Dietetycy chcą być częścią zespołu w POZ. Piszą do ministra petycję

Dietetycy apelują do ministra zdrowia, by byli zatrudnieni w zespole POZ, tak jak zakładał projekt ustawy o opiece koordynowanej. Ponad 800 osób podpisało petycję. - Brakuje dietetyków w przychodniach, a pacjenci pytają się o nas. Tymczasem dowiadujemy się, że mamy pełnić funkcję doradczą. Czujemy się pominięci – tłumaczą specjaliści od żywienia.

Zgodnie z planowaną ustawą o opiece koordynowanej, w poradniach mają powstać zespoły, w skład których wejdzie lekarz, pielęgniarka, położna, pielęgniarka szkolna i dietetyk. Kilka miesięcy temu ministerstwo zapowiedziało zwiększenie roli dietetyka w opiece zdrowotnej, a także finansowanie przez NFZ niektórych świadczeń dietetycznych. Program pilotażowy ma rozpocząć się w tym roku i obejmie wybranie przychodnie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

- Minister Radziwiłł obiecał, że dietetycy będą częścią zespołu koordynującego w POZ. Dowiadujemy się jednak, że będziemy pełnić jedynie funkcję doradczą - mówi Celina Kinicka, dietetyk.

- Nie wiemy, co to oznacza. Czy będziemy udzielać konsultacji telefonicznych, czy zatrudnią nas na 1/20 etatu, bo i tak się zdarza, a może nie będziemy w ogóle zatrudnieni? Musimy zaznaczyć naszą obecność, stąd ten apel – dodaje. Dietetycy nie wykluczają protestu.

Dieta wspomaga terapię

Dieta odchudzająca a cukrzyca

Czynnikiem ryzyka cukrzycy typu 2 jest otyłość brzuszna. Dzieje się tak dlatego, że wzrost wskaźnika masy ciała (BMI – body mass index) oraz powiększanie...

Ponad 800 osób, zarówno dietetycy, jak i lekarze, podpisało petycję, by ministerstwo zdrowia nie wykluczało specjalistów od żywienia. Proszą o uwzględnienie w ustawie o POZ obowiązku zatrudnienia dietetyka w ramach struktur zespołu terapeutycznego.

Eksperci zaznaczają, że rolą dietetyka jest edukacja i promocja zdrowego żywienia, a odpowiedni dobór diety ma wpływ na przebieg terapii i bardzo często odgrywa nadrzędną rolę. Dlatego pacjentem musi opiekować się interdyscyplinarny zespół, w skład którego powinien wchodzić dietetyk.

„Obecność dietetyka w zespole będzie miała wpływ na skrócenie kolejek do specjalistów, ponieważ opieka dietetyczna zmniejsza ryzyko wielu schorzeń, ostrych powikłań i przewlekłych chorób. Prawidłowe leczenie zmniejsza koszty terapii o 75 proc.” - czytamy w petycji.

- Pacjenci z cukrzycą nie wiedzą, jak prawidłowo się odżywiać. Podobnie chorzy na kamicę nerkową czy na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Odpowiednia dieta jest bardzo ważna. Zapobiega chorobom cywilizacyjnym - wyjaśnia Kinicka.

Dietetycy podkreślą, że każdy pacjent ma prawo skorzystać z bezpłatnej porady specjalisty od żywienia w ramach NFZ, zwłaszcza, że zainteresowanie tego typu konsultacjami jest spore.

- Dietetyków brakuje w przychodniach, a pacjenci ich szukają. Coraz bardziej doceniają ich rolę. Nie każdego stać na prywatne wizyty. Koszt konsultacji to 100 zł, do tego trzeba doliczyć dietę - wyjaśnia Kinnicka.

Zdaniem ekspertów, dietetyk jest potrzebny także po to, by wyjaśnić wiele niejasności związanych z rozszerzaniem diety dziecka, a także z odżywianiem kobiet karmiących. Niestety, Polacy ciągle mało wiedzą o prawidłowym żywieniu.

O pieniądzach nikt nie mówi

Lekarze rodzinni przyznają, że dietetyk w zespole jest potrzebny. Byłby istotnym wsparciem, zwłaszcza, że rośnie liczba osób otyłych i z chorobami cywilizacyjnymi.

- Niestety, wadą tego projektu jest to, że nie znamy zasad finansowania zespołu koordynującego. O tym się nie mówi - mówi Małgorzata Stokowska-Wojda, lekarz rodzinny. - Poza tym w tej chwili NFZ zawiera kontrakt z przychodnią, a nie zespołem i - o ile wiemy - nowa ustawa nie przewiduje zmian. Sytuacja jest więc skomplikowana – zaznacza lekarka.

Petycja dietetyków wpłynęła już do resortu. - Czas odpowiedzi to 30 dni i w pierwszej kolejności odpowiadamy nadawcom - informuje biuro prasowe ministerstwa zdrowia.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 7 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.

Zdrowie

Najniebezpieczniejsze zawody na świecie

Najniebezpieczniejsze zawody na świecie

Radiolog Hutnik Pracownicy zakładów pogrzebowych pracujący przy zwłokach Technicy naprawiający windy Technicy pracujący przy medycznych urządzeniach wytwarzających promieniowanie jonizujące Technicy zajmujący się sprzętem chłodniczym Pielęgniarki...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Spada umieralność, wzrasta liczba chorych Prawie 380 tysięcy osób zmarło w ubiegłym roku w Polsce. To o dziesięć tysięcy mniej niż w roku 2013 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby pokazują, że wzrasta długość życia Polaków....

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

Jak pomagać niepełnosprawnym?

Jak pomagać niepełnosprawnym?

Osoby niepełnosprawne nie mogą czasami wykonać najprostszych czynności. Dlatego też wymagają opieki. Jeżeli nie może się nimi zająć ktoś z rodziny, możliwe jest wynajęcie specjalnej opiekunki.

Zdrowie

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Kontroluj stres Stres wywiera destrukcyjny wpływ na organizm każdego człowieka. Czynnik ten może przyczynić się do osłabienia odporności organizmu. Tym samym zwiększa się podatność na choroby układowe. Z tego względu warto poznać tajniki radzenia sobie...

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...