Przez miesiąc brała magnez na sen. Oto co się stało
Kristine Gasbarre od pewnego czasu borykała się z problemami ze snem. Postanowiła przeprowadzić eksperyment w celu zbadania czy przyjmowanie magnezu, uznawanego za substancję wspomagającą zdrowy sen, przyniesie jej ulgę i pomoże zasnąć. Przez cały miesiąc regularnie przyjmowała ten pierwiastek.
1. Problemy ze snem
Kristine Gasbarre zauważyła znaczne pogorszenie jakości swojego snu. Początkowo sięgnęła po kapsułki z melatoniną, które zazwyczaj pomagały jej w przypadku sporadycznych problemów z bezsennością, zwłaszcza w niedzielę wieczorem, gdy odczuwała lęk przed nadchodzącym poniedziałkiem.
Tym razem jednak sytuacja była inna - bezsenne noce trwały, a żaden z dotychczasowych środków reklamowanych jako "remedium na problemy ze snem" nie przynosił ulgi. Ostatecznie Kristine zdecydowała się skonsultować swoje kłopoty ze specjalistą.
Podczas spotkania z Katie Bressack, certyfikowaną dietetyczką z Los Angeles, Kristine dowiedziała się, że melatonina może być skutecznym środkiem w przypadku chwilowych kłopotów ze snem, na przykład spowodowanych jet lagiem.
Po konsultacji z lekarzem oraz wykonaniu badań, które wykazały wahania poziomu hormonów, Kristine postanowiła przez miesiąc przyjmować magnez i obserwować, jak wpłynie to na jej sen.
2. Magnez na sen
Dziennikarka była świadoma, że efekty suplementacji magnezem nie pojawią się natychmiast, dlatego cierpliwie oczekiwała na rezultaty. Mimo zaleceń dietetyczki, dotyczących przyjmowania magnezu na godzinę przed snem, Kristine zdecydowała się na dorzucenie go do zażywanych co rano witamin.
W ciągu kilku pierwszych nocy nie odnotowała znacznej poprawy; nadal miała trudności z zasypianiem, ale w miarę upływu czasu sytuacja się poprawiała. Po trzech tygodniach czuła się znacznie lepiej, a po miesiącu doświadczyła tego, co nazwała najlepszym snem w swoim życiu.
Magnez odgrywa istotną rolę w regulacji i optymalizacji hormonów związanych ze snem, takich jak serotonina i melatonina, ale posiada również inne korzyści, które ułatwiają zasypianie. Jego działanie obejmuje rozluźnienie mięśni, uspokojenie umysłu oraz utrzymanie właściwego poziomu glukozy we krwi.
Magnez wpływa na regulację neuroprzekaźników, które przesyłają sygnały w całym układzie nerwowym, a także wiążą się z receptorami kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), który odpowiada za redukcję aktywności nerwowej. Dzięki tym właściwościom magnez przygotowuje ciało i umysł do spokojnego snu.
W badaniu z udziałem osób dorosłych stwierdzono, że grupa stosująca 500 mg magnezu miała lepszą jakość snu niż grupa otrzymująca placebo.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.