Trwa ładowanie...

Prącie - budowa, ciała jamiste, ciało gąbczaste

Prącie to najintymniejsza część ciała każdego mężczyzny. Pod pojęciem "prącie" kryje się męski narząd rodny. Inne określenia na prącie to penis oraz członek. Poszczególne elementy, jakie zawiera prącie, spełniają istotne funkcje.

Zobacz film: "Co wpływa negatywnie na erekcję?"

spis treści

1. Prącie - jak zbudowane jest prącie?

Prącie, jak każdy narząd, ma swoją strukturę. Jak wygląda budowa prącia? W strukturę prącia wchodzą:

 • ciało gąbczaste (leży po brzusznej stronie prącia, otacza cewkę moczową); końcowy odcinek ciała gąbczastego tworzy żołądź prącia;
 • dwa ciała jamiste (znajdują się po grzbietowej stronie prącia);
 • cewka moczowa.

Ciała jamiste oraz ciało gąbczaste otoczone są wspólną warstwą tkanki łącznej, zwaną powięzią prącia. Dodatkowo, każda z tych struktur ma własną osłonkę, tzw. błonę białawą, zbudowaną głównie z włókien kolagenowych. Grubość tej osłonki, którą zawiera prącie, jest zmienna: w prąciu zwiotczałym stanowi ok. 2-3 mm, a kiedy prącie jest we wzwodzie - napina się, staje się cieńsza i wynosi ok. 0,5 mm.

Jak pieścić penisa?
Jak pieścić penisa?

Ręczna stymulacja penisa powinna jak najbardziej przypominać ruchy frykcyjne podczas stosunku. Niezbędna...

zobacz galerię

2. Prącie - ciała jamiste

Ciała jamiste, które zawiera prącie, stanowią większą część całego narządu i to wyłącznie one powodują usztywnienie prącia w czasie wzwodu. Ciała jamiste, które zawiera prącie, mają gąbczaste utkanie, składające się z systemu jamek - stąd też nazwa „ciała jamiste”.

Wspomniane jamki, które ma w sobie prącie, anatomicznie są obszernymi sieciami naczyń, w których w czasie spoczynku przepływa niewielka ilość krwi. Natomiast kiedy prącie jest we wzwodzie, jamki w prąciu wypełniają się obficie krwią, co prowadzi do tego, że prącie się usztywnia i wzrasta jego objętość.

3. Prącie - ciało gąbczaste

Ciało gąbczaste, które zawiera prącie spełnia mniej istotną funkcję w czasie wzwodu. Mimo iż intensywnie wypełnia się krwią i dopasowuje swój kształt do ciał jamistych, pozostaje miękkie i poddaje się uciskowi. Dzięki temu przebiegająca przez jego światło cewka moczowa pozostaje drożna dla nasienia wylatującego z prącia.

Zobacz też:

4. Prącie - budowa męskiego układu moczowo-płciowego

Męski układ moczowo-płciowy składa się z następujących elementów:

 1. Pęcherz moczowy.
 2. Spojenie łonowe.
 3. Prącie - trzon.
 4. Ciała jamiste.
 5. Żołądź.
 6. Napletek.
 7. Zewnętrzne ujście cewki moczowej.
 8. Esica.
 9. Odbyt.
 10. Pęcherzyk nasienny.
 11. Przewód wytryskowy.
 12. Prostata.
 13. Gruczoły opuszkowo-cewkowe.
 14. Nasieniowód.
 15. Najądrze.
 16. Jądro.
 17. Moszna.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.