Trwa ładowanie...

Celibat w kościele katolickim – zasady, celibat współcześnie

Celibat w kościele katolickim to kwestia szeroko dyskutowania na forum społecznym. Wiele osób zarzuca kościołowi hipokryzję – dlaczego księża, których obowiązuje celibat, wypowiadają się w kwestiach posiadania i wychowywania dzieci? Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym jest celibat, kto i kiedy go wprowadził do kościoła katolickiego i czy obowiązuje wszystkich księży.

Zobacz film: "Celibat"

spis treści

1. Celibat w kościele katolickim – zasady

Celibat praktykowany jest głównie ze względów religijnych – celibat obowiązuje przede wszystkim księży kościoła rzymskokatolickiego oraz biskupów z kościoła prawosławnego. Celibat odgrywa również ważną rolę w hinduizmie oraz buddyzmie. W kościołach anglikańskich, protestanckich celibat nie obowiązuje aczkolwiek dopuszczalne jest dobrowolne bezżeństwo i nie jest ono źle widziane.

Natomiast całkowicie odrzucają celibat chociażby Świadkowie Jehowy, uznając go za sprzeczny z Pismem Świętym. Podobnie Islam odrzuca celibat i zaleca małżeństwo. Sam celibat przede wszystkim polega na wstrzemięźliwości seksualnej oraz rezygnacji ze wstępowania w związek małżeński.

2. Celibat w kościele katolickim – wprowadzenie

Początkowo celibat w koście katolickim był dobrowolnym wyborem – niosący słowo Jezusa Chrystusa samodzielnie decydowali się na wstrzemięźliwość seksualna oraz odrzucenie małżeństwa. Przykładem tego rodzaju praktyki był dla uczonych w Piśmie Świętym przede wszystkim sam Jezus Chrystus, który praktykował celibat. Przykładami takich osób są m.in. Jan Chrzciciel oraz św. Paweł.

8 niewiarygodnych faktów na temat ludzkiego ciała
8 niewiarygodnych faktów na temat ludzkiego ciała [9 zdjęć]

Czy wiesz, dlaczego mózg ignoruje to, że cały czas widzimy własny nos? Który mięsień w ciele jest najsilniejszy?...

zobacz galerię

Z upływem czasu decyzje o dobrowolnym celibacie zaczęto pochwalać, ale dopuszczano jeszcze do święceń kapłanów w związkach małżeńskich. Nawet w małżeństwach zresztą zalecana była wstrzemięźliwość seksualna. Kapłani, którzy owdowieli nie mogli po raz kolejny wejść w związek małżeński. Tak z czasem mimo, że celibat nie był jeszcze usankcjonowaną praktyką w VII wieku stał się powszechnym prawem na Zachodzie Europy.

Natomiast jeśli chodzi o oficjalne wprowadzenie celibatu do kościoła katolickiego to został on wprowadzony w ramach reformy gregoriańskiej za czasów papieża Grzegorza VII. W życie został wprowadzony czasem, pod koniec średniowiecza nie był respektowany przez wszystkich kapłanów. Dopiero Sobór Trydencki w dekrecie na temat małżeństwa z 1563 roku wychwalił celibat ponad małżeństwo i uznał, że składający śluby czystości zawierający małżeństwo powinni być wyłączeni z życia kościoła.

Podobnie później wielokrotnie władze kościoła potwierdzały potrzebę utrzymywania celibatu. Sam celibat aktualnie usankcjonowany jest od 1917 roku w kodeksie prawa kanonicznego.

3. Celibat w kościele katolickim – celibat współcześnie

Współcześnie, temat celibatu w kościele katolickim jest szeroko komentowany w mediach – zwłaszcza wtedy, kiedy na światło dzienne wychodzą skrzętnie skrywane prawdy o księżach posiadających partnerki i dzieci czy też nawet księżach homoseksualistach. Kontrowersyjna książka autorstwa Marcina Wójcika pt. „Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu” ożywiła również i w Polsce dyskusję na temat tego czy celibat ma jeszcze sens.

Zobacz także:

Sam papież Franciszek sugerował, że mimo iż sam jest zwolennikiem celibatu należy zastanowić się czy być może w szczególnych wypadkach również osoby nie powinno się dopuszczać do święceń osób nietrzymających celibatu. W kościele katolickim zresztą już teraz można się spotkać z przykładami księży, którzy legalnie posiadają żony i dzieci – mowa tutaj o księżach, którzy przeszli z kościoła protestanckiego do rzymskokatolickiego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.