Trwa ładowanie...

Chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe? Tu zrobisz to online, za darmo i pod opieką specjalistów

Avatar placeholder
28.11.2023 15:37
Materiał sponsorowany przez NIZP PZH-PIB, ze środków Ministra Zdrowia w ramach realizacji Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, finansowany przez Ministra zdrowia
Chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe? Tu zrobisz to online, za darmo i pod opieką specjalistów
Chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe? Tu zrobisz to online, za darmo i pod opieką specjalistów (materiały partnera)

Prawidłowe nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ na zdrowie – zmniejszają ryzyko wielu przewlekłych chorób, poprawiają samopoczucie, zapobiegają występowaniu niedoborów i ułatwiają utrzymanie prawidłowej masy ciała. Coraz więcej osób poszukuje informacji dotyczących zasad zdrowego żywienia właśnie dlatego, że chce poprawić swój stan zdrowia oraz sylwetkę, a często motywatorem są również nieprawidłowe wyniki badań profilaktycznych. Jednak niektórzy czują się też zagubieni, ponieważ w Internecie dostępnych jest bardzo dużo informacji, najczęściej niskiej jakości, które nierzadko są ze sobą sprzeczne.

Szukasz informacji – postaw na NCEŻ i CDO

Jedną z przyczyn tej sytuacji jest ograniczony dostęp do informacji opartych na dowodach naukowych, które zazwyczaj publikowane są w specjalistycznej prasie lub podręcznikach, do których większość ludzi spoza branży raczej nie zagląda lub język prezentowania tam danych jest mało zrozumiały. Odpowiedzią na tę sytuację jest Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) oraz Centrum Dietetyczne Online (CDO).

Strona internetowa NCEŻ jest źródłem aktualnych i łatwo dostępnych informacji oraz wiedzy w przystępnej formie. Eksperci NCEŻ tworzą materiały edukacyjne – artykuły popularnonaukowe, e-booki, zalecenia – zgodne z rekomendacjami, które jednocześnie są proste i zrozumiałe. Najlepszym przykładem będzie Talerz Zdrowego Żywienia, który jest graficznym podsumowaniem zaleceń żywieniowych i uczy, jak prawidłowo komponować posiłki i dbać o wysoką jakość diety. Każdy, nawet dziecko, może dzięki temu pojąć, w jaki sposób powinien wyglądać jego sposób odżywiania.

Ponadto, w Centrum Dietetycznym Online, finansowanym ze środków Narodowego Programu Zdrowia, można umówić się na bezpłatną konsultację, która służy indywidualnej edukacji.

Centrum Dietetyczne Online – co oferuje, dla kogo jest i jak można z niego skorzystać?

W CDO udzielane są konsultacje dietetyczne, psychodietetyczne i dotyczące aktywności fizycznej. Każdy rodzaj konsultacji polega na edukacji – w jej czasie przekazywane są dostosowane do potrzeb pacjenta informacje, po wizycie pacjent otrzymuje też pisemne zalecenia i pomocne wskazówki.

(materiały partnera)

Stawiamy na edukację, ponieważ wiedza i świadomość pozwalają na skuteczną zmianę nawyków żywieniowych. Naszym celem jest samodzielność pacjenta, który po spotkaniach z nami powinien posiadać wiedzę i umiejętności pozwalające na podejmowanie właściwych decyzji żywieniowych. Gotowe diety i jadłospisy nie przynoszą takich korzyści i nie są zgodne z naszą ideą kształcenia, dlatego nie ma ich w naszej ofercie. Oferowany jest natomiast bezpłatny dostęp do bogatej bazy przepisów do użytku osobistego.

Porady są udzielane przez wykwalifikowanych specjalistów w formie wideokonsultacji online. Jeśli jesteś osobą dorosłą, która chce zadbać o swój stan zdrowia lub potrzebuje pomocy w zastosowaniu się do zaleceń lekarza – Centrum Dietetyczne Online jest miejscem dla Ciebie. Możesz także zgłosić się na konsultację wraz z członkiem rodziny – konsultacje dietetyczne mogą być prowadzone również w formie rozmowy rodzinnej.

Aby skorzystać z bezpłatnych konsultacji online musisz mieć dostęp do urządzenia wyposażonego w kamerę i mikrofon oraz podłączonego do Internetu. Rejestracja odbywa się przez stronę cdo.pzh.gov.pl. Po założeniu konta należy wybrać rodzaj konsultacji, a następnie odpowiadający termin. Korzystnym z pewnością jest to, że to pacjent wybiera datę konsultacji, mając do wyboru dostępne terminy.

Kluczowe jest przygotowanie się do wizyty poprzez wypełnienie ankiet na Profilu Pacjenta. Są one podstawowym źródłem informacji dla konsultującego specjalisty.

Sugerujemy zgłoszenie się w pierwszej kolejności do dietetyka, który rozpozna, czy problem z którym się zwracamy można rozwiązać żywieniowo, chociażby zmieniając jakość naszych posiłków lub ich regularność. Jeśli specjalista uzna, że kwestia jest bezpośrednio związana z emocjami lub brakiem motywacji, możesz skorzystać z wizyty u psychodietetyka, natomiast specjalista ds. aktywności fizycznej pomoże dobrać ćwiczenia adekwatne do naszego problemu.

(materiały partnera)

Warto pamiętać, że dieta nie zastępuje leczenia, a spotkania z psychodietetykiem czy specjalistą ds. aktywności fizycznej nie są równoważne terapii czy rehabilitacji.

O jakości oferowanej przez nas edukacji może świadczyć ilość osób zadowolonych z edukacji oferowanej przez CDO – to blisko 99% użytkowników naszej platformy!

Materiał sponsorowany przez NIZP PZH-PIB, ze środków Ministra Zdrowia w ramach realizacji Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, finansowany przez Ministra zdrowia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze