Trwa ładowanie...

Dbamy czy nie? O wzroście zainteresowania ośrodkami opieki długoterminowej wśród Polaków

Jeszcze jakiś czas temu oddanie starzejącego się rodzica pod opiekę pracowników ośrodka opieki długoterminowej było kojarzone w Polsce z przejawem braku szacunku i zaniedbaniem ze strony rodziny. Dziś sytuacja jest zgoła inna, a samo podejście zmienia się. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzone wśród mieszkańców naszego kraju. Okazuje się, że aż 44% ankietowanych wybrałoby taki ośrodek dla członka rodziny wymagającego stałej troski. Co tkwi u podłoża takiej zmiany?

Zobacz film: "Czy mniejsza potrzeba snu jest normalną częścią procesu starzenia?"

spis treści

1. Kto umie zapewnić właściwa opiekę?

Badania – na zlecenie firmy MEDI-system – we wrześniu 2014 roku przeprowadziły ARC Rynek i Opina. Przede wszystkim zmienia się tryb życia Polaków, ale i podejście nastawione na konieczność zachowania profesjonalizmu oferowanych usług.

Staramy się wykonywać wszystko jak najlepiej i tego samego chcielibyśmy dla naszych bliskich. Jednocześnie perfekcyjne wywiązywanie się ze wszystkich ról – zawodowych, rodzinnych i społecznych – jest fizycznie niemożliwe.

62% respondentów żywi obawy, że nie umiałoby samodzielnie udzielić takiej pomocy, 45% jest zdania, że najlepszą opiekę zapewnią profesjonaliści w ośrodku, a u 40% wynikałoby to z konieczności wywiązania się z dotychczasowych obowiązków.

2. Czy sam chciałbyś skorzystać z takiej pomocy?

Rośnie więc zainteresowanie usługami ośrodków opieki długoterminowej, ale rosną również wymagania. Argumentem zapewnienia takiej troski niesamodzielnemu członkowi rodziny jest również dostęp do odpowiednich metod leczenia oraz właściwej rehabilitacji.

W tej kwestii wiele jeszcze prawdopodobnie się zmieni, bo ośrodki rzeczywiście muszą taką opiekę zapewniać a nie tylko o niej mówić. 42% badanych uzależnia bowiem decyzję od swojej indywidualnej sytuacji, ale tylko 5% całkowicie odrzuca myśl o powierzeniu takiej opieki nad niesamodzielnym bliskim personelowi specjalistycznego ośrodka. Ponadto 57% ankietowanych, mających doświadczenia z takimi placówkami, skłania się ku temu, by samemu oddać własną osobę takiej opiece.

Na pewno jest to dziedzina, które ze względu na starzejące się społeczeństwo będzie się w naszym kraju rozwijać, a my będziemy myśleć o niej coraz bardziej poważnie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.