Trwa ładowanie...

Ból rąk – przyczyny, objawy i leczenie

Avatar placeholder
03.01.2023 10:08
Ból rąk najczęściej jest objawem chorób zwyrodnieniowych i zapalnych, ale także przeciążeń i urazów.
Ból rąk najczęściej jest objawem chorób zwyrodnieniowych i zapalnych, ale także przeciążeń i urazów. (123rf)

Ból rąk najczęściej jest objawem chorób zwyrodnieniowych i zapalnych, ale także przeciążeń i urazów. Częstym problemem jest drętwienie, mrowienie, przeczulica i ból zarówno stawów, jak i mięśni. Jeśli dolegliwości są dokuczliwe i niepokojące bądź trwają długo, nie wolno ich lekceważyć, ponieważ mogą sygnalizować groźną chorobę. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Przyczyny bólu rąk

Ból rąk to powszechną dolegliwość, która może wynikać z różnych przyczyn. Zdarza się, że są wynikiem urazów (np. złamania kości czy zwichnięcia stawów) lub przeciążenia (urazy przeciążeniowe ręki mogą byś konsekwencją długiego szydełkowania, grania w tenisa czy pisania na komputerze), ale także braku proporcji pomiędzy pracą a odpoczynkiem czy nieprawidłową pracą mięśni, tkanek i stawu.

Ból rąk o różnym charakterze mogą wywołać różne schorzenia, zarówno ortopedyczne, jak i kardiologiczne czy neurologiczne. To najczęściej:

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

2. Ból lewej ręki

Szczególnie dużo emocji budzi ból lewej ręki, zwłaszcza jeśli jest promieniujący, rwący i silny, ponieważ może wskazywać na zawał serca.

Niepokojące jest, towarzyszy mu:

3. Diagnostyka bólu rąk

Bólu rąk nie można lekceważyć, ponieważ może sygnalizować wiele chorób. Jeśli dolegliwości są silne bądź niepokojące lub gdy nie ustępują po kilku dniach, należy skonsultować się z lekarzem. Przy rozpoznawaniu przyczyny kluczowe jest ustalenie:

  • miejsca i źródła bólu (ból nadgarstka, ból łokcia, ból barku, bóle mięśni rąk, ból prawej ręki, ból lewej ręki, ból rąk i nóg, ból palców u rąk, bóle stawów rąk, ból ręki od łokcia do nadgarstka, ból całych rąk),
  • charakteru bólu (ostry, tępy, punktowy, rozlany, silny, ćmiący, rwący ból rąk),
  • okoliczności bólu (kiedy się pojawił, w jakich okolicznościach), kiedy dokucza (ból barku przy podnoszeniu ręki, ból palców u rąk przy zginaniu, ból ręki po pobraniu krwi, ból ramienia przy podnoszeniu ręki, czasem pojawia się ból kręgosłupa szyjnego i drętwienie ręki, ból rąk z przepracowania),
  • objawów towarzyszących (obrzęk, zaczerwienienie, objawyw ogólnoustrojowe, takie jak gorączka czy zmęczenie).

Z uwagi na to, że ból ręki może mieć różne przyczyny, po wywiadzie lekarskim i badaniu specjalista może skierować pacjenta na badania dodatkowe, takie jak RTG ręki, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy badanie przewodnictwa nerwowego oraz badania laboratoryjne (jeśli lekarz podejrzewa RZS lub inną chorobę stawów).

W przypadku stanów nagłych, takich jak złamanie, nagłe obrzęknięcie stawu, niemożność wykonywania ruchów, którym towarzyszy ostry ból, należy udać się do szpitalnego oddziału ratunkowego.

4. Leczenie bólu rąk

Sposób leczenia bólu rąk zależy od przyczyny, która go wywołuje, lokalizacji i natężenia dolegliwości, wieku pacjenta oraz jego chorób współistniejących. Jeśli bóle rąk związane są z chorobami, należy skupić się właśnie na nich.

Sposób leczenia w każdym przypadku może być inny, w zależności od jednostki chorobowej. Inaczej leczy się ból, który pochodzi od serca czy jest związany jest z chorobami neurologicznymi. W inny sposób przebiega leczenie bólu związanego ze schorzeniami ortopedycznymi. Czasem pomagają domowe sposoby na ból ręki, takie jak masowanie, zimne lub gorące okłady, kąpiele z dodatkiem ziół.

Urazy oraz przeciążenia wymuszają nie tylko oszczędny tryb życia, ale i potrzebują czasu na regenerację. Często niezbędna jest rehabilitacja i fizjoterapia. Ich celem jest zniesienie bólu, ale i przywrócenie sprawności, która umożliwia codzienne funkcjonowanie.

Najczęściej stosuje się takie zabiegi jak:

  • jonoforeza, polegająca na podaniu leku przy użyciu prądu stałego,
  • pole magnetyczne, które zmniejsza ból i zapobiega stanom zapalnym,
  • krioterapia, opierająca się na działaniu ciekłego azotu, co zmniejsza dolegliwości bólowe,
  • laseroterapia, wspomagająca naturalne procesy regeneracyjne,
  • kąpiel wirowa, która rozluźnia napięte mięśnie,
  • terapia manualna.

Zdarza się, że ból ręki wymagają zażycia środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, zarówno w postaci żelu czy maści, jak i tabletek. W niektórych przypadkach podaje się leki sterydowe w postaci iniekcji w miejscu bólu. Czasem konieczne bywa leczenie operacyjne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze