Trwa ładowanie...

Dbamy czy nie? O wzroście zainteresowania ośrodkami opieki długoterminowej wśród Polaków

Avatar placeholder
20.07.2015 19:36
Dbamy czy nie? O wzroście zainteresowania ośrodkami opieki długoterminowej wśród Polaków
Dbamy czy nie? O wzroście zainteresowania ośrodkami opieki długoterminowej wśród Polaków (Zdj. materiały prasowe)

Jeszcze jakiś czas temu oddanie starzejącego się rodzica pod opiekę pracowników ośrodka opieki długoterminowej było kojarzone w Polsce z przejawem braku szacunku i zaniedbaniem ze strony rodziny. Dziś sytuacja jest zgoła inna, a samo podejście zmienia się. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzone wśród mieszkańców naszego kraju. Okazuje się, że aż 44% ankietowanych wybrałoby taki ośrodek dla członka rodziny wymagającego stałej troski. Co tkwi u podłoża takiej zmiany?

spis treści

1. Kto umie zapewnić właściwa opiekę?

Badania – na zlecenie firmy MEDI-system – we wrześniu 2014 roku przeprowadziły ARC Rynek i Opina. Przede wszystkim zmienia się tryb życia Polaków, ale i podejście nastawione na konieczność zachowania profesjonalizmu oferowanych usług.

Staramy się wykonywać wszystko jak najlepiej i tego samego chcielibyśmy dla naszych bliskich. Jednocześnie perfekcyjne wywiązywanie się ze wszystkich ról – zawodowych, rodzinnych i społecznych – jest fizycznie niemożliwe.

62% respondentów żywi obawy, że nie umiałoby samodzielnie udzielić takiej pomocy, 45% jest zdania, że najlepszą opiekę zapewnią profesjonaliści w ośrodku, a u 40% wynikałoby to z konieczności wywiązania się z dotychczasowych obowiązków.

2. Czy sam chciałbyś skorzystać z takiej pomocy?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Rośnie więc zainteresowanie usługami ośrodków opieki długoterminowej, ale rosną również wymagania. Argumentem zapewnienia takiej troski niesamodzielnemu członkowi rodziny jest również dostęp do odpowiednich metod leczenia oraz właściwej rehabilitacji.

W tej kwestii wiele jeszcze prawdopodobnie się zmieni, bo ośrodki rzeczywiście muszą taką opiekę zapewniać a nie tylko o niej mówić. 42% badanych uzależnia bowiem decyzję od swojej indywidualnej sytuacji, ale tylko 5% całkowicie odrzuca myśl o powierzeniu takiej opieki nad niesamodzielnym bliskim personelowi specjalistycznego ośrodka. Ponadto 57% ankietowanych, mających doświadczenia z takimi placówkami, skłania się ku temu, by samemu oddać własną osobę takiej opiece.

Na pewno jest to dziedzina, które ze względu na starzejące się społeczeństwo będzie się w naszym kraju rozwijać, a my będziemy myśleć o niej coraz bardziej poważnie.

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze