Choroby przewlekłe a oczy

Oczy są podobno zwierciadłem duszy. Są również odzwierciedleniem stanów chorobowych organizmu - objawy oczne są bowiem składową wielu schorzeń ogólnoustrojowych.


Jakie choroby widać w gołym oku?

Przede wszystkim choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze należą do grupy chorób, przebiegających z objawami ze strony narządu wzroku.

Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków

Cukrzyca daje poważne powikłania oczne, związane przede wszystkim ze zmianami w naczyniach krwionośnych siatkówki (retinopatia nadciśnieniowa) i nerwach obwodowych (neuropatia). Naczynia siatkówki stają się bardziej przepuszczalne, co prowadzi do krwotoków, wysięków i obrzęku siatkówki. Zwężenie lub zamknięcie światła naczyń powoduje powstanie mikrotętniaków, zespoleń tętniczo-żylnych i nowych naczyń krwionośnych. Postępowanie zmian cukrzycowych w siatkówce wymaga częstej obserwacji i wykonywania angiografii fluoresceinowej. Neuropatia cukrzycowa także skutkuje objawami ocznymi pod postacią zmniejszenia czucia rogówkowego, którego następstwem może być poważne uszkodzenie rogówki.

Nadciśnienie tętnicze powoduje zwężenie i stwardnienie naczyń krwionośnych siatkówki. Retinopatia nadciśnieniowa przebiega wieloetapowo. W najbardziej zaawansowanym stadium rozwija się obrzęk nerwu wzrokowego. Regularna obserwacja dna oka u chorych z nadciśnieniem tętniczym i prawidłowa ocena stopnia zaawansowania zmian w siatkówce pozwala ocenić stan innych naczyń w organizmie, a także skuteczność leczenia.

Objawy oczne w przebiegu innych chorób

Inne jednostki chorobowe, w których współwystępują objawy oczne:

  • Zespół Sjögrena jest schorzeniem, w którym dochodzi do zatkania gruczołów wydzielania zewnętrznego, głównie ślinianek i gruczołów łzowych. Do charakterystycznych objawów należą: suchość jamy ustnej, rogówki i spojówek o znacznym nasileniu.

  • Stwardnienie rozsiane - najczęściej pierwszym objawem stwardnienia jest zapalenie nerwu wzrokowego. Nagłe obniżenie ostrości wzroku jest przemijające – cofa się z reguły po 1-2 miesiącach. Ból w okolicy oka często towarzyszy osłabieniu widzenia. Czasem pojawia się dwojenie obrazu.

  • Sarkoidoza charakteryzuje się zajęciem płuc, skóry, oczu i węzłów chłonnych naciekami z komórek zapalnych. W gałce ocznej może dojść do zajęcia spojówki i nadtwardówki oraz do zapalenia błony naczyniowej, ciała szklistego i zmian w obrębie naczyń siatkówki. Czasem zmiany pojawiają się też w obrębie nerwu wzrokowego.

  • Toczeń rumieniowaty układowy (SLE), gdzie mogą wystąpić poważne powikłania oczne: zapalenie spojówek, rogówki i twardówki oraz zapalenie naczyń siatkówki i nerwu wzrokowego, jako konsekwencja uszkodzenia przez tzw. kompleksy immunologiczne.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), oprócz objawów ze strony stawów, może pojawić się, m.in. zapalenie nadtwardówki i twardówki, które może doprowadzić nawet do perforacji gałki ocznej, a także zapalenie rogówki, zapalenie naczyniówki oraz zespół suchego oka.

  • Również w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa (ZZSK) i łuszczycowym zapaleniu stawów może wystąpić zapalenie błony naczyniowej oka.

  • Choroby tarczycy, przede wszystkim choroba Gravesa-Basedowa, czyli autoimmunologiczna nadczynność tarczycy, przebiegająca z wytrzeszczem. Jeśli objawy oczne nie są bardzo nasilone, mogą się one cofnąć po opanowaniu choroby ogólnej. Jednak w zaawansowanych stadiach choroby dochodzi do poważnego zapalenia spojówek oraz rogówki w wyniku niedomykalności powiek i zajęcia chorobą gruczołów łzowych.

Choroby zakaźne a oczy


Oko jest objęte chorobą również w chorobach zakaźnych, takich jak AIDS, kiła, gruźlica, czy toksoplazmoza. W przebiegu AIDS groźne dla oczu są tzw. zakażenia oportunistyczne: wirusowe, grzybicze, pasożytnicze i bakteryjne. Kiła może obejmować prawie wszystkie elementy budowy oka: spojówkę, twardówkę, błonę naczyniową, siatkówkę i nerw wzrokowy, a gruźlica oprócz zapalenia naczyń siatkówki, obejmuje także tęczówkę.

Komentarze (1)
~Alina Wikas
~Alina Wikas ponad rok temu

U mnie w rodzinie wszyscy są któtkowidzami i niestety mnie też to nie ominęło. Od podstawówki nosze okulary. Pracuję przy komputerze i często pod koniec dnia widzę gorzej. W aptece trafiłam na tabletki Gold Luteina i postanowiłam wypróbować. Odkąd zażywam oczy nie meczą mi się tak szybko :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroby przewlekłe a oczy
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby przewlekłe a oczy
Choroby przewlekłe a oczy

Objawy oczne w chorobie Gravesa-Basedowa

, pomiar ciśnienia śródgałkowego, a także badanie palpacyjne oczodołu, tarczycy i węzłów chłonnych. Leczenie choroby Gravesa-Basedowa 
Choroba Gravesa (...) hormony sterydowe, a w...

Choroby przewlekłe a oczy

Choroby reumatyczne a oczy

Choroby reumatyczne a oczy

zachorowania między 20. a 40. rokiem życia. Kobiety chorują 9-krotnie częściej niż mężczyźni. Przebieg choroby oczu charakteryzuje się objawami zaostrzeń (...) , osłabienie, gorączka. Choroba...

Choroby przewlekłe a oczy

Cukrzyca a oczy

do całkowitej ślepoty. Regularne badanie okulistyczne jest najistotniejsze, ponieważ początkowe symptomy rozwoju choroby są bezobjawowe dla chorego, a (...) widzenia w jednym lub obu oczach może być...

Choroby przewlekłe a oczy

Zaburzenia wzroku a choroby tarczycy

śródgałkowego oraz włóknienia pozagałkowego, a zmiany maja charakter nacieków limfocytarnych z odkładaniem mukopolisacharydów. Główne objawy choroby oczu (...) niedoczynność. Polekowa może również być...

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów - przyczyny i objawy, zapobieganie i leczenie

Reumatoidalne zapalenie stawów (prezentacja edukacyjna)

Reumatoidalne zapalenie stawów (prezentacja edukacyjna)

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)? Jest to choroba autoimmunologiczna, która powoduje przewlekłe zapalenie stawów, zmiany (...) odpornościowy. RZS przebiega z okresami remisji i zaostrzeń - przez wiele...

Zespół suchego oka - film łzowy, przyczyny, objawy, leczenie

Zespół suchego oka: przyczyny (WIDEO)

Zespół suchego oka: przyczyny (WIDEO) Odtwórz wideo

się potencjalnym źródłem dla bakterii i wirusów. Chory odczuwa dyskomfort, oczy są nieustanie zaczerwienione, pieką, a w kącikach gromadzi się specyficzna wydzielina (...) przy komputerze w pomieszczeniach suchych i...