Trwa ładowanie...

Czujni pacjenci skarżą się na lekarzy do funduszu

Czujni pacjenci skarżą się na lekarzy do funduszu
Czujni pacjenci skarżą się na lekarzy do funduszu

Proteza dla osoby z pełnym uzębieniem, lek dopochwowy dla mężczyzny? Uważny pacjent nie przeoczy pomyłki lekarza. Chorzy w systemie NFZ sprawdzają, jak leczą ich medycy, co przepisują i zdziwieni interweniują w funduszu.

1. Czujni chorzy

To musisz wiedzieć:

ZIP, Zintegrowany Informator Pacjenta, to cenna baza wiedzy o pacjencie. Każdy kto ma założone konto na stronie NFZ, może dokładnie prześledzić swoją historię choroby, przepisane leki, wydane skierowania i zalecenia lekarskie.

ZIP może okazać się również dość ciekawą i zaskakującą lekturą. Dowodem na to są wyniki kontroli śląskiego oddziału NFZ, którą urzędnicy przeprowadzili po interwencji pacjentów.

Zobacz film: "Ewa Błaszczyk o pacjentach kliniki "Budzik""

- Pacjenci z tego regionu są szczególnie aktywni i sprawdzają informacje w systemie. Myślę, że spowodowane jest to także tym, że wydaliśmy najwięcej w całej Polsce kopert z danymi dostępowymi do Zintegrowanego Informatora Pacjenta - mówi WP abcZdrowie Małgorzata Doros rzeczniczka prasowa Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach.

- Od 1 lipca 2013 do 21 marca 2017 r. wydaliśmy 184 tys. 567 kopert z danymi dostępowymi do ZIP, a pacjenci przekazali nam 1.154 zgłoszenia o nieprawidłowościach – tłumaczy rzeczniczka.

2. Leki dopochowe dla mężczyzny

To musisz wiedzieć:

Ten najbardziej zaskakujący przypadek dotyczył mężczyzny, któremu przypisano lek dopochwowy. Skargę zgłosił także pacjent, który dowiedział się, że ma wykonaną protezę, a może pochwalić się pełnym uzębieniem.

- Takim poruszającym przykładem było wyjaśnienie sprawy pani, która ze względów medycznych nie mogła mieć biologicznych dzieci. Wykazanie pomyłkowo na jej koncie ZIP procedury porodu kosztowało ją wiele łez - mówi rzeczniczka.

Urzędnicy najczęściej kwestionują realizację recepty na dany lek. Jeden z pacjentów zgłaszał urzędnikom, że lekarz nie wystawił mu takiej recepty, inny chory zgłosił, że nie był we wskazanej w systemie, aptece.

Pacjentka zgłaszała, że nie zlecano jej usg piersi, mimo że taka informacja widniała w ZIP.

- Te pomyłki zazwyczaj wynikają z pośpiechu lekarza, jego nieuwagi. Spowodowane są również brakiem czasu czy nadmiarem obowiązków – przyznaje rzeczniczka śląskiego oddziału.

Rafał Tomaszczuk, rzecznik prasowy podlaskiego oddziału NFZ, tłumaczy, że powodem zamieszania i błędów jest również wpisanie niewłaściwego numeru pesel.

Podlaski region nie dorównuje jednak śląskiemu pod względem liczby spraw.

- W roku 2016 nasz oddział prowadził 11 spraw związanych z nieprawidłowościami. Dotyczyły m.in specjalistyki, położnictwa, ginekologii oraz stomatologii. Sprawy te, to zazwyczaj nieprawidłowości w sprawozdaniu i rozliczaniu świadczeń - tłumaczy Tomaszczuk.

3. Ile kosztuje pobyt w szpitalu?

ZIP to nie tylko tylko dostęp do informacji o leczeniu. Pacjent może sprawdzić także, ile kosztował go pobyt w szpitalu, a kobiety dowiedzieć się jak wyceniany jest poród siłami natury czy cięcie cesarskie.

Zazwyczaj chorzy są bardzo zdziwieni gdy dowiadują się, że dwudniowa hospitalizacja to koszt kilku tysięcy złotych.

- ZIP ma jeszcze jeden walor. Gdy pomógł nam kiedyś antybiotyk na zapalenie ucha, a nie pamiętamy jego nazwy, możemy to łatwo sprawdzić - mówi Doros.

Aby założyć sobie konto ZIP należy wejść na stronę NFZ, w zakładkę ZIP i wypełnić formularz. Po wypełnieniu wniosku z dowodem osobistym można zgłosić się do oddziału NFZ, by otrzymać dane dostępowe: identyfikator i tymczasowe hasło. Obecnie z danych ZIP korzysta już milion osób.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze