Charakterystyczna zmiana na skórze. Sygnał, że rak zajął jelito grube
Rak jelita grubego aż do bardzo zaawansowanego stadium może nie dawać żadnych objawów, co utrudnia i opóźnia diagnozę. Co powinno nas zaniepokoić? U części pacjentów sygnałem alarmowym jest krew w kale, czy zmiana rytmu wypróżnień. Wczesne symptomy choroby mogą pojawić się też na skórze.
1. Rak jelita grubego
Rak jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym w Polsce. Z Krajowego Rejestru Nowotworów wnika, że w 2019 r. odnotowano 10 tys. przypadków raka jelita grubego wśród mężczyzn i 8,1 tys. - wśród kobiet.
Lekarzy niepokoi nie tylko rosnąca liczba zachorowań na ten typ nowotworów, ale również obniżanie wieku pacjentów, których dotyka choroba. Rak jelita grubego coraz częściej jest diagnozowany u osób poniżej 40. roku życia. Raport American Cancer Society wylicza, że od połowy lat 90. liczba chorych poniżej 50. roku życia wzrosła o 50 proc., do 2030 r. liczba zachorowań na raka jelita grubego wzrośnie o 90 proc.
2. Objawy raka jelita grubego
Eksperci podkreślają, że to bardzo podstępny typ nowotworu, w związku z tym najskuteczniejszym sposobem na jego zdiagnozowanie na wczesnym etapie jest wykonywanie regularnej kolonoskopii. Badanie pozwala wykryć raka, ale również polipy, z których rozwija się większość nowotworów. Jeżeli wynik badania jest prawidłowy, wystarczy je powtórzyć dopiero po 10 latach. Jakie objawy mogą wskazywać na raka jelita?
- Krew w kale, zmiana rytmu wypróżnień mogą być objawami raka jelita grubego, ale zaburzenia rytmu wypróżnień, czyli biegunki lub zaparcia to też powszechny problem pacjentów z zespołem jelita drażliwego. Objawem nowotworu jelita grubego może też być krew w kale, ale najczęściej jest objawem hemoroidów - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Tadeusz Tacikowski, gastrolog.
3. Objawy skórne raka jelita grubego
Okazuje się, że zmiany związane z rakiem jelita grubego mogą ujawnić się również na skórze, jak np. ciemne plamy, zmiana koloru skóry. Wyraźne przebarwienia skóry w kolorze ciemnobrązowym lub czarnym, mogą być powiązane z krwawieniem w okolicy powierzchni skóry, co jest spotykane również przy raku jelita grubego. U części pacjentów występują też bezbolesne, czerwone guzki, pojedyncze lub mnogie.
Sygnałem, który powinien wzbudzić naszą czujność jest przede wszystkim bladość skóry, może ona wynikać z niedokrwistość z niedoboru żelaza. Rak jelita grubego może prowadzić do utraty krwi podczas wypróżnień i zmniejszonego wchłaniania w jelitach źródeł żelaza z pożywienia.
Lekarze przyznają, że poza bladością, zmiany skórne przy raku najczęściej pojawiają się w zaawansowanych stadiach choroby, często mogą być też reakcją na stosowane leczenie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.