Trwa ładowanie...

Choroba Hirschsprunga – charakterystyka, objawy, leczenie

Choroba Hirschsprunga to rzadkie, wrodzone schorzenie, uwarunkowane genetycznie. Dotyczy głównie jelita grubego w odcinku esico-prostniczym. Choroba Hirschsprunga zazwyczaj wymaga leczenia chirurgicznego.

Zobacz film: "5 oznak chorego jelita"

spis treści

1. Choroba Hirschsprunga – czym jest?

Choroba Hirschsprunga to wrodzone schodzenie układu pokarmowego. W jego wyniku organizm nie produkuje komórek zwojowych w jelicie grubym. Poprzez brak unerwienia pokarm w jelicie zalega. Schorzenie występuje u noworodków, niemowląt, a także małych dzieci. Czasami dochodzi do wykrycia choroby u dorosłych. Jest ona bardzo rzadka. Szacuje się, że choroba Hirschsprunga przytrafia się raz na 10000 urodzeń. Zazwyczaj problemy z wypróżnianiem są zauważalne od razu po urodzeniu, lecz w niektórych przypadkach objawy mogą wystąpić dopiero po kilku miesiącach lub latach, Do głównych objawów choroby zalicza się problemy z wypróżnianiem i zaparcia. Mogą także przytrafić się wymioty, biegunka, a nawet zapalenie jelita grubego lub okrężnicy. Po przeprowadzonym zabiegu operacyjnym większość dzieci wraca do całkowitego zdrowia.

Wyróżnia się cztery postacie choroby:

1) Dotyczy odbytnicy i połowy esicy, częściej chorują na nią chłopcy; 2) Dotyczy końcówki jelita cienkiego oraz jelita grubego; 3) Objawia się brakiem unerwienia odbytnicy; 4) Dotyczy całego jelita cienkiego i grubego. Jest najcięższą i najrzadszą odmianą choroby.

Badanie układu pokarmowego - gastroskopia
Badanie układu pokarmowego - gastroskopia

Obraz z badania gastroskopowego - widoczne żylaki przełyku.

zobacz galerię

2. Choroba Hirschsprunga– przyczyny

Przyczyny występowania choroby Hirschsprunga nie są znane. Wiadomo jednak, że dotyka ona pięciokrotnie częściej chłopców. Jest to choroba genetyczna, dziedziczna. Dzieci z genetycznymi wadami serca oraz zespołem Downa częściej zapadają na chorobę Hirschsprunga.

3. Choroba Hirschsprunga – objawy

Objawy zależą od stopnia nasilenia choroby. U noworodków z chorobą Hirschspruna obserwuje się objawy takie jak:

  • Biegunka;
  • Wzdęcia, gazy;
  • Niemożność wypróżniania;
  • Wymioty;
  • Nabrzmiały brzuch.

Jeśli podczas pierwszych 48 godzin po urodzeniu noworodek się nie wypróżnia, może to świadczyć o wystąpieniu tej choroby. W przypadku lżejszego przebiegu choroba może mieć charakter przewlekły, przez co jest później rozpoznawana. Wyróżnia się wtedy następujące objawy:

  • Trudności z przybraniem wagi;
  • Gazy;
  • Zaparcia;
  • Obrzęk brzucha.

U dorosłych choroba wiąże się z zaparciami lub nietrzymaniem stolca.

4. Choroba Hirschsprunga – diagnoza

Rozpoznanie choroby rozpoczyna się od wywiadu z rodzicami. Następnie wykonywane są badania per rectum i RTG jamy brzusznej. Dodatkowo wykonuje się biopsję jelita, a czasem manometrię odbytu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. Choroba Hirschsprunga – leczenie

Leczenie zależy od typu schorzenia. Zazwyczaj jest jednoetapowe. Najczęściej stosowane metody to Duchamela i Swensona. Zazwyczaj celem operacji jest usunięcie odcinka okrężnicy, w którym brakuje nerwów i połączenie z odbytem zdrowej, unerwionej części. W przypadku pacjentów ze stanami zapalnymi może być wymagane leczenie dwuetapowe. Po zabiegu może dojść do zaparć, dlatego istotne jest zastosowanie diety o wysokiej ilości błonnika. Przy zaparciach mogą pomóc również środki przeczyszczające. O ich dobraniu powinien zadecydować lekarz. Choroba Hirschsprunga może być wyleczona całkowicie, a powikłania pooperacyjne przytrafiają się niezwykle rzadko.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.