Co wpływa na poziom glikemii?
U chorych na cukrzycę typu 1 oraz typu 2 zaburzenia występują zaburzenia wydzielania insuliny i glukagonu, wątrobowego wychwytu glukozy, hamowania wytwarzania glukozy w wątrobie i obwodowego wychwytu glukozy. Wszystko to objawia się nieprawidłową gospodarką węglowodanową, a przez to nieprawidłowymi poziomami glikemii.
Hemoglobina A1c jest miarą stopnia glikacji hemoglobiny w erytrocytach, wyrażaną, jako procent całkowitego stężenia hemoglobiny. Hemoglobina glikowana odzwierciedla ekspozycję erytrocytów na nieodwracalne działanie glukozy, z efektem zależnym od czasu trwania i stężenia.
Stężenie HbA1c, na które wpływa zarówno glikemia przed-, jak i poposiłkowa, wskazuje średnie stężenie glukozy we krwi w czasie poprzednich 2–3 miesięcy. Dlatego też, parametr ten stosuje się monitorowania długoterminowego efektów leczenia przeciwcukrzycowego. Zwłaszcza, dlatego, iż u chorych na cukrzycę stężenie glukozy we krwi zmienia się w szerokim zakresie w czasie doby oraz w czasie poszczególnych dni.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.