łysienia.

Badanie histopatologiczne - ​wskazania

Badanie histopatologiczne może być konieczne przy nietypowym łysieniu plackowatym, łysieniu bliznowatym i w niektórych przypadkach łysienia androgenowego.

Łysienie plackowate to choroba skóry o niejednorodnej etiologii, objawiająca się występującymi przejściowo lub stale ogniskami wyłysienia oddzielonym prawidłowo owłosioną skórą głowy. Przyczyn takiego stanu może być wiele – od podłoża genetycznego przez zaburzenia czynności układu nerwowego aż do chorób skóry. Właśnie w przypadku tych ostatnich badanie histopatologiczne może wiele wnieść do rozpoznania a także umożliwić rozpoczęcie właściwego, celowanego leczenia. Chorobami skóry, które mogą być przyczyną łysienia plackowatego są między innymi toczeń rumieniowaty oraz bielactwo.

Innym, mało charakterystycznym typem łysienia jest łysienie bliznowaciejące. Polega ono na nieodwracalnym uszkodzeniu mieszków włosowych. Może być chorobą wrodzoną lub nabytą. Może być następstwem promieniowania X, urazów, oparzeń chemicznych, a także nowotworów skóry. Ponieważ w przypadku łysienia bliznowaciejącego w grę wchodzi różnicowanie z nowotworem – pobranie fragmentu skóry głowy do oceny histopatologicznej często jest niezbędne.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia raka? Chociażby z tego względu warto zmienić...

Łysienie androgenowe, czyli takie spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, a konkretnie nadmiarem hormonów męskich czyli androgenów, rzadko jest wskazaniem do wykonania biopsji skóry, ewentualnie jeżeli w grę wchodzi przeszczep włosów.

Badanie histopatologiczne skóry głowy a przy tym także włosów, jest badaniem rzadko wykonywanym, do którego istnieje tylko kilka konkretnych wskazań. Szczególną zaletą badania histopatologicznego jest dokładność a ponadto fakt, że nie jest badany tylko stan włosów, ale także skóry głowy, co może okazać się bardzo przydatne w przypadku chorób skóry głowy, gdyż to właśnie one mogą być przyczyną łysienia. Trudno sobie wyobrazić, że włos będzie rósł prawidłowo, jeżeli podłoże z którego wyrasta prawidłowe nie jest.

Redakcja abcZdrowie, 2 miesiące temu

Bibliografia

 • Skokowski J., (red.), Badanie histopatologiczne, [w:] Encyklopedia Badań Medycznych, Wydawnictwo Medyczne MAKmed, Gdańsk 1996.
 • Chosia M., Domagała W., Urasińska E. Podstawy patologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-3499-8
 • Domagała W., Stachura J. PATOLOGIA znaczy słowo o chorobie, Kraków 2008, ISBN 978-83-60183-64-9

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badanie histopatologiczne - charakterystyka, przebieg, skóra głowy
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Badanie histopatologiczne - charakterystyka, przebieg, skóra głowy
Badanie histopatologiczne - charakterystyka, przebieg, skóra głowy

Badanie histopatologiczne znamion (WIDEO)

Badanie histopatologiczne znamion (WIDEO) Odtwórz wideo

się do lekarza. Dermatolog musi mieć pewność - co do rodzaju zmiany, tylko wtedy można wykonać laserowe usuwanie pieprzyka. Na czym polega badanie histopatologiczne znamion? (...) . Niektóre z nich znajdują się na skórze...

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, przebieg, leczenie

Pseudopolipy jelita grubego u pacjenta z wrzodziejącym zapaleniem jelita

Pseudopolipy jelita grubego u pacjenta z wrzodziejącym zapaleniem jelita

Choroba charakteryzuje się występowaniem zaostrzeń i okresów remisji o różnym okresie trwania. Najczęściej obejmuje końcową (lewą) część jelita grubego - odbytnicę (która zajęta jest w 100% przypadków), esicę, okrężnicę zstępującą i zagięcie śledzionowe.

Bolesne miesiączkowanie

Komórka jajowa

Komórka jajowa

W czasie miesiączki dochodzi do wydalenia śluzówki macicy oraz niezapłodnionej komórki jajowej. Zwykle jajniki produkują 1 komórkę jajową co ok. 28 dni.

Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny obrazuje przekrój narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach.

EEG - kiedy wykonywać, charakterystyka, wyniki

Badanie EEG

Badanie EEG

Elektrody na skórze czaszki rejestrują zmiany w mózgu.

EEG - kiedy wykonywać, charakterystyka, wyniki

Badanie EEG - charakterystyka, przebieg

, w którym znajduje się określony proces chorobowy. Badanie polega na rejestrowaniu za pomocą specjalnych elektrod, umieszczanych na skórze głowy (...) . Pacjent powinien zgłosić się na badanie...

Mammografia - jak działa mammograf, dla kogo jest przeznaczona mammografia, kiedy wykonywać badanie, przebieg badania, przygotowanie

Przebieg badania mammograficznego (WIDEO)

Przebieg badania mammograficznego (WIDEO) Odtwórz wideo

, dzięki której liczba kobiet umierających na raka będzie mniejsza. Tylko regularne badania piersi pozwalają wykryć choroby i w miarę szybko rozpocząć (...) skuteczne leczenie. Badanie mammograficzne jest skierowane...

Dermatoskopia - zastosowanie, przebieg

Badanie dermatoskopowe (WIDEO)

Badanie dermatoskopowe (WIDEO) Odtwórz wideo

Dermatoskopia, inaczej mikroskopia epilumiscencyjna to nieinwazyjne badanie w dermatologii, które polega na badaniu skóry za pomocą urządzenia (...) . Jednak nie jest to badanie rozstrzygające,...