Trwa ładowanie...

Czy w RZS warto suplementować kolagen?

 Agnieszka Gotówka
15.11.2022 16:26
Czy w RZS warto suplementować kolagen?
Czy w RZS warto suplementować kolagen? (Adobe Stock)

Materiał powstał we współpracy z Flexus Shots

(Adobe Stock)

Bolące stawy to dolegliwość, która rzutuje na nasze codzienne funkcjonowanie. I choć daje się najczęściej łagodzić lekami przeciwbólowymi, nie wolno jej bagatelizować! Może to być bowiem pierwszy objaw reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Co to za choroba i czy suplementacja kolagenu może pomóc nam utrzymać sprawność?

Jak rozpoznać zapalenie stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to autoimmunologiczna choroba tkanki łącznej, która najczęściej ma swój początek w średnim wieku. To zatem poważny problem zdrowotny i społeczny, bo choroba atakując osoby aktywne zawodowo, nierzadko zmusza je do porzucenia pracy w ciągu kilku lat od postawienia diagnozy. Zwłaszcza że jest to schorzenie przewlekłe, które może zająć wszystkie narządy organizmu. Wymaga leczenia, bo brak terapii prowadzi do uszkodzenia stawów, co grozi niepełnosprawnością.

Objawy RZS

Zapalenie stawów ma swój początek w obrębie błony maziowej. W odpowiedzi układu odpornościowego to tam gromadzą się limfocyty T oraz makrofagi. Zmiany morfologiczne w obrębie błony śluzowej prowadzą do powstania ziarniny reumatoidalnej, która przenika do innych części stawu, niszcząc chrząstki oraz kości.

Postęp choroby powoduje dalsze uszkodzenia stawów i więzadeł oraz ich zniekształcenia. Zrosty włókniste oraz kostne sprawiają, że pojawia się sztywność stawów. Inne, nieco mniej charakterystyczne objawy RZS, to: osłabienie, zmęczenie, brak apetytu, gorączka, utrata masy ciała.

Jak rozpoznać zapalenie stawów?

W przypadku zapalenia stawów bardzo ważne jest szybkie postawienie diagnozy, która decyduje o skuteczności leczenia. Epizody bólu stawów i ich obrzęku powinny być więc konsultowane z reumatologiem.

Rozpoznanie reumatoidalnego zapalenia uzupełniają też badania laboratoryjne. Oznacza się m.in. czynnik reumatoidalny (RF), anty-CCP/ACPA (przeciwciała przeciwko cyklicznemu cytrulinowanemu peptydowi), OB i CRP. Niekiedy diagnostyka jest poszerzona również o badanie płynu stawowego oraz ocenę pracy innych narządów (np. nerek).

By rozpoznać zapalenie stawów, wykonuje się również zdjęcia RTG rąk i stóp, które w przebiegu RZS ujawniają obrzęk stawów i zmniejszenie gęstości kości w okolicy stawu. Przydatne w diagnostyce są również: USG i rezonans magnetyczny.

Jak wygląda leczenie zapalenia stawów?

W leczeniu RZS stosuje się przede wszystkim leki modyfikujące przebieg choroby, które łagodzą objawy i hamują proces deformacji stawów. To pozwala na zachowanie sprawności i życie bez bólu. Pomóc też mogą leki biologiczne skierowane przeciwko czynnikom biorącym udział w procesie zapalnym, niesteroidowe leki przeciwzapalne i glikokortykosteroidy.

Zapalenia stawów wymaga również suplementacji kolagenem. Jest to białko występujące w ludzkim organizmie, które jest głównym składnikiem tkanki łącznej. Stanowi element budulcowy kości, stawów, skóry, zębów, chrząstek, naczyń krwionośnych oraz rogówki oka. Chroni też narządy wewnętrzne (nerki, żołądek, wątrobę), tworząc wokół nich sprężyste rusztowanie.

(Adobe Stock)

Rozpoznano dotychczas 29 typów kolagenu, z których najpowszechniejszy jest typ I obecny w ścięgnach i tkance łącznej kości. Znajdziemy go też w skórze. Z kolei typ II to składnik chrząstek stawowych, któremu towarzyszą też typy IX, X i XI kolagenu.

Suplementacja kolagenu stanowi uzupełnienie farmakoterapii reumatoidalnego zapalenia stawów, której skuteczność potwierdzono w badaniach klinicznych.

Aby zahamować rozwój RZS i sprawić, żeby choroba stawów nie zabrała nam radości życia, warto sięgnąć po kolagen w płynie Flexus Shots, za którego jakość odpowiada szwajcarski producent. Nie trzeba rozpuszczać go w wodzie i można go przyjmować o dowolnej porze dnia. Jego suplementacja nie wiąże się z koniecznością połykania tabletek, których w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów pacjenci i tak przyjmują wiele.

Flexus Shots to nie tylko kolagen, ale też wsparcie witamin C i D, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie kości i chrząstki. Obecne w składzie preparatu siarczany glukozaminy i chondroityny pomagają zredukować stan zapalny w stawach, a kwas hialuronowy wspomaga działanie kolagenu oraz produkcję płynu maziowego niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania stawu i regeneracji chrząstki stawowej.

W preparacie Flexus Shots znajdziemy wyłącznie niezbędne składniki (do minimum została ograniczona ilość fruktozy w fiolce). Jedna dawka w wygodnej formie to sposób na kompleksowe zadbanie o stawy, kości i skórę. To najmocniejszy kolagen, który warto przyjmować w przebiegu RZS. Polecany jest też osobom starszym, pacjentom po urazach i kontuzjach oraz osobom pracującym fizycznie i regularnie uprawiającym sport.

Kolagen zamknięty w fiolce Flexus Shots zapobiega zanikaniu włókien kolagenowych i mazi stawowej. Opóźnia też procesy starzenia się struktur stawowych. Warto więc rozpocząć jego suplementację, zwłaszcza że w sklepie internetowym zdrowievalentis.pl płynny kolagen Flexus Shots można teraz kupić z rabatem -15 proc. (przy zamówieniu trzeba wpisać kod rabatowy: WP15). Kolagen zamknięty w fiolce Flexus Shots zapobiega zanikaniu włókien kolagenowych i mazi stawowej. Opóźnia też procesy starzenia się struktur stawowych. Warto więc rozpocząć jego suplementację, zwłaszcza że w sklepie internetowym zdrowievalentis.pl płynny kolagen Flexus Shots można teraz kupić z rabatem -15 proc. (przy zamówieniu trzeba wpisać kod rabatowy: WP15).

Rozwój zapalenia stawów można zahamować. To długa droga, ale pozwala uniknąć deformacji stawów i w wielu przypadkach prowadzi do remisji choroby. Warto więc jak najszybciej rozpocząć terapię, pamiętając też o ważnym dla stawów kolagenie.

Materiał powstał we współpracy z Flexus Shots

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze