Trwa ładowanie...

Ból kości i stawów

W większości chorób ból jest sygnałem alarmowym, pojawia się gdy rozpoczyna się choroba. W osteoporozie jest jednak inaczej. Ból jest często dopiero odległą konsekwencją choroby i jej powikłań. Jednak jak już się pojawi, świadczy zazwyczaj o poważnym zaawansowaniu osteoporozy.

Zobacz film: "Postępowanie w przypadku złamania ręki"

spis treści

1. Rodzaje bólu w osteoporozie

  • Ból przewlekły, ból kostny – występuje najczęściej w odcinku piersiowym kręgosłupa, między łopatkami. Demineralizacja, ubytek kości i osłabienie trzonów kręgów powodują, że stają się one co raz mniej odporne na obciążenie jakiemu podlega kręgosłup dźwigając całe ciało. Stają się one "puste" i zmniejsza się ich wysokość pod wpływem stałego nacisku na siebie. Obniżenie wysokości trzonu kręgów kręgosłupa doprowadza do pogłębienia się kifozy piersiowej i powstania tzw. "wdowiego garbu". Nazwa pochodzi od tego, że stan ten dotyczy najczęściej starszych kobiet, które nierzadko żyją dłużej od swoich mężów. W efekcie dochodzi także do obniżenia wzrostu ciała. Czasem dochodzi do tak silnej kifozy piersiowej, że łuki żebrowe ocierają o talerze biodrowe, powodując silne dolegliwości bólowe w bocznych okolicach tułowia.

Przewlekły ból w pogłębiających się wadach postawy: kifozy piersiowej i lordozy szyjnej z deformacją kręgów, wynika z drażnienia pobliskich zakończeń nerwowych w okostnej, stawach, mięśniach. Jego źródłem jest także ucisk na korzenie nerwowe wywołany zmianami degeneracyjnymi krążków miedzykręgowych i obniżonej wysokości trzonów kręgów.

W takiej sytuacji może także dojść do kompresyjnego złamania trzonu kręgu. Czasem przebiega ono z ostrym bólem, a czasembez dolegliwości. O złamaniu świadczą wtedy zmiany w badaniu rentgenowskim.

Ból w okolicy krzyżowej kręgosłupa rzadziej jest objawem osteoporozy, a częściej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.

  • Ból ostry, ból z powodu złamań typowych dla osteoporozy – osłabienie struktury kości sprzyja powstawaniu złamań kości w typowych dla osteoporozy lokalizacjach. Są to: złamania kompresyjne trzonów kręgów, złamania kości promieniowej oraz złamania szyjki kości udowej.

Przewlekłość odczuwanego bólu w osteoporozie powoduje, że staje się to ważnym problemem. Walka z nim jest wielostopniowa i obejmuje zastosowanie: farmakoterapii, fizykoterapii, kinezyterapii oraz zaopatrzenia ortopedyczne.

Jedzenie, które uchroni cię przed osteoporozą
Jedzenie, które uchroni cię przed osteoporozą [9 zdjęć]

Szklanka mleka i zdrowe kości to nierozłączna para. Jednak nabiał nie jest jedynym przyjacielem układu...

zobacz galerię

2. Farmakoterapia w osteoporozie

W przypadku bólu ostrego stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ; paracetamol, kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen, ketoprofen, diklofenak, i in.), opioidy (stosowane w tym przypadku krótko i tylko w ostrym bólu) i kalcytoniny. Ból przewlekły leczy się dodatkowo lekami rozluźniającymi mięśnie (miorelaksanty) oraz preparatami antydepresyjnymi, które mają udokumentowaną skuteczność w leczeniu bólu przewlekłego różnego pochodzenia.

Przewlekłe stosowanie ogólnie dostępnych leków przeciwbólowych z grupy NLPZ-ów rodzi kolejny problem, którym jest ich udział w tworzeniu się choroby wrzodowej oraz krwawień z układu pokarmowego. Z tego powodu, rutynowo, łącznie z takim lekiem przeciwbólowym, stosuje się także lek z grupy inhibitorów pompy protonowej, mający uchronić przed takimi powikłaniami.

3. Rehabilitacja w osteoporozie

Fizykoterapia przede wszystkim spełnia rolę leczniczą, zmniejsza dolegliwości bólowe i reguluje napięcie mięśni. W tym celu stosuje się: krioterapię, laseroakupunkturę, prądy TENS (przezskórna elektrostymulacja nerwów) i hydroterapię.

Kinezyterapia także zmniejsza odczuwanie bólu oraz poprawia równowagę napięcia mięśni. Dzięki ćwiczeniom wzmacnia się odpowiednie mięśnie oraz rozluźnia te, które są zbyt napięte i przykurczone. Kinezyterapia poprawia także zakres i koordynację ruchów. To ważne szczególnie ze względu na zapobieganie upadkom, które mogą prowadzić do ciężkich złamań kości. Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna i ćwiczenia usprawniające mają wpływ na wzrost masy i wytrzymałości kości.

4. Zaopatrzenie ortopedyczne przy złamaniach

Jest szczególnie przydatne przy usprawnianiu chorych po złamaniach i wynikającym z tego unieruchomieniu.

Gorsety ortopedyczne mają zastosowanie u osób z kompresyjnymi złamaniami kręgosłupa w odcinku piersiowym i lędźwiowym.

Inne działanie ma np. kołnierz odciążający odcinek szyjny kręgosłupa. Pomaga on w zmniejszeniu bólu wynikającego z przeciążenia mięśni oraz poprzez ograniczenie ruchów głowy, zmniejsza częstość zawrotów głowy. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste takie unieruchomienie prowadzi do osłabienia mięśni szyi, co dalej prowadzić może do pogłębienia lordozy szyjnej i nasilenia bólu.

Prostotrzymacze, stabilizatory obojczykowe, stosowane są w przypadku nadmiernej kifozy piersiowej w celu ochrony przed jej dalszym pogłębianiem się.

Terapia bólu jest ważnym czynnikiem w leczeniu osteoporozy. Jej niepowodzenie lub niepodejmowanie prowadzić może do pogarszania się samopoczucia, wycofania społecznego, obniżenia nastroju, a to z kolei pogłębia odczuwanie dolegliwości bólowych. Stąd warto podejmować taką walkę z bólem.

Zobacz także: Produkty, które pomagają i szkodzą organom

Następny artykuł: Diagnostyka

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.