Trwa ładowanie...

Choroby o podłożu alergicznym

Alergia to reakcja, która może powodować zaburzenia w obrębie różnych narządów i układów w organizmie człowieka. Choroby o podłożu alergicznym często są mylone z objawami innych chorób danego układu. Przykładowo, bóle w klatce piersiowej i duszności mogą być symptomami alergii pokarmowej. Wówczas odpowiednia dieta może złagodzić objawy chorób alergicznych.


spis treści

1. Choroby alergiczne układu moczowego

Alergeny wchłaniane z przewodu pokarmowego są przenoszone przez krew, dlatego alergia pokarmowa może uaktywnić się w każdym miejscu. Alergia pokarmowa wywiera nieprawidłowy wpływ na układ moczowy. Alergeny odkładają się w nerkach i je powoli niszczą, co może doprowadzić do niewydolności. Alergeny pokarmowe wraz z alergenami pleśniowymi mogą wywołać podrażnienie pęcherza lub cewki moczowej. Niestety, rzadko lekarze biorą pod uwagę podłoże alergiczne tych dolegliwości.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

2. Alergia a choroby krążenia

Alergia może być przyczyną dolegliwości ze strony układu krążenia takich jak przyspieszona akcja serca (tachykardia), skoki ciśnienia krwi, omdlenia.

3. Alergia a cukrzyca

Alergię rozważa się jako jeden z możliwych czynników etiologicznych cukrzycy. Jeżeli małe dziecko, obciążone rodzinnie cukrzycą i alergią szybko odstawiono od piersi, a mleko matki zastąpiono mlekiem krowim, wtedy dziecko jest bardziej narażone na wystąpienie alergii. Między białkiem krowim a komórkami trzustki może występować reakcja krzyżowa. A trzustka jest odpowiedzialna za wydzielanie insuliny.

4. Alergia a choroby dróg rodnych

U kobiet, u których rozpoznano alergię częściej może dojść do powikłań w ciąży jak poronienie, zapalenie pochwy. Jeżeli jest to alergia pokarmowa, konieczne jest zastosowanie diety eliminującej alergen. A nawet będąc w ciąży nie spożywać pokarmów bogatych w białko alergizujące. W tym przypadku dieta mleczna nie jest zdrowa.

5. Alergia a choroby układu nerwowego

Alergia może powodować zaburzenia w obrębie układu nerwowego. Astma wywołuje zaburzenia emocjonalne, co prowadzi do apatii i bólów głowy. Czasami objawy alergii pokarmowej zbiegają się z chorobami układu nerwowego. W tym przypadku odpowiednia dieta może złagodzić objawy zaburzeń w odbiorze świata zewnętrznego.

Choroby o podłożu alergicznym powinny być leczone dietą eliminacyjną dany alergen. Z pewnością, nie można bagatelizować objawów alergii. Najczęściej takie symptomy są mylone z tradycyjnym objawem choroby. Niekiedy dieta nie wystarczy. Wówczas trzeba zastosować specjalne leczenie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza