Bruceloza - charakterystyka, drogi zakażenia, profilaktyka, leczenie

Bakterie Brucella melitensis

Grupą najbardziej narażoną na bakterie z tego rodzaju są ludzie, którzy pracują ze zwierzętami np. lekarze weterynarii.

Bruceloza (czyli inaczej gorączka maltańska lub choroba Banga) jest jedną z bakteryjnych chorób zakaźnych. Za zachorowania na nią odpowiadają bakterie z rodzaju Brucella, zazwyczaj roznoszone przez zwierzęta, w tym owce, kozy, bydło, jelenie, łosie, świnie i psy. Bruceloza u człowieka może się pojawić w wyniku kontaktu z zainfekowanymi zwierzętami bądź produktami odzwierzęcymi.

Bruceloza - charakterystyka

W krajach rozwiniętych przypadki brucelozy są stosunkowo rzadkie. W Stanach Zjednoczonych co roku odnotowuje się ich zaledwie od 100 do 200. Jednakże w innych państwach (szczególnie tam, gdzie programy kontroli chorób zwierzęcych nie są rozwinięte na taką skalę) zachorowania na brucelozę są znacznie bardziej powszechne.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Należą do nich przede wszystkim kraje basenu Morza Śródziemnego (czyli Portugalia, Hiszpania, Włochy, Grecja, Turcja, Afryka Północna), Ameryki Południowej i Środkowej, Europy Wschodniej, Azji, Afryki, Karaibów i Bliskiego Wschodu. Szczególne ryzyko wiąże się w tych rejonach ze spożywaniem lokalnego, niepasteryzowanego sera.

Bruceloza u ludzi wywołuje objawy zbliżone do objawów grypy. Należą do nich: gorączka, poty, bóle głowy, bóle pleców i osłabienie. Mogą się również pojawić ostrzejsze infekcje centralnego układu nerwowego lub wsierdzia. Bruceloza może także powodować długotrwałe lub przewlekłe objawy, a wśród nich nawracającą gorączkę, bóle stawów i zmęczenie.

Bruceloza - drogi zakażenia

Ludzie mogą zarazić się brucelozą na trzy sposoby: przez spożywanie pokarmów i picie napojów zawierających bakterie Brucella, wdychając zarazki lub gdy bakterie dostają się do organizmu przez uszkodzenia skóry. Najczęstszą drogą przenoszenia bakterii jest droga pokarmowa. Jeśli zwierzę jest chore, zakażone jest zarówno jego mięso, jak i mleko, które produkuje. Z tego względu picie niepasteryzowanego mleka zarażonego zwierzęcia prowadzi do zachorowań u ludzi. Na zakażenie brucelozą drogą wziewną lub przez skórę najbardziej narażeni są weterynarze, a także osoby pracujące w ubojniach, rzeźniach i przy pakowaniu mięsa.

Znacznie rzadsze są przypadki przenoszenia brucelozy między ludźmi. Może do tego dojść przez kontakty seksualne lub karmienie piersią, jeśli matka dziecka jest chora.

Bruceloza - profilaktyka i leczenie

Szczepionka na brucelozę niestety nie istnieje. Można jednak zapobiegać zachorowaniom poprzez unikanie niepasteryzowanych produktów pochodzenia zwierzęcego (mleka, sera, lodów), szczególnie w krajach, gdzie choroba ta jest powszechna. Osoby pracujące ze zwierzętami powinny zawsze używać gumowych rękawiczek, zwłaszcza gdy mają kontakt z mięsem i wnętrznościami, stosować się do zasad pracy z produktami zwierzęcymi i zasad BHP w miejscu pracy.

Leczenie brucelozy może być skuteczne, lecz nie jest proste i wymaga dużo czasu. W terapii zazwyczaj stosuje się antybiotyki, które chory powinien przyjmować przez 6 tygodni, aby uchronić się przed nawrotami choroby. W zależności od objawów oraz czasu rozpoczęcia leczenia powrót do zdrowia może trwać nawet do kilku miesięcy. Współczynnik umieralności jest niski (mniej niż 2%), a zgon jest zwykle wynikiem zapalenia wsierdzia. Brucelozę diagnozuje się za pomocą badań laboratoryjnych krwi, w której można wykryć obecność bakterii.

Bruceloza jest rzadką chorobą, ale też ciężką do zdiagnozowania ze wględu na brak typowych objawów dla tej choroby. W celu uniknięcia zachorowania najlepszym rozwiązaniem jest unikanie spożywania produktów zwierzęcych niewiadomego pochodzenia, szczególnie, gdy jesteśmy na wakacjach w krajach, gdzie bruceloza jest powszechnym problemem.

Anna Szozda, 11 miesięcy temu

Bibliografia

  • Boroń-Kaczmarska A. Choroby zakaźne w zarysie, Pomorska Akademia Medyczna, Szczecin 2004, ISBN 83-89318-35-0
  • Gładysz A., Juszczyk J., Diagnostyka różnicowa chorób zakaźnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1998, ISBN 83-200-2208-8
  • Magdzik W., Naruszewicz-Lesiuk D., Zieliński A., Choroby zakaźne i pasożytnicze - epidemiologia i profilaktyka, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2007, ISBN 978-83-7522-010-0
  • Bannister B., Begg N., Gillespie S., Choroby zakaźne, Urban & Partner, Wrocław 1998, ISBN 83-85842-14-4

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Bruceloza - charakterystyka, drogi zakażenia, profilaktyka, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Bruceloza - charakterystyka, drogi zakażenia, profilaktyka, leczenie
Bruceloza - charakterystyka, drogi zakażenia, profilaktyka, leczenie

Bakterie Brucella melitensis

Bakterie Brucella melitensis

Grupą najbardziej narażoną na bakterie z tego rodzaju są ludzie, którzy pracują ze zwierzętami np. lekarze weterynarii.

Stulejka - charakterystyka, konsekwencje, leczenie, profilaktyka

Stulejka - zdjęcia

Stulejka - zdjęcia

Mężczyzna chory na stulejkę, podczas kontaktów sekualnych może odczuwać ból.

Jak pozbyć się opryszczki?

Wirus opryszczki - drogi zarażenia (WIDEO)

Wirus opryszczki - drogi zarażenia (WIDEO) Odtwórz wideo

jest wywołana przez wirus HSV - może być przenoszony drogą kropelkową oraz przez kontakt płciowy. Kiedy kobieta ciężarna nie jest pewna czy miała (...) w przeszłości kontakt z wirusem opryszczki i czy doszło do zakażenia,...

Świńska grypa - charakterystyka, historia, objawy, leczenie, profilaktyka, powikłania

AH1N1 - jak się ustrzec przed zakażeniem? (WIDEO)

AH1N1 - jak się ustrzec przed zakażeniem? (WIDEO) Odtwórz wideo

W przypadku chorób pandemicznych bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka, która ma za zadanie zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa (...) . Takie postępowanie jest bardzo ważne np. w przypadku grypy A/H1N1. Ryzyko zakażenia...

Świńska grypa - charakterystyka, historia, objawy, leczenie, profilaktyka, powikłania

Maseczka ochronna (WIDEO)

Maseczka ochronna (WIDEO) Odtwórz wideo

do przenoszenia się wirusa grypy drogą kropelkową. Drobinki osiadają bowiem na otaczających powierzchniach np. klamkach, kranach, telefonach, klawiaturze

WZW typu B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - przyczyny, zakażenie, objawy, profilaktyka, leczenie

WZW A i B (WIDEO)

WZW A i B (WIDEO) Odtwórz wideo

się na zakażenie wątroby typu B i C; do zakażenia dochodzi poprzez kontakt seksualny oraz drogą pozajelitową. Niezmiernie ważna jest profilaktyka; należy (...) na świecie żyje około 350 milionów...

Wrastające paznokcie - charakterystyka, leczenie, profilaktyka, klamry na wrastające paznokcie

Obcinanie paznokci u stóp

Obcinanie paznokci u stóp

Najczęstszą z przyczyn wrastających paznokci jest ich nieprawidłowe obcięcie.

Diagnostyka raka piersi

Rak piersi wykryty w mammografii

Rak piersi wykryty w mammografii

Na raka sutka zdecydowanie bardziej narażone są kobiety. U mężczyzn jest to niezwykle rzadki nowotwór.