Hemoroidy

Hemoroidy są zwane żylakami odbytu. Ból nimi spowodowany cierpi co drugi Polak. Tymczasem żylaki odbytu można szybko i skutecznie wyleczyć. Już jedna wizyta u proktologa wystarczy, by zalecił on metodę leczenia hemoroidów. Dostępne są między innymi: gumkowanie, skleroterapia, laseroterapia oraz metoda operacyjna i inne. Jeśli borykasz się z żylakami odbytu – nie wahaj się i odwiedź proktologa.

Czy hemoroidy mają podłoże genetyczne?, czyli precyzyjniej choroba hemoroidalna (choroba guzków krwawniczych odbytu, żylaki odbytu) to najczęstsze schorzenie proktologiczne. Stanowi poważny problem społeczny, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych i rozwijających się. Jest to choroba aktualnie traktowana jako cywilizacyjna i ma bezsprzeczny związek z prowadzonym trybem życia. Niestety wiele osób ukrywa hemoroidy, zapomina, że nieleczone żylaki odbytu mogą stać się przyczyną poważnych chorób i powodować zmiany nowotworowe.

Polecane wideo:

Czym są hemoroidy?

Termin hemoroidy wywodzi się z dwóch słów greckich: hem (krew) i rhoos (przepływ) i oznacza krwawienie. W polskiej nomenklaturze nazwa brzmi: guzki krwawnicze odbytu, zaś zespół objawów klinicznych towarzyszący zmianom patologicznym w tych guzkach określa się jako chorobę guzków krwawniczych odbytu czyli chorobę hemoroidalną. W życiu codziennym zarówno wśród chorych, jak i lekarzy powszechnie używanymi innymi nazwami tego schorzenia są żylaki odbytu , żylaki odbytnicy czy krwawnice.

Hemoroidy

Żylaki odbytu to struktury naczyniowe w kanale odbytu, które pod wpływem czynników fizycznych ulegają rozszerzeniu, czego konsekwencją może być krwawienie....

Guzki krwawnicze odbytu są to fizjologicznie występujące twory naczyniowe o charakterze gęstego splotu naczyń, znajdujące się w błonie śluzowej odbytnicy. Są to struktury o budowie ciał jamistych średnicy ok. 10 mm. Zadaniem tego splotu jest uszczelnianie odbytnicy razem z wewnętrznym i zewnętrznym zwieraczem odbytu. Splot znajduje się około 3-4 cm powyżej odbytu w kanale odbytu i normalnie nie można go wyczuć palcem podczas badania.

Kiedy można mówić o występowaniu hemoroidów?

O występowaniu żylaków odbytu medycyna mówi dopiero wówczas, gdy w splocie naczyń dochodzi do zatrzymania krwi i nie może ona swobodnie znaleźć ujścia. Skutkiem tego małe tętniczki ciała jamistego transportują krew o jasno czerwonym kolorze zawierającą tlen, rozszerzają się i tworzą – najczęściej w typowych miejscach – guzkowate wypukłości w błonie śluzowej.

Częstość występowania żylaków odbytu

Hemoroidy to najczęstsza choroba odbytu. Cierpi na nią 30-50% ludzi. Jej częstość wzrasta z wiekiem, dlatego prawie 60% osób po 40. r.ż. jest dotkniętych tym problemem. Szacuje się, że co setny pacjent zasięgający porady lekarza pierwszego kontaktu ma dolegliwości spowodowane guzkami krwawniczymi.

Przyczyny hemoroidów

Najczęstszym czynnikiem ryzyka sprzyjającym wystąpieniu hemoroidów są przewlekłe lub nawracające zaparcia stolca, powodujące ucisk twardych mas kałowych na wewnątrzodbytnicze sploty naczyniowe oraz wymagające zwiększonego parcia podczas defekacji. Duże znaczenie odgrywa także siedzący tryb życia, dlatego szczególnie narażone są osoby mające siedzący charakter pracy. Do innych czynników zaliczamy:

 • predyspozycję genetyczną,
 • nadużywanie alkoholu,
 • wiek (wraz z wiekiem ryzyko wzrasta),
 • stany utrudniające odpływ krwi z żyły odbytniczej do głównej dolnej na skutek zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej lub bezpośredniego ucisku na naczynia (ciąża, guz w jamie brzusznej, otyłość, marskość wątroby, niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze), - negatywne nawyki związane z defekacją, takie jak wstrzymywanie parcia na stolec, odwlekanie defekacji, niecałkowite opróżnianie odbytnicy, długotrwałe siedzenie w toalecie czy silne parcie,
 • wysoki status społeczny,
 • płeć żeńska (niektórzy autorzy podają jednak, że częstość występowania choroby jest równa u obu płci).

Objawy hemoroidów

Głównymi objawami choroby hemoroidalnej są krwawienia z odbytu oraz wypadanie guzków. Jeśli nie ma współistniejącego stanu zapalnego lub zakrzepicy w obrębie guzka, zmiany są w większości niebolesne. Ból pojawia się okresowo podczas defekacji lub podczas zaostrzeń. Może wówczas dołączyć się także:

W postawieniu rozpoznania bardzo duże znaczenie ma obecność krwawienia z odbytu i jego charakter. Kolor krwi oraz stopień jej zmieszania ze stolcem są jednym z głównych czynników różnicujących hemoroidy od guzów jelita grubego. Występowanie jasnej, świeżej krwi na powierzchni stolca lub papierze toaletowym to charakterystyczny objaw krwawienia z hemoroidów.

Pamiętać jednak należy, że krwawienie o takich cechach nie wyklucza w 100% istnienia nowotworu, dlatego też każdy pacjent z krwawieniem powinien mieć wykonane badanie endoskopowe. Okresowo takie krwawienia mogą być bardziej obfite, ale nie zagrażają one życiu pacjenta, ani zwykle nie są przyczyną niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Skala zaawansowania hemoroidów

 • Zaawansowanie choroby hemoroidalnej ocenia się na podstawie położenia guzków hemoroidalnych w stosunku do linii zębatej. Najczęściej używana jest 4-stopniowa skala, opracowana przez Parksa: 
1 stopień – guzki krwawnicze znajdują się powyżej linii zębatej,

 • 2 stopień – guzki krwawnicze wypadają poniżej linii zębatej przy próbie parcia i defekacji, samoistnie cofają się,

 • 3 stopień – guzki krwawnicze wypadają poniżej linii zębatej przy próbie parcia i defekacji, nie cofają się samoistnie, wymagają ręcznego odprowadzenia,
 • 
4 stopień – guzki krwawnicze znajdują się na stałe poniżej brzegu odbytu mimo prób ręcznego odprowadzenia.

Powikłania hemoroidów

Do najczęstszych powikłań choroby hemoroidalnej należą:

 • zapalenie guzka krwawniczego lub tkanek sąsiadujących,
 • krwawienie z odbytu,
 • zakrzepica,
 • uwięźnięcie guzka.

W przypadku pojawienia się takich powikłań pacjent zwykle odczuwa znacznie nasilone objawy bólowe, którym towarzyszyć może świąd, pieczenie oraz wydzielina zapalna z odbytu. Wystąpienie któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów wymaga konsultacji chirurgicznej w celu oceny stopnia zaawansowania oraz kwalifikacji do leczenia zabiegowego, a w razie braku wskazań do nagłej interwencji chirurgicznej - leczenia objawowego, miejscowego i ogólnego.

Leczenie hemoroidów

Istnieje szereg metod leczenia choroby hemoroidalnej począwszy od leczenia zachowawczego, poprzez metody instrumentalne, aż do leczenia operacyjnego. Ponieważ guzki krwawnicze odgrywają rolę fizjologiczną, a naturalny przebieg choroby ma charakter zaostrzeń i samoistnych remisji, decyzję o sposobie leczenia należy zawsze podejmować bardzo ostrożnie.

Hemoroidy to nie tylko wstydliwa i ukrywana przez wielu pacjentów dolegliwość, ale także schorzenie, które może przerodzić się poważną chorobę, dlatego musisz przełamać barierę wstydu i udać się do lekarza, jeśli zauważyłeś u siebie objawy hemoroidów.

W artykule wykorzystano informacje ze strony:

http://hemoroidy.net/content/choroba-hemoroidalna

Komentarze (1)
~Ewa
~Ewa ponad rok temu

Zaparcia i hemoroidy to poważny problem z którym trzeba koniecznie walczyć i to jak najszybciej jak tylko się zaczynają. W moim przypadku pomocna okazała się zmiana diety oraz błonnik witalny. Pewnie jakby nie te małe ziarenka to dalej musiałabym stosowac czopki. Polecam 2 łyżeczki tych nasionek codziennie dla każdego kto chce wygrać walkę z zaparciami i hemoroidami.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Hemoroidy – przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Hemoroidy – przyczyny, objawy, leczenie
Hemoroidy – przyczyny, objawy, leczenie

Czy zaparcia zwiększają ryzyko powstania hemoroidów?

zaparciach obrzęk może pozostać na stałe. Pojawiają się wówczas guzki krwawnicze, czyli główne objawy choroby hemoroidalnej. Leczenie hemoroidów (...) krwawnicze należą do najbardziej powszechnych...

Hemoroidy – przyczyny, objawy, leczenie

Zasady przydatne chorym na hemoroidy w podróży

mocno we znaki. Objawy hemoroidów utrudniające podróż Hemoroidy, czyli tak zwane żylaki odbytu, wywołują szereg dolegliwości o różnym stopniu (...) , łagodzi dyskomfort i odpręża. Rezygnacja z...

Hemoroidy – przyczyny, objawy, leczenie

Czy leczenie hemoroidów jest bolesne?

Czy leczenie hemoroidów jest bolesne? Odtwórz wideo

Sposób leczenia żylaków odbytu zależy od stopnia zaawansowania choroby. Hemoroidy różnicuje się w zależności od teg,o czy wyszły poza kanał odbytu (...) , czy też są zlokalizowane w jego wnętrzu. Niektóre rodzaje hemoroidów...

Hemoroidy – przyczyny, objawy, leczenie

Hemoroidy u kobiet

się z lekarzem. Przyczyny powstawania hemoroidów u kobiet Ogólnie rzecz biorąc, każde zbyt silne uciskanie żył okolic odbytu może powodować ich zatykanie (...) błonnik, który przeciwdziała zaparciom będącym jedną...

Hemoroidy – przyczyny, powikłania, objawy, diagnostyka, leczenie

Co to są hemoroidy?

Co to są hemoroidy? Odtwórz wideo

Hemoroidy są uznawane za bardzo wstydliwy problem. Jednak wstyd nie powinien w żadnym przypadku wstrzymywać pacjenta przed wizytą u lekarza (...) , badaniami i rozpoczęciem leczenia. Odpowiednio wcześnie wykryte są niezbyt trudne do...

Hemoroidy – przyczyny, powikłania, objawy, diagnostyka, leczenie

Objawy hemoroidów

Objawy hemoroidów Odtwórz wideo

Hemoroidy to nieprzyjemne i wstydliwe dolegliwości, guzki krwawnicze, które występują w żyłach. Cechują się bólem, kłuciem i krwawieniem podczas (...) na zewnątrz odbytu. Hemoroidy to dolegliwości wielu kobiet w ciąży....

Hemoroidy – przyczyny, powikłania, objawy, diagnostyka, leczenie

Krioterapia - metoda na hemoroidy

Krioterapia - metoda na hemoroidy Odtwórz wideo

Metodą leczenia żylaków odbytu jest krioterapia. Dzięki niej można skutecznie pozbyć się hemoroidów, zwanych również guzkami krwawniczymi. Taką (...) się w celu fizycznego usunięcia hemoroidów. Na czym jednak polega...

Hemoroidy – przyczyny, powikłania, objawy, diagnostyka, leczenie

Czym jest choroba hemoroidalna?

Czym jest choroba hemoroidalna? Odtwórz wideo

Choroba hemoroidalna Hemoroidy to sploty naczyniowe znajdujące się w kanale odbytu, na głębokości ok. 3-4 cm. Tego typu guzki krwawnicowe ma każdy (...) choroby hemoroidalnej występuje również u ludzi otyłych. O hemoroidach...

Hemoroidy – przyczyny, powikłania, objawy, diagnostyka, leczenie

Czy można wyleczyć hemoroidy?

Czy można wyleczyć hemoroidy? Odtwórz wideo

: w tym przypadku żylaki odbytu nie wychodzą poza kanał odbytu i można je zauważyć jedynie w badaniu anoskopowym. II stopień: hemoroidy podczas parcia (...) wychodzą poza kanał odbytu, lecz jednocześnie samoistnie się chowają. III stopień:...