Bortezomib – wskazania, przeciwwskazania, działania niepożądane, stosowanie
Bortezomib jest inhibitorem proteasomu, który stosowany jest w leczeniu szpiczaka mnogiego. Lek podawany jest w formie pojedynczej lub w połączeniach z innymi lekami, ma postać roztworu, wstrzykiwany jest dożylnie lub podskórnie. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania bortezomibu? Jakie działania niepożądane wiążą się z leczeniem?
1. Co to jest bortezomib?
Bortezomib (łac. bortezomibum) jest organicznym związkiem chemicznym, inhibitorem proteasomu. Hamuje aktywność chymotrypsynopodobną proteasomu 26S, przez co wpływa na komórki nowotworowe.
Bortezomib jest pierwszym inhibitorem proteasomów, zastosowanym w badaniach klinicznych oraz praktyce lekarskiej u chorych z nowotworami. Stosowany jest zarówno w monoterapii, jak i w skojarzeniu z innymi lekami.
Bortezomib ma postać roztworu do wstrzykiwań. Przeznaczony jest do wstrzykiwań podskórnych lub dożylnych. Na rynku polskim dostępne są następujące leki, zawierające bortezomib: Bortezomib Accord, Bortezomib Adamed, Bortezomib Aurovitas, Bortezomib Fresenius Kabi, Bortezomib Glenmark, Bortezomib SUN, Bortezomib Zentiva, Velcade.
2. Bortezomib – wskazania do stosowania
Leczenie bortezomibem wskazane jest u dorosłych pacjentów w przypadku szpiczaka mnogiego lub chłoniaka z komórek płaszcza. Bortezomib stosowany jest nie tylko w monoterapii, ale także w leczeniu skojarzonym, razem z innymi lekami.
I tak stosowany jest z:
- lekami deksametazonem lub deksametazonem z talidomidem – u pacjentów z wcześniej nieleczonym szpiczakiem mnogim, którzy kwalifikują się do chemioterapii dużymi dawkami cytostatyków w połączeniu z przeszczepieniem hematopoetycznych komórek macierzystych (indukcja leczenia),
- pegylowaną liposomalną doksorubicyną lub deksametazonem – u tych pacjentów, u których choroba uległa progresji, którzy wcześniej otrzymali co najmniej jeden program leczenia, u których przeszczepienie hematopoetycznych komórek macierzystych było nieudane lub niemożliwe do przeprowadzenia,
- melfalanem i prednizonem – u chorych dorosłych, u których wcześniej szpiczak mnogi nie był poddany terapii, którzy nie kwalifikują się do kuracji dużymi dawkami cytostatyków w połączeniu z przeszczepieniem hematopoetycznych komórek macierzystych,
- rytuksymabem, cyklofosfamidem, doksorubicyną i prednizonem – leczenie dorosłych pacjentów z wcześniej nieleczonym chłoniakiem z komórek płaszcza, którzy nie kwalifikują się do przeszczepienia hematopoetycznych komórek macierzystych.
3. Bortezomib – przeciwwskazania, środki ostrożności
Bortezomib w opinii lekarzy nie powinien być stosowany u pacjentów, u których występuje:
- uczulenie na bortezomib, bor lub inny składnik leku,
- ostra rozlana naciekowa choroba płuc i osierdzia.
Bortezomib nie powinien być przyjmowany w czasie ciąży, o ile nie jest to bezwzględnie konieczne. Ponadto osoby, które przyjmują leki z bortezomibem powinny stosować skuteczne metody antykoncepcji nie tylko w trakcie leczenia, ale też do 3 miesięcy po jego zakończeniu.
Należy także poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie, ostatnio oraz tych, które pacjent planuje stosować. Ponadto należy także powiadomić lekarza prowadzącego, jeśli u chorego pojawia się m.in.:
- mała liczba krwinek czerwonych lub białych,
- zaburzenia krwawienia i mała liczba płytek krwi,
- niedrożność jelit, zaparcia, wymioty,
- choroby nerek,
- ciężkie zaburzenia czynności wątroby,
- wirus półpaśca, wirus WZW typu B,
- neuropatie obwodowe,
- choroby serca, problemy z ciśnieniem tętniczym krwi.
W przypadku stosowania bortezomibu w skojarzeniu z innymi produktami leczniczymi, należy zweryfikować także przeciwwskazania do przyjmowania tych produktów.
4. Jak stosować bortezomib?
Dawkowanie leku zawierającego bortezomib ustala lekarz. Dawki zależne są od wskazania do przyjęcia, ale i wzrostu, masy ciała i ogólnej kondycji pacjenta. Lek podaje się przez ustalony okres, który uważa się za cykl leczenia.
Bortezomib jest podawany przez personel medyczny. Podanie leku odbywa się dożylnie lub podskórnie. Leku nie należy podawać inną drogą, zwłaszcza dooponowo.
Bortezomib – cena
Ceny leków z bortezomibem bez refundacji przedstawiają się bardzo różnie. Dla przykładu, za proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań Bortezomib Aurovitas 3,5 mg, trzeba zapłacić ok. 230 zł.
5. Bortezomib – skutki uboczne
Leczenie bortezomibem może powodować m.in.:
- małopłytkowość,
- niedokrwistość,
- skłonność do siniaków lub krwawień,
- zaparcia, luźne stolce, zmniejszenie łaknienia,
- nudności, wymioty,
- astenia, zmęczenie, uczucie osłabienia,
- bóle głowy,
- bóle mięśni i kości,
- podwyższona temperatura ciała, gorączka,
- neutropenia,
- neuropatie, obwodowa neuropatia czuciowa,
- nerwobóle,
- półpasiec, opryszczka,
- infekcje grzybicze,
- problemy z zasypianiem i utrzymaniem snu.
Pełna lista możliwych działań niepożądanych jest ujęta w ulotce dołączonej do leku z bortezomibem.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.