Trwa ładowanie...

Jak wygląda sytuacja zdrowotna typowego polskiego seniora

 Aleksandra Miłosz
Aleksandra Miłosz 11.10.2022 13:34
Jak wygląda sytuacja zdrowotna typowego polskiego seniora
Jak wygląda sytuacja zdrowotna typowego polskiego seniora (Zdjęcie autorstwa Bromford / CC BY-SA 2.0)

Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2013 roku frakcja osób starszych, czyli tych powyżej 65 roku życia, wynosiła 14,7%, a przeciętna długość życia kobiet 81,1 lat, zaś mężczyzn 73,1. Szacuje się, że wkrótce co czwarty lub piąty Polak będzie miał 60 lat.

spis treści

1. Sytuacja seniorów w polskim społeczeństwie

Niestety w Polsce ludzie starsi stanowią grupę, która narażona jest na największą marginalizację spośród wszystkich grup społecznych. Rażąca jest także różnica w warunkach polskiego seniora i tego, który mieszka w Europie Zachodniej. Co charakteryzuje polskiego starszego człowieka? Przede wszystkim mała aktywność. Jego codziennym zajęciem jest oglądanie telewizji i słuchanie radia. Tymczasem osoby starsze powinny wychodzić do ludzi, aktywnie uczestniczyć w spotkaniach i wydarzeniach, aby być czynnymi społecznie i kulturowo. Naprzeciw tym potrzebom wychodzą ośrodki kultury czy uniwersytety, które organizują zajęcia sportowe, komputerowe i muzyczne, nie pozwalając seniorom na wykluczenie społeczne. Z drugiej jednak strony seniorzy narażeni są na dyskryminację, a często nawet przemoc, nie tylko ze strony obcych ludzi, lecz także ze strony własnej rodziny.

2. Jaką opiekę zapewnia seniorowi państwo?

Jaką opiekę osobom starszym oferuje państwo? Są to przede wszystkim emerytury, renty, renty rodzinne dla osób, które straciły współmałżonka, oraz zasiłki pielęgnacyjne. Przede wszystkim jednak osobom starszym potrzebna jest opieka zdrowotna. Mogą one liczyć na pomoc w ramach podstawowej opieki zdrowotnej ze strony lekarza rodzinnego i pielęgniarki środowiskowej. Ambulatoryjna opieka zdrowotna zapewnia im pomoc ze strony lekarzy specjalistów, ale mogą też liczyć na instytucje, takie jak Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Warto pamiętać, że na zdrowie wpływa nie tylko opieka zdrowotna, lecz także dobre samopoczucie fizyczne, psychiczne i społeczne.

3. Jakie badania seniorzy powinni wykonywać regularnie?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Według wyników badania PolSenior aż 71,3% osób powyżej 65 roku życia choruje na nadciśnienie tętnicze, na przewlekłą chorobę nerek prawie 40%, a na depresję 34,5%. Wyniki tego samego badania pokazują też, z jakimi problemami zmagają się najczęściej polscy seniorzy. Aż 50% badanych boryka się z niedowidzeniem i ubytkami w uzębieniu, 40% z ubytkami witaminy D, a 30% z niedosłuchem. Oczywiste jest, że wraz z wiekiem sytuacja zdrowotna seniorów pogarsza się, warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę i na jakie badania położyć nacisk. Badanie moczu osoby starsze powinny wykonywać przynajmniej 2 razy do roku, szczególnie jeżeli występuje problem nietrzymania moczu, który nieleczony prowadzi do zakażeń układu moczowo-płciowego. Przy badaniu moczu warto też zwrócić uwagę na oznaczenie mikroalbuminurii czy obniżenie znaczenia wskaźnika eGFR. Ze względu na to, że u osób w podeszłym wieku gospodarka elektrolitowa ulega zaburzeniu, warto oznaczyć poziom stężenia wapnia, fosforanów, potasu, sodu i magnezu. Należy wykonać także badania stężenia bilirubiny, która pozwala ocenić pracę wątroby i drożność dróg żółciowych. To badanie należy wykonywać co rok. Bardzo ważna jest także morfologia krwi, która pozwala zdiagnozować niedokrwistość i oznaczyć hematokryt we krwi. Równie ważne co badania jest skonsultowanie ich wyników z lekarzem, który będzie w stanie ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta.

W obecnej sytuacji starzejącego się społeczeństwa warto powziąć środki, które będą miały na celu poprawę kondycji wśród seniorów. Ważną rolę mogą odgrywać media, wdrażając kształtowanie progeriatrycznych postaw. Jako społeczeństwo powinniśmy też zapobiegać przejawom wykluczenia społecznego, finansowego i cyfrowego oraz zwalczać je. Może warto byłoby się także zastanowić nad stworzeniem systemu wsparcia dla osób, które potrzebują pomocy w czynnościach dnia codziennego w swoim miejscu zamieszkania.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze