Czego jeszcze nie wiesz o syndromie oka biurowego?

Artykuł sponsorowany

Zespół suchego oka (ZSO) jest powszechnie występujący zaburzeniem filmu łzowego spowodowanym nieodpowiednią produkcją lub nadmiernym parowaniem łez. Idiopatyczny zespół suchego oka ma zwykle łagodny przebieg i częściej występuje wśród kobiet niż mężczyzn, a objawy nasilają się po 40. roku życia. ZSO może być także spowodowany przewlekłym przyjmowaniem leków: przeciwdepresyjnych, psychotropowych, obniżających ciśnienie tętnicze, antyarytmicznych, moczopędnych, antyhistaminowych, przeciwbólowych, doustnych środków antykoncepcyjnych, hormonalnej terapii zastępczej oraz stosowanych w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. ZSO dotyka także pacjentów noszących soczewki kontaktowe. W obu tych przypadkach ZSO ma bardziej nasilony przebieg.

Szczególną postacią zespołu suchego oka jest tzw. zespół oka biurowego. Dotyka on osoby pracujące przez większą część dnia w biurze, bez dostępu światła dziennego, w silnie oświetlonym, klimatyzowanym lub ogrzewanym pomieszczeniu. Osoby te spędzają wiele godzin w ciągu dnia przed ekranem monitora lub wpatrując się w wydrukowane teksty. Podczas takiej wytężonej pracy wzroku dochodzi do znacznego obniżenia częstości mrugania.

Jak się objawia syndrom oka biurowego?

Syndrom oka biurowego - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

W latach 90. XX wieku zaczęto u pracowników biurowych obserwować syndrom oka biurowego. Po wyjściu z pracy mieli oni uczucie ciała obcego w oku, odczuwali...

Podczas mrugania powierzchnia gałki ocznej jest powlekana cienką warstwą filmu łzowego, który odpowiada za właściwości optyczne, odżywienie i nawilżenie rogówki oraz oczyszczenie oka z zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Średnio mrugamy od 16 do 20 razy w ciągu minuty. Podczas wytężonej pracy wzrokowej w biurze częstość mrugania spada do 10–12 razy. Prowadzi to do wystąpienia następujących objawów:

 • zamglenie obrazu,
 • uczucie piasku pod powiekami,
 • przekrwienie spojówek,
 • podrażnienie i dyskomfort,
 • ból oczu,
 • nadwrażliwość na światło,
 • nadmierne łzawienie.

U osób pracujących w biurze objawy te dodatkowo może potęgować nadmiernie wysuszone powietrze poprzez stosowanie klimatyzacji latem oraz ogrzewanie i sztuczne oświetlenie zimą.

Jak zapobiegać syndromowi oka biurowego?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia syndromu oka biurowego, należy przede wszystkim zadbać o higienę pracy, tzn.:

 • pracować w odpowiednio oświetlonym i wietrzonym pomieszczeniu,
 • zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu,
 • ustawić odpowiedni kontrast na monitorze komputera,
 • robić przerwy podczas pracy przed komputerem (5 minut patrzenia w dal po przepracowanej godzinie przed komputerem lub 20 sekund po przepracowanych 20 minutach).

Jeśli jednak profilaktyka nie wystarczy, by ustrzec się objawów oka biurowego, należy stosować preparaty sztucznych łez. Krople te spełniają te same funkcje, co film łzowy. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, jednak najbezpieczniejsze są te, które nie zawierają konserwantów. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które noszą soczewki kontaktowe oraz tych, u których jest duże prawdopodobieństwo konieczności stosowania preparatów sztucznych łez przez dłuższy czas, ponieważ konserwanty mogą nasilać objawy ZSO.

Dobrze tolerowanym preparatem sztucznych łez są krople Biolan. Dostępne są w niemal każdej aptece, bez recepty. Krople do oczu Biolan dostępne są w postaci minimsów oraz butelki z zakraplaczem. Minimsy zawierają produkt do jednorazowego użycia, natomiast butelka zaopatrzona jest w specjalny system, który zapewnia stosowanie kropli przez dłuższy czas (3 miesiące). Seria Biolan (BIOLAN, BIOLAN Gel, Biolan Max) nie zawiera środków konserwujących, co umożliwia bezpieczne stosowanie przez osoby noszące soczewki kontaktowe oraz alergików.

Prawidłowa profilaktyka może zmniejszyć częstość występowania zespołu oka biurowego, jednak popularyzacja i rozpowszechnienie komputerów i Internetu powoduje, że syndrom suchego oka, oraz jego szczególna odmiana – syndrom oka biurowego, będą dotyczyły coraz większej grupy pacjentów. Krople Biolan, skutecznie walcząc z zespołem oka biurowego, pozwalają cieszyć się dostępem do Internetu oraz osiągnięć technologii XXI wieku.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zespół suchego oka - film łzowy, przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zespół suchego oka - film łzowy, przyczyny, objawy, leczenie
Zespół suchego oka - film łzowy, przyczyny, objawy, leczenie

Syndrom oka biurowego

Syndrom oka biurowego

Syndrom oka biurowego dotyczy objawów zespołu suchego oka (tzw. suche oko) u osób pracujących w pomieszczeniach biurowych, często klimatyzowanych (...) rogówki, co skutkuje wystąpieniem...

Kamica nerkowa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowanie, zapobieganie

Czego nie wiesz o nerkach?

Czego nie wiesz o nerkach?

Nerki Nerki to parzysty narząd układu moczowo-płciowego, który kształtem przypomina ziarno fasoli. Są one położone na tylnej ścianie jamy brzusznej, po dwóch stronach kręgosłupa, tuż za żołądkiem i pod wątrobą. Nic więc dziwnego, że ból nerek często bywa...

Rozwój osobisty

Czego nie robić, gdy jesteś zły?

Czego nie robić, gdy jesteś zły?

, nawet jeśli na pierwszy rzut oka w ten sposób się rozwiązuje, po prostu zmienia swoją formę. Nie wysyłaj maili Opisanie swoich uczuć - również negatywnych

Składniki odżywcze

Produkty z wysoką zawartością sodu

Produkty z wysoką zawartością sodu

Biały chleb Biały chleb ma złą reputację ze względu na to, czego nie ma - błonnika i protein, nie zapominajmy jednak o tym, co ma - 240 mg sodu (...) odżywczych niż chipsy, ale czy wiesz, że 1 kubek ma większą zawartość...