Trwa ładowanie...

Bakterie, wirusy i drożdżaki. Jak się przenoszą i jak się przed nimi uchronić?

Avatar placeholder
22.03.2021 11:32
Płatna współpraca z marką Dettol
Bakterie, wirusy i drożdżaki. Jak się przenoszą i jak się przed nimi uchronić?
Bakterie, wirusy i drożdżaki. Jak się przenoszą i jak się przed nimi uchronić? (Pexels)

Nie widzimy ich ani nie czujemy, a o ich obecności często zdajemy sobie sprawę, gdy jest już za późno. Szkodliwe drobnoustroje mogą przeniknąć do naszego organizmu na różne sposoby. Znając ich metody działania i mając do dyspozycji odpowiednie środki, możemy zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów.

Skuteczna obrona przed drobnoustrojami jest możliwa, choć wymaga od nas sporo wysiłku. Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z zagrożenia i wypracować nawyki, które zapobiegną przedostawaniu się zarazków do naszego najbliższego otoczenia.

1. Bakterie, wirusy i drożdżaki

Drobnoustroje to przede wszystkim bakterie, wirusy i drożdżaki. Pierwsze dwa określenia stosowane są czasem zamiennie, jednak między bakteriami i wirusami istnieją pewne różnice. Bakterie, podobnie jak wirusy, mogą stać się przyczyną chorób ogólnoustrojowych, które przenoszą się przez kontakt z zakażonymi osobami i ich płynami ustrojowymi. Bakterie, w przeciwieństwie do wirusów, mogą jednak przeżyć bez żywiciela i rozwijać się choćby na powierzchniach, do których dostęp miała osoba zakażona lub produkty spożywcze, na których się znajdowały. Wirusy namnażają się tylko w kontakcie z nosicielem – ludźmi, zwierzętami, roślinami, a nawet… bakteriami. Grzyby również mogą powodować powstawanie przykrych chorób, szczególnie u osób o osłabionej odporności. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez kontakt z zanieczyszczoną powierzchnią.

2. Gdzie czyhają na nas zarazki

Największy wpływ na rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów mamy my sami, a konkretnie nasze niewłaściwe nawyki. Wirusy przenikają do naszego ciała metodą bezpośrednią przy bliskim kontakcie z osobą zarażoną lub metodą pośrednią, najczęściej drogą kropelkową oraz poprzez kontakt z powierzchnią, na której znajdują się zarazki. Wystarczy, że dotkniemy dłonią zanieczyszczonej powierzchni, a następnie przyłożymy ją do ust czy nosa i możemy narazić się na zarażenie. Zarazki czają się wszędzie, na poręczach, sklepowych wózkach, klamkach – innymi słowy wszędzie tam, gdzie często kładziemy dłonie.

Dlatego ważnym sposobem na utrzymanie niezbędnej higieny będzie częsta dezynfekcja dłoni – nie tylko po powrocie do domu, ale w każdej sytuacji, gdy mogliśmy mieć do czynienia z zarazkami. Po wyjściu ze sklepu czy punktu usługowego warto skorzystać z żelu lub sprayu antybakteryjnego firmy Dettol. Produkty te nie tylko pozwolą pozbyć się zarazków z powierzchni dłoni, ale nie kleją się i nie pozostawiają przykrego zapachu. Warto mieć buteleczkę zawsze przy sobie – na wszelki wypadek.

3. Drobnoustroje w naszych domach

Zarazki czyhają na nas nie tylko na zewnątrz. Nieświadomie przenosimy je również do własnego domu, zarówno na dłoniach, jak i odzieży. Miejscami, w których na pewno znajdziemy zarazki, będą więc przedmioty, których dotykamy zaraz po wejściu do domu – klamki, włączniki światła czy łazienkowy kran. To tylko kilka miejsc, ich lista wydłuży się, jeśli nie umyjemy rąk zaraz po przyjściu do domu.

Odrębnym źródłem zarazków są miejsca i przedmioty związane ze sprzątaniem. Wilgotne środowisko jest doskonałym miejscem do rozwoju bakterii, dlatego toaleta, zapchany odpływ w zlewie, a nawet gąbka do czyszczenia naczyń czy szmatka do wycierania mebli mogą stać się źródłem bakterii, które nieświadomie roznosimy po całym domu. Dlatego do czyszczenia powierzchni zamiast zwilżonej szmatki warto używać chusteczek nasączonych substancją antybakteryjną firmy Dettol. Doskonale sprawdzą się do usuwania zanieczyszczeń z miejsc, w których mogą gromadzić się drobnoustroje. Produkty marki Dettol są w stanie zlikwidować 99,9% bakterii i wirusów*.

4. Zmień nawyki

W przypadku bakterii i wirusów podstawą profilaktyki będzie zachowanie odpowiedniej higieny. Warto wyrobić sobie nawyk częstej dezynfekcji i mycia rąk nawet wtedy, gdy jesteśmy w domu. By trzymać zarazki z dala, należy myć ręce nie tylko przed i po posiłku, ale również w trakcie przygotowywania go. Jeśli doszło do zarażenia, pamiętaj, by myć dłonie zawsze po kichnięciu lub kaszlnięciu, w ten sposób ograniczysz rozprzestrzenianie się zarazków na resztę rodziny. Będąc w miejscach publicznych, unikaj dotykania twarzy, a w szczególności ust i nosa. Wbrew pozorom w ciągu dnia bezwiednie dotykamy twarzy nawet kilkadziesiąt razy. Oduczenie się tego nawyku utrudni drobnoustrojom wniknięcie do twojego organizmu.

Niezbędna jest również częsta dezynfekcja powierzchni, które są najbardziej narażone na rozwój bakterii. W czyszczeniu pomoże antybakteryjny spray do powierzchni Dettol. Płyn wnika w najgłębsze zakamarki i likwiduje bakterie. Obejdzie się bez szorowania – wystarczy spryskać i zetrzeć.

Nie wolno również zapominać o zdrowym trybie życia. Wypoczęty organizm lepiej radzi sobie ze zwalczaniem bakterii i wirusów. Dlatego warto wyrobić sobie zdrowe nawyki, zadbać o odpowiednią ilość snu, codzienną dawkę ćwiczeń i lekką, zbalansowaną dietę pełną witamin i mikroelementów.

Utrzymanie czystości w domu może stanowić nie lada wyzwanie, jednak mając do dyspozycji sprawdzone produkty i wiedzę o najbardziej newralgicznych punktach, możesz skutecznie uchronić się przed drobnoustrojami. Wystarczy kilka dobrych nawyków, by sprawić, żeby twój dom był o wiele czystszy.

*Dotyczy Dettol antybakteryjny spray do powierzchni (wersja podstawowa, o zapachu limonki z miętą) usuwa wirusa SARS-CoV-2; Dettol chusteczki antybakteryjne (original, o zapachu limonki z miętą) usuwają wirusa grypy H1N1, koronowirusa (BCV), RSV, rotawirusa, SARS-CoV-2

Sprayów, chusteczek antybakteryjnych, żeli antybakteryjnych należy używać z zachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy przeczytać etykietę i informacje dotyczące produktu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Płatna współpraca z marką Dettol
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze