Przejdź na WP

CA 125 – charakterystyka, normy, podwyższony poziom

Nowotworowy antygen CA 125 odkryto w 1981 roku, przede wszystkim ma on zastosowanie w diagnostyce nowotworów. Dzięki niemu można zdiagnozować głównie raka jajnika, a także inne nowotwory, takie jak: gruczolakorak płuca, rak endometrium, rak piersi, czy rak trzustki. Mimo to podwyższony poziom CA 125 nie oznacza tylko występowania nowotwroru, może występować również w wielu innych przypadkach chorobowych.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. CA 125 - charakterystyka

Pełna nazwa to carcinoma antigen 125. Antygen nowotworowy CA 125 to nic innego jak glikoproteina, która w prawidłowo funkcjonującym organizmie wytwarzana jest przez komórki endometrium, śluzówki szyjki macicy i jajowodów, nabłonka otrzewnej, osierdzia, opłucnej, a także komórki nabłonka jam ciała płodu. Co istotne, CA 125 nierzadko występuje na powierzchni zmienionych przez nowotwór komórek jajników, może być także obecna w niektórych prawidłowych tkankach komórek. Antygen nowotworowy CA 125 stosowany jest głównie jako marker raka jajnika, co ważne, jego podwyższony poziom może występować m.in. w różnego rodzaju stanach zapalnych .

CA 125 to antygen nowotworowy
CA 125 to antygen nowotworowy

Pomimo zastosowania antygenu nowotworowego CA 125 w diagnostyce nowotworu jajnika, nie można mieć całkowitej pewności, że zbadanie poziomu antygenu postawi ostateczną diagnozę wystąpienia raka. CA 125 pełni rolę narzędzia diagnostycznego, to marker nowotworowy pozwalający weryfikować pewne przypuszczenia, lecz nie daje 100% pewności. Jest to spowodowane tym, że nie każda kobieta z nowotworem jajnika ma podwyższone stężenie CA 125 (około 20% kobiet nie ma wyższego stężenia CA 125), wiele zależy od indywidualnego organizmu. Ponadto, niektóre odstępstwa od normy w stężeniu CA 125 mogą być dowodem na istnienie innych dolegliwości w organizmie. Diagnoza w przypadku raka jajnika odbywa się także dzięki wykonaniu badań ginekologicznych oraz ultrasonografii.

Antygen nowotworowy CA 125 może służyć do monitorowania skuteczności terapii leczenia. Podczas  chemioterapii spadek CA 125 świadczy o skuteczności leczenia. Jeśli stężenie CA 125 utrzymuje się na tym samym poziomie lub wzrasta można przypuszczać, iż w organizmie obecne są pozostałości guza lub doszło do przerzutów.

Pięciu cichych zabójców – nowotwory, które rozwijają się bezobjawowo
Pięciu cichych zabójców – nowotwory, które rozwijają się bezobjawowo [5 zdjęć]

Według statystyk 90 proc. osób z rakiem trzustki nie przeżywa pięciu lat – bez względu na sposób leczenia....

zobacz galerię

2. CA 125 - norma

W przypadku zdrowego organizmu, stężenie antygenu CA 125 zazwyczaj nie przekracza 35 U/ml. Poziom tego antygenu nowotworowego warunkowany jest przez stan hormonalny. Czasami uznaje się za dolny zakres normy 65 U/ml.

To musisz wiedzieć

3. CA 125 - podwyższony poziom

Podwyższone stężenie CA 125 może być stwierdzane w przypadku wielu różnych schorzeń, często wysoki poziom CA 125 występuje w przypadku chorób nowotworowych, np. w raku piersi, międzybłoniaku opłucnej, chłoniakach nieziarniczych, raku żołądka, mięsakomięśniaku gładkokomórkowym oraz w raku wątrobowokomórkowym, raku trzustki, oraz raku płuc. Wysokie stężenie antygenu nowotworowego CA 125 może wystąpić w przypadku I trymestru ciąży oraz podczas miesiączki. Ponadto, podwyższony poziom CA 125 może towarzyszyć takim chorobom oraz towarzyszyć niektórym chorobom jak endometrioza, mięśniak macicy, zapalenie narządów miednicy mniejszej, marskość wątroby czy zastoinowa niewydolność krążenia, cukrzyca.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy