Trwa ładowanie...

Częste podróże zwiększają ryzyko infekcji intymnych!

Avatar placeholder
27.07.2018 15:12
podróże
podróże (123rf)

Podróże kształcą i poszerzają horyzonty, ale każdy wyjazd jest dla organizmu prawdziwym wyzwaniem. Pospieszne pakowanie walizek sprawia bowiem, że poziom stresu niebezpiecznie rośnie, a wielogodzinne siedzenie w pociągu lub samolocie zwiększa ryzyko wystąpienia problemów z krążeniem krwi. Gdy na domiar złego degustacja lokalnych przysmaków kończy się ostrym zatruciem pokarmowym, a po kąpieli w basenie pojawiają się przykre objawy infekcji intymnej, wymarzony urlop zaczyna przypominać zły sen.

spis treści

1. Dlaczego podróżujący mają częste kłopoty z infekcjami intymnymi?

Dolegliwości żołądkowe to częsty wątek w opowieściach osób, które wróciły z wyjazdu do egzotycznego kraju. Powszechnym zjawiskiem wśród podróżujących są także objawy wskazujące na infekcję w obrębie układu moczowo-płciowego, ale o nich kobiety mówią niechętnie.

Skąd bierze się większa podatność na zakażenia pochwy podczas podróży? Przede wszystkim jest ona wynikiem utrudnionego dostępu do łazienki – przez kilka lub kilkanaście godzin urlopowiczki nie mają możliwości wzięcia prysznica ani zmiany bielizny, w związku z czym czują się nieświeżo. Odczuwany przez nie dyskomfort nasila się, jeśli wyjazd zbiegł się w czasie z miesiączką, a warunki podróży nie pozwalają na odpowiednio częste zmiany tamponów lub podpasek.

2. Zasady higieny intymnej w podróży

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Podróż nie musi skończyć się wystąpieniem przykrych objawów infekcji intymnej. Jeśli masz w planach wyjazd i chcesz uchronić się przed zakażeniem pochwy, zastosuj się do następujących wskazówek:

  • Na czas podróży nałóż bawełnianą bieliznę oraz przewiewną spódnicę lub sukienkę, by zapewnić sobie łatwy dostęp powietrza do okolic intymnych (figi ze sztucznych tkanin nie pochłaniają wilgoci, a obcisłe spodnie mogą podrażniać delikatne tkanki).
  • Zaopatrz się w specjalne chusteczki odświeżające do higieny intymnej i oczyszczaj nimi okolice narządów płciowych podczas każdej wizyty w toalecie.
  • Nie stosuj perfumowanych wkładek higienicznych, które ze względu na zawartość substancji zapachowych mogą podrażniać śluzówkę pochwy – jeśli masz obfitą wydzielinę (np. podczas owulacji), wybierz zwykłe, cienkie wkładki, które pochłaniają wilgoć, i odpowiednio często je wymieniaj.
  • Jeszcze przed wyjazdem zadbaj o florę bakteryjną pochwy, pijąc jogurty naturalne. Jeżeli często doświadczasz nawrotów infekcji, ogranicz ilość słodyczy w swojej diecie – nadmiar węglowodanów prostych sprzyja namnażaniu się grzybów odpowiedzialnych za zakażenia grzybicze pochwy.
  • Jeśli w trakcie podróży będziesz przechodzić miesiączkę, do bagażu podręcznego włóż wystarczająco dużo podpasek i tamponów, by móc zmieniać je odpowiednio często i tym samym zmniejszać ryzyko rozwoju infekcji.

3. Co zrobić, kiedy w podróży dopadnie nas infekcja?

Świąd i pieczenie pochwy to objawy, które wskazują na obecność infekcji. Niepokojącym sygnałem jest także nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy i zmiany w jej wyglądzie oraz konsystencji. Gdy wyżej wymienione symptomy pojawiają się w trakcie podróży, trzeba działać szybko i skutecznie, by przykre dolegliwości nie zepsuły doznań z całego wyjazdu.

Objawy infekcji intymnej można łagodzić na różne sposoby, ale nie ze wszystkich dostępnych metod możemy skorzystać, będąc setki lub wręcz tysiące kilometrów od domu. W podróży najlepsze efekty przynoszą sprawdzone rozwiązania, takie jak globulki dopochwowe, które dzięki zawartości kwasu mlekowego i witaminy C pomagają odbudować naturalną florę bakteryjną pochwy. Przywrócenie właściwego, kwaśnego pH okolicom intymnym pomaga w redukcji przykrych objawów, poprawia jakość życia kobiety i zwiększa jej szanse na udany wyjazd.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze