Delortan – wskazania, dawkowanie i skutki uboczne
Delortan to lek przeciwhistaminowy II generacji, który zawiera desloratadynę. Stosuje się go w celu złagodzenia objawów kataru siennego oraz swędzących wysypek skórnych. Dostępny jest jako tabletki powlekane i roztwór doustny. Jak działa? Czy istnieją jego zamienniki? Jakich skutków ubocznych można się spodziewać?
1. Co to Delortan?
Delortan to lek przeciwhistaminowy II generacji o działaniu przeciwalergicznym. Jego substancją czynną jest desloratadyna. Jest dostępny jako roztwór doustny (0,5 mg/ml) o pojemności 60 ml oraz tabletki w dawce 5 mg, w opakowaniach różnej wielkości. To:
- Delortan tabletki powlekane 5 mg, 10 tabletek,
- Delortan tabletki powlekane 5 mg, 30 tabletek,
- Delortan tabletki powlekane 5 mg 90 tabletek.
Producentem leku jest Polfa Warszawa. Delortan jest objęty refundacją. Jego cena, w zależności od rozmiaru opakowania, wynosi od 4 do 10 zł (odpłatność 100 proc. od 12 do 40 zł). Roztwór doustny kosztuje około 20 złotych.
2. Delortan – skład
Każda tabletka Delortanu zawiera 5 mg desloratadyny (Desloratadinum). Substancje pomocnicze:
- rdzeń tabletki: izomalt (E 953), skrobia żelowana, kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu tlenek ciężki, hydroksypropyloceluloza, krospowidon (typ A), magnezu stearynian,
- otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, talk, indygotyna, lak (E 132).
Każdy mililitr roztworu doustnego Delortan zawiera 0,5 mg desloratadyny (Desloratadinum). Substancje pomocnicze: sorbitol ciekły, niekrystalizujący (E 420), glikol propylenowy, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, hypromeloza 2910, skraloza, disodu edetynian, aromat tutti frutti, woda oczyszczona.
3. Delortan – zamienniki
Jakie są zamienniki Delortanu? Inne preparaty na rynku polskim zawierające desloratadynę to:
- Aerius (roztwór doustny), Aerius (tabletki powlekane),
- AlergoTeva (tabletki powlekane),
- Aleric Deslo Active (roztwór doustny), Aleric Deslo Active (tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej),
- Dasergin (tabletki powlekane),
- Dasselta (tabletki powlekane),
- Delortan (roztwór doustny),
- Deslodyna (roztwór doustny), Deslodyna (tabletki powlekane),
- Desloratadine Aurovitas (tabletki powlekane),
- Dynid (roztwór doustny), Dynid (tabletki), Dynid Gem (tabletki),
- Goldesin alerstop (tabletki powlekane),
- Hitaxa (roztwór doustny), Hitaxa (tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej), Hitaxa Fast (tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej), Hitaxa Fast Junior (tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej), Hitaxa Fast Kids (roztwór doustny),
- Jovesto (roztwór doustny), Jovesto (tabletki powlekane).
4. Wskazania do stosowania leku Delortan
Delortan jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży po ukończeniu 12. roku życia w celu łagodzenia objawów związanych:
- z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (katar sienny, uczulenie na roztocza), któremu towarzyszy kichanie, wodnista wydzielina lub swędzenie nosa i podniebienia oraz swędzenie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu,
- z pokrzywką (stan skóry wywołany uczuleniem); do jej objawów należy świąd skóry i zmiany skórne o charakterze pokrzywki.
Jak działa Delortan? Substancja czynna leku Delortan jest antagonistą histaminy. Oznacza to, że wybiórczo blokuje obwodowe receptory histaminowe typu 1 (H1), a co za tym idzie, również działanie histaminy. Ponieważ ta odpowiada za objawy alergiczne, lek łagodzi objawy nadwrażliwości. Jego działanie utrzymuje się dłużej niż 24 godziny.
U pacjentów z pokrzywką Delortan zmniejsza liczbę i rozmiar zmian pokrzywkowych oraz łagodzi świąd skóry. U osób zmagających się z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa łagodzi takie dolegliwości jak kichanie, świąd, wydzielina z nosa, a także świąd, łzawienie i zaczerwienienie oczu oraz świąd podniebienia.
5. Przeciwwskazania do stosowania leku Delortan
Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest:
- nadwrażliwość na loratadynę lub inne składniki preparatu.
- ciąża,
- karmienie piersią.
Przed zastosowaniem preparatu należy skonsultować się z lekarzem w przypadku:
- zaburzeń czynności nerek,
- ciężkiej niewydolności nerek,
- zagrożenia pojawienia się drgawek (jeśli kiedykolwiek wystąpiły lub obserwowano drgawki u innego członka rodziny),
- dzieci do 12. roku życia,
- dziedzicznych zaburzeń związanych z nietolerancją (preparat zawiera izomalt).
6. Dawkowanie preparatu Delortan
Delortan w postaci tabletek powlekanych do stosowania doustnego można stosować niezależnie od posiłku. Standardowe dawkowanie u młodzieży po 12. roku życia i dorosłych wynosi 5 mg 1 raz na dobę.
Dawkę roztworu doustnego Delortan należy połknąć i popić wodą. Lek może być przyjmowany zarówno z posiłkiem, jak i bez. Dawkowanie ustala lekarz.
To, jak długo stosuje się Delortan, zależy od rodzaju alergii i towarzyszących jej dolegliwości. Gdy objawy dokuczają krócej niż 4 dni w tygodniu lub utrzymują się krócej niż 4 tygodnie, czyli w okresowym zapaleniu błony śluzowej nosa, leczenie należy przerwać po ustąpieniu objawów, a wznowić po ich ponownym wystąpieniu.
Gdy objawy występują przez 4 lub więcej dni w tygodniu i utrzymują się dłużej niż 4 tygodnie, to jest przy przewlekłym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, kontynuowanie terapii może być konieczne przez cały okres narażenia na alergeny.
7. Skutki uboczne terapii Delortanem
Z leczeniem Delortanem związane jest ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej to ból głowy, suchość w ustach, zmęczenie. Najgroźniejsza jest reakcja anafilaktyczna, która obejmuje obrzęk gardła, krtani, skurcz oskrzeli, duszność, niedociśnienie tętnicze, wstrząs anafilaktyczny. Ciężkie reakcje mogą stanowić zagrożenie życia.
Co istotne Delortan, tak jak i inne leki przeciwhistaminowe II generacji, nie ma działania uspokajającego, ponieważ nie wpływa na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.