Czego jeszcze nie wiesz o syndromie oka biurowego?
Artykuł sponsorowany
Zespół suchego oka (ZSO) jest powszechnie występujący zaburzeniem filmu łzowego spowodowanym nieodpowiednią produkcją lub nadmiernym parowaniem łez. Idiopatyczny zespół suchego oka ma zwykle łagodny przebieg i częściej występuje wśród kobiet niż mężczyzn, a objawy nasilają się po 40. roku życia. ZSO może być także spowodowany przewlekłym przyjmowaniem leków: przeciwdepresyjnych, psychotropowych, obniżających ciśnienie tętnicze, antyarytmicznych, moczopędnych, antyhistaminowych, przeciwbólowych, doustnych środków antykoncepcyjnych, hormonalnej terapii zastępczej oraz stosowanych w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. ZSO dotyka także pacjentów noszących soczewki kontaktowe. W obu tych przypadkach ZSO ma bardziej nasilony przebieg.
Szczególną postacią zespołu suchego oka jest tzw. zespół oka biurowego. Dotyka on osoby pracujące przez większą część dnia w biurze, bez dostępu światła dziennego, w silnie oświetlonym, klimatyzowanym lub ogrzewanym pomieszczeniu. Osoby te spędzają wiele godzin w ciągu dnia przed ekranem monitora lub wpatrując się w wydrukowane teksty. Podczas takiej wytężonej pracy wzroku dochodzi do znacznego obniżenia częstości mrugania.
1. Jak się objawia syndrom oka biurowego?
Podczas mrugania powierzchnia gałki ocznej jest powlekana cienką warstwą filmu łzowego, który odpowiada za właściwości optyczne, odżywienie i nawilżenie rogówki oraz oczyszczenie oka z zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Średnio mrugamy od 16 do 20 razy w ciągu minuty. Podczas wytężonej pracy wzrokowej w biurze częstość mrugania spada do 10–12 razy. Prowadzi to do wystąpienia następujących objawów:
- zamglenie obrazu,
- uczucie piasku pod powiekami,
- przekrwienie spojówek,
- podrażnienie i dyskomfort,
- ból oczu,
- nadwrażliwość na światło,
- nadmierne łzawienie.
U osób pracujących w biurze objawy te dodatkowo może potęgować nadmiernie wysuszone powietrze poprzez stosowanie klimatyzacji latem oraz ogrzewanie i sztuczne oświetlenie zimą.
2. Jak zapobiegać syndromowi oka biurowego?
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia syndromu oka biurowego, należy przede wszystkim zadbać o higienę pracy, tzn.:
- pracować w odpowiednio oświetlonym i wietrzonym pomieszczeniu,
- zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu,
- ustawić odpowiedni kontrast na monitorze komputera,
- robić przerwy podczas pracy przed komputerem (5 minut patrzenia w dal po przepracowanej godzinie przed komputerem lub 20 sekund po przepracowanych 20 minutach).
Jeśli jednak profilaktyka nie wystarczy, by ustrzec się objawów oka biurowego, należy stosować preparaty sztucznych łez. Krople te spełniają te same funkcje, co film łzowy. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, jednak najbezpieczniejsze są te, które nie zawierają konserwantów. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które noszą soczewki kontaktowe oraz tych, u których jest duże prawdopodobieństwo konieczności stosowania preparatów sztucznych łez przez dłuższy czas, ponieważ konserwanty mogą nasilać objawy ZSO.
Dobrze tolerowanym preparatem sztucznych łez są krople Biolan. Dostępne są w niemal każdej aptece, bez recepty. Krople do oczu Biolan dostępne są w postaci minimsów oraz butelki z zakraplaczem. Minimsy zawierają produkt do jednorazowego użycia, natomiast butelka zaopatrzona jest w specjalny system, który zapewnia stosowanie kropli przez dłuższy czas (3 miesiące). Seria Biolan (BIOLAN, BIOLAN Gel, Biolan Max) nie zawiera środków konserwujących, co umożliwia bezpieczne stosowanie przez osoby noszące soczewki kontaktowe oraz alergików.
Prawidłowa profilaktyka może zmniejszyć częstość występowania zespołu oka biurowego, jednak popularyzacja i rozpowszechnienie komputerów i Internetu powoduje, że syndrom suchego oka, oraz jego szczególna odmiana – syndrom oka biurowego, będą dotyczyły coraz większej grupy pacjentów. Krople Biolan, skutecznie walcząc z zespołem oka biurowego, pozwalają cieszyć się dostępem do Internetu oraz osiągnięć technologii XXI wieku.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.