Dieta dla otyłych

Jak wynika z najnowszych danych, problem otyłości dotyczy już niemal połowy Polaków. Nadmierna liczba kilogramów staje się przyczyną wielu chorób i dolegliwości, a w skrajnych przypadkach może nawet zagrażać życiu. Podstawą walki z otyłością jest odpowiednia dieta dostarczająca organizmowi cennych wartości odżywczych.

Przyczyny otyłości

Tryb życia współczesnego człowieka sprzyja problemom z zachowaniem właściwej masy ciała. Otyłość i nadwaga w największej liczbie przypadków stanowią konsekwencję codziennych, niewłaściwych wyborów żywieniowych, usprawiedliwianych brakiem czasu na przygotowanie pełnowartościowego posiłku. W naszym menu dominują produkty wysokoenergetyczne, które zamiast cennych składników odżywczych dostarczają jedynie pustych kalorii. Czynnikiem o ogromnym znaczeniu jest brak aktywności fizycznej, który w połączeniu z nieodpowiednią dietą stanowi najprostszą receptę na dodatkowe kilogramy, nad przyrostem których w pewnym momencie po prostu tracimy kontrolę, zwłaszcza jeśli pozwalamy sobie na podjadanie, a naszym nawykiem jest wynagradzanie sobie stresujących sytuacji za pomocą kalorycznych przysmaków, co jest częstą i niestety zgubną praktyką.

Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?

Poza czynnikami zewnętrznymi do rozwoju otyłości przyczyniają się także czynniki natury wewnętrznej. W wielu przypadkach przypadłość uwarunkowana jest genetycznie. Zdarza się również, że odpowiadają za nią różnego typu choroby, związane przede wszystkim z zaburzonym funkcjonowaniem układu hormonalnego, np. nadczynność przytarczyc. Nie bez znaczenia są także procesy starzenia się organizmu, które sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej, co bardzo często jest potęgowane przez zażywanie niektórych leków.

Największe kłamstwa na temat odchudzania

Na pewno zdarzyło ci się kiedyś, z powodu słabej woli, przerwać kurację odchudzającą. Czy zastanawiałaś się dlaczego odniosłaś porażkę? Czy zastosowanie...

Zalecenia żywieniowe dla otyłych

Coraz to nowsze diety cud, kuszące niesamowitymi rezultatami, stanowią ogromną zachętę dla osób zmagających się z otyłością. Najczęściej są one niezbilansowane, czyli takie, które opierają się na wyeliminowaniu niektórych składników odżywczych. Choć ich stosowanie rzeczywiście może przynieść pewne efekty, najczęściej nie są one długoterminowe, a w dodatku narażają nas na wystąpienie efektu jo-jo. Co stanowi zatem klucz do skutecznego odchudzania?

Aby efektywna utrata masy ciała przebiegała w sposób ciągły i ustabilizowany, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad, które nie narażają naszego organizmu na szwank. Po pierwsze, regularność w spożywaniu posiłków. Ważne jest, aby niewielkie objętościowo pokarmy przyjmować o stałych porach, najlepiej 5 razy w ciągu dnia. Zdaniem dietetyków pierwsze śniadanie powinno stanowić 1/5 dziennej ilości dobowej racji pokarmowej, drugie śniadanie 1/10, obiad 1/3, podwieczorek – 15 proc., natomiast kolacja 1/4.

Ostatni posiłek należy przyjmować na 4 godziny przed snem. Jeżeli w tym czasie dopadnie nas głód, to sięgnijmy po jabłko czy świeżo wyciskany, niesłodzony sok, np. z cytrusów. Istotne jest, aby zmniejszyć ilość spożywanych tłuszczów zwierzęcych, których miejsce powinny zająć tłuszcze pochodzenia roślinnego. Poza tym konieczna jest całkowita rezygnacja z jedzenia produktów zawierających cukry proste, a więc wszelkiego typu ciasteczek, cukierków, sztucznie słodzonych przetworów czy napojów. Zamiast takiego deseru warto przygotować sobie owocową sałatkę czy niesłodzony kisiel.

Energię powinniśmy czerpać z produktów zawierających węglowodany złożone. Znajdziemy je przede wszystkim w pieczywie pełnoziarnistym, kaszach czy otrębach, w których przy okazji znajduje się cenny dla naszego układu trawiennego błonnik wspomagający pracę jelit.  Ważne jest, aby w trzech posiłkach znajdowały się produkty wysokobiałkowe, takie jak choćby chude mięso, ryby czy nabiał. Nasz organizm zużywa więcej energii na jego spalenie, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko, że jej nadmiar odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej.

Istotnym składnikiem diety odchudzającej powinny być warzywa i owoce, przede wszystkim te o niewielkiej kaloryczności – brokuły, kalafior, kiszona kapusta, rzodkiewka, pomidory, szpinak, ogórki. Nie możemy zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Optymalnie zaleca się wypijanie przynajmniej 1,5 litra płynów dziennie. Najlepsza jest oczywiście niegazowana woda mineralna, jednak równie dobrze mogą to być owocowe lub ziołowe herbatki bez dodatku cukru oraz soki owocowe i warzywne. Największym wrogiem zdrowej diety jest nadmiar soli, na którą osoby cierpiące na otyłość powinny uważać w największym stopniu. Konieczne jest zrezygnowanie z produktów zawierających jej duże ilości. W grę wchodzą tu przede wszystkim dania typu fast food, a także wszelkie produkty w proszku oraz żywność konserwowana.

Walka z otyłością nie jest prosta. Aby zakończyła się sukcesem, potrzebna jest nie tylko odpowiednia motywacja, ale przede wszystkim świadomość roli, jaką odgrywają zdrowe nawyki żywieniowe. Czynniki te w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną z pewnością przyniosą zadowalające rezultaty.

Komentarze (2)
~kasia
~kasia ponad rok temu

Trzeba dobrać odpowiednią dietę, ćwiczyć, po drugie trzeba zmienić nawyki żywieniowe. Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych każdego dnia a nie tylko białka, dlatego dieta wysokobiałkowa jest dobra ale na krótką metę.. Ja znalazłam świetne rozwiązanie, nie muszę zastanawiać się co mam jeść, jem bardzo pożywne i ulubione posiłki a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej, a wagę utrzymuję do tej pory. Do tego poleciła mi znajoma świetny program o którym możecie poczytać na (www.idealnafigura.com/gberes) Ciesze się że teraz lepiej się czuję i mam mnóstwo energii do życia:)

Odpowiedz
~kolla
~kolla ponad rok temu

Ja też zanim trafiłam na Foreverslim przerobiłam Ultra Slim który okazał sie totalna porażką.Do Foreverslimu podeszłam z dużą ostrożnością ale całe szczęście nie zawiodłam sie na tych tabletkach.Mogę powiedzieć że te tabletki swoją skutecznościa bija na głowę wszystkie inne.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Skuteczna dieta odchudzająca - wpływ diety na zdrowie, zasady zdrowego odchudzania, najskuteczniejsze diety
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Skuteczna dieta odchudzająca - wpływ diety na zdrowie, zasady zdrowego odchudzania, najskuteczniejsze diety
Waga a zdrowie

Tycie otyłych

Tycie otyłych

Zrzucenie kilku dodatkowych kilogramów nie powinno być priorytetem. Ważniejsza jest dobra kondycja fizyczna.

Psychologia

Zadowolenie z wyglądu

Zadowolenie z wyglądu

Problemy z zaakceptowaniem wyglądu są bardzo częste u osób z nadwagą oraz ludzi otyłych. Nie widząc żadnej możliwości poprawy wizerunku, osoby

Otyłość

Epidemia otyłości to nie mit

Epidemia otyłości to nie mit

ostatnich czterdziestu lat liczba otyłych mężczyzn potroiła się, a kobiet podwoiła. Cały świat zmaga się z nadmiarem kilogramów, a jak sytuacja wygląda (...) . Im więcej kilogramów, tym wyższe ryzyko wielu chorób oraz przedwczesnej śmierci....

Dieta dla dzieci

Dieta dla dzieci z nadwagą

dla odchudzających się Zdrowa dieta dla dzieci otyłych powinna być konstruowana według następujących zaleceń: podstawą zdrowej diety (...) Dieta dla dzieci nie może przypominać popularnych diet odchudzających,...

Produkty żywnościowe

Niezwykle sycące produkty

Niezwykle sycące produkty

i sytości - jak dieta wpływa na ich poziom? Gotowane ziemniaki Ziemniaki w przeszłości były bardzo demonizowane, ale w rzeczywistości są zdrowe (...) tłuszczowych omega 3. Według badań, omega 3 zwiększają uczucie sytości u ludzi z nadwagą...

Dieta kardio

Dieta dobra dla serca

Dieta dobra dla serca

Ryby są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, dlatego powinny być podstawą posiłków w diecie obniżającej poziom cholesterolu.

Wpływ wegetarianizmu na zdrowie

Zdrowa dieta wegetariańska

Zdrowa dieta wegetariańska

Warzywa w diecie wegetariańskiej Dieta wegetariańska ma wiele zalet. Osoby, które wyrzuciły ze swojego jadłospisu mięso, rzadziej cierpią na nadwagę i otyłość.