NewsyCzy wszystkie warzywa są zdrowe? Takie mogą zwiększać ryzyko raka

Czy wszystkie warzywa są zdrowe? Takie mogą zwiększać ryzyko raka

Lekarze ostrzegają: istnieje rodzaj warzyw, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet zwiększać ryzyko rozwoju raka. Kluczowy jest sposób ich przygotowywania i podawania.

Lekarze ostrzegają. Takie warzywa mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka
Lekarze ostrzegają. Takie warzywa mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka
Źródło zdjęć: © Getty Images

Warzywa a rak żołądka

Warzywa to nieodłączny element zdrowej diety – są źródłem witamin, minerałów, wody i błonnika, który usprawnia pracę jelit i zmniejsza ryzyko raka jelita grubego. Jednak sposób ich przygotowania ma ogromne znaczenie. Najzdrowsze są warzywa surowe lub gotowane na parze – w takiej postaci zachowują najwięcej wartości odżywczych.

Problem pojawia się, gdy warzywa są poddawane procesowi marynowania. Już 13 lat temu naukowcy z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), działającej przy WHO, zwrócili uwagę na związek między ich spożywaniem a wzrostem ryzyka raka żołądka. Badania przeprowadzone przez japoński Narodowy Instytut Badań nad Rakiem potwierdziły te obawy. W badaniu trwającym 11 lat, obejmującym 40 tys. Japończyków, wykazano, że osoby spożywające duże ilości marynowanych warzyw były bardziej narażone na rozwój raka żołądka – szczególnie mężczyźni (1 na 500 przypadków rocznie).

Badacze z wiodących czasopism naukowych takich jak "The BMJ" czy "Cancer Science" oraz z World Cancer Research Fund International również potwierdzili tę zależność. Ich analizy wskazują, że winowajcą może być wysoka zawartość soli oraz obecność związków kancerogennych w gotowych marynatach. Co istotne, zauważono, że podczas gdy świeże warzywa zmniejszają ryzyko raka, te marynowane – odwrotnie – znacznie je zwiększają.

WIDEO

Sok z kiszonych ogórków. Właściwości

Marynowane warzywa to duże źródło soli
Marynowane warzywa to duże źródło soli© Adobe Stock

Nadmiar soli niewskazany

Zależność pomiędzy wysoką zawartością soli a ryzykiem rozwoju raka potwierdzają także inne badania opublikowane w czasopiśmie “Gastric Cancer”, które objęły dane ponad 500 000 osób z Wielkiej Brytanii.

"Odkryliśmy, że uczestnicy, którzy zawsze dosalali jedzenie przy stole, mieli o 41 proc. większe ryzyko zachorowania na raka żołądka niż ci, którzy nigdy nie dosalali lub dosalali rzadko" - podkreślają autorzy pracy naukowej.

Sól, choć niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w nadmiarze może mieć bardzo niekorzystne skutki zdrowotne.

Nadmierne spożycie soli (a dokładnie sodu, który się w niej znajduje) prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie. To z kolei zwiększa objętość krwi krążącej w naczyniach i podnosi ciśnienie tętnicze. Przewlekłe nadciśnienie to z kolei jeden z głównych czynników ryzyka:

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Źródło artykułu:WP abcZdrowie

Wybrane dla Ciebie