Trwa ładowanie...

Delortan – wskazania, dawkowanie i skutki uboczne

Delortan to lek przeciwhistaminowy II generacji, który zawiera desloratadynę. Stosuje się go w celu złagodzenia objawów kataru siennego oraz swędzących wysypek skórnych. Dostępny jest jako tabletki powlekane i roztwór doustny. Jak działa? Czy istnieją jego zamienniki? Jakich skutków ubocznych można się spodziewać?

spis treści

1. Co to Delortan?

Delortan to lek przeciwhistaminowy II generacji o działaniu przeciwalergicznym. Jego substancją czynną jest desloratadyna. Jest dostępny jako roztwór doustny (0,5 mg/ml) o pojemności 60 ml oraz tabletki w dawce 5 mg, w opakowaniach różnej wielkości. To:

 • Delortan tabletki powlekane 5 mg, 10 tabletek,
 • Delortan tabletki powlekane 5 mg, 30 tabletek,
 • Delortan tabletki powlekane 5 mg 90 tabletek.
Zobacz film: "Q&A: alergia a meble tapicerowane. Rady udziela ekspert"

Producentem leku jest Polfa Warszawa. Delortan jest objęty refundacją. Jego cena, w zależności od rozmiaru opakowania, wynosi od 4 do 10 zł (odpłatność 100 proc. od 12 do 40 zł). Roztwór doustny kosztuje około 20 złotych.

2. Delortan – skład

Każda tabletka Delortanu zawiera 5 mg desloratadyny (Desloratadinum). Substancje pomocnicze:

 • rdzeń tabletki: izomalt (E 953), skrobia żelowana, kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu tlenek ciężki, hydroksypropyloceluloza, krospowidon (typ A), magnezu stearynian,
 • otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, talk, indygotyna, lak (E 132).

Każdy mililitr roztworu doustnego Delortan zawiera 0,5 mg desloratadyny (Desloratadinum). Substancje pomocnicze: sorbitol ciekły, niekrystalizujący (E 420), glikol propylenowy, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, hypromeloza 2910, skraloza, disodu edetynian, aromat tutti frutti, woda oczyszczona.

3. Delortan – zamienniki

Jakie są zamienniki Delortanu? Inne preparaty na rynku polskim zawierające desloratadynę to:

 • Aerius (roztwór doustny), Aerius (tabletki powlekane),
 • AlergoTeva (tabletki powlekane),
 • Aleric Deslo Active (roztwór doustny), Aleric Deslo Active (tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej),
 • Dasergin (tabletki powlekane),
 • Dasselta (tabletki powlekane),
 • Delortan (roztwór doustny),
 • Deslodyna (roztwór doustny), Deslodyna (tabletki powlekane),
 • Desloratadine Aurovitas (tabletki powlekane),
 • Dynid (roztwór doustny), Dynid (tabletki), Dynid Gem (tabletki),
 • Goldesin alerstop (tabletki powlekane),
 • Hitaxa (roztwór doustny), Hitaxa (tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej), Hitaxa Fast (tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej), Hitaxa Fast Junior (tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej), Hitaxa Fast Kids (roztwór doustny),
 • Jovesto (roztwór doustny), Jovesto (tabletki powlekane).

4. Wskazania do stosowania leku Delortan

Delortan jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży po ukończeniu 12. roku życia w celu łagodzenia objawów związanych:

Jak działa Delortan? Substancja czynna leku Delortan jest antagonistą histaminy. Oznacza to, że wybiórczo blokuje obwodowe receptory histaminowe typu 1 (H1), a co za tym idzie, również działanie histaminy. Ponieważ ta odpowiada za objawy alergiczne, lek łagodzi objawy nadwrażliwości. Jego działanie utrzymuje się dłużej niż 24 godziny.

U pacjentów z pokrzywką Delortan zmniejsza liczbę i rozmiar zmian pokrzywkowych oraz łagodzi świąd skóry. U osób zmagających się z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa łagodzi takie dolegliwości jak kichanie, świąd, wydzielina z nosa, a także świąd, łzawienie i zaczerwienienie oczu oraz świąd podniebienia.

5. Przeciwwskazania do stosowania leku Delortan

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest:

Przed zastosowaniem preparatu należy skonsultować się z lekarzem w przypadku:

 • zaburzeń czynności nerek,
 • ciężkiej niewydolności nerek,
 • zagrożenia pojawienia się drgawek (jeśli kiedykolwiek wystąpiły lub obserwowano drgawki u innego członka rodziny),
 • dzieci do 12. roku życia,
 • dziedzicznych zaburzeń związanych z nietolerancją (preparat zawiera izomalt).

6. Dawkowanie preparatu Delortan

Delortan w postaci tabletek powlekanych do stosowania doustnego można stosować niezależnie od posiłku. Standardowe dawkowanie u młodzieży po 12. roku życia i dorosłych wynosi 5 mg 1 raz na dobę.

Dawkę roztworu doustnego Delortan należy połknąć i popić wodą. Lek może być przyjmowany zarówno z posiłkiem, jak i bez. Dawkowanie ustala lekarz.

To, jak długo stosuje się Delortan, zależy od rodzaju alergii i towarzyszących jej dolegliwości. Gdy objawy dokuczają krócej niż 4 dni w tygodniu lub utrzymują się krócej niż 4 tygodnie, czyli w okresowym zapaleniu błony śluzowej nosa, leczenie należy przerwać po ustąpieniu objawów, a wznowić po ich ponownym wystąpieniu.

Gdy objawy występują przez 4 lub więcej dni w tygodniu i utrzymują się dłużej niż 4 tygodnie, to jest przy przewlekłym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, kontynuowanie terapii może być konieczne przez cały okres narażenia na alergeny.

7. Skutki uboczne terapii Delortanem

Z leczeniem Delortanem związane jest ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej to ból głowy, suchość w ustach, zmęczenie. Najgroźniejsza jest reakcja anafilaktyczna, która obejmuje obrzęk gardła, krtani, skurcz oskrzeli, duszność, niedociśnienie tętnicze, wstrząs anafilaktyczny. Ciężkie reakcje mogą stanowić zagrożenie życia.

Co istotne Delortan, tak jak i inne leki przeciwhistaminowe II generacji, nie ma działania uspokajającego, ponieważ nie wpływa na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza