Diphergan - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Diphergan to lek wydawany w aptece wyłącznie po okazaniu ważnej recepty. Diphergan stosowany jest w dermatologii, wenerologii oraz w alergologii i chorobach płuc. Diphergan występuje pod postacią drażetek oraz jako syrop. Jedno opakowanie leku diphergan mieści 20 sztuk drażetek
- 1. Skład leku Diphergan
- 2. Wskazania leku
- 3. Przeciwwskazania do stosowania leku Diphergan
- 4. Dawkowanie Dipherganu
- 5. Skutki uboczne leku
1. Skład leku Diphergan
Diphergan to lek przeciwhistaminowy, którego substancją czynną jest prometazyna, która działa przeciwalergicznie, uspokajająco i przeciwwymiotnie. Prometazyna dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, a maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 2 godzinach od zażycia leku. Diphergan wydalany jest przez nerki w postaci metabolitów.
Zobacz film: "Astma [Wirtualna Poradnia]"
2. Wskazania leku
Diphergan stosuje się w objawowym leczeniu stanów alergicznych górnych dróg oddechowych i skóry włącznie. Wskazaniem do stosowania dipherganu jest także astma oskrzelowa, zmiany skórne o słabym nasileniu, pokrzywka, rumień, świąd różnego pochodzenia, reakcje anafilaktyczne, choroba posurowicza, obrzęk Quincke'go, choroba lokomocyjna. Preparat można podawać także wspomagająco pacjentom przed operacjami w celu uspokojenia.
3. Przeciwwskazania do stosowania leku Diphergan
Nadwrażliwosć lub uczulenie na jakikolwiek składnik leku jest przeciwwskazaniem do stosowania preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania dipherganu jest także śpiączka oraz depresja - niezależnie od jej podłoża. Leku nie należy stosować razem z inhibitorami MAO i przez okres 14 dni po zakończeniu ich stosowania. Leku diphergan nie należy stosować u dzieci do drugiego roku życia ze względu na możliwość zagrażającej życiu depresji oddechowej.
Dipherganu nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, chyba że lekarz uzna to za absolutnie konieczne. Szczególną ostrożność w zażywaniu leku diphergan muszą wykazać osoby z z jaskrą; z padaczką (obniża próg drgawkowy); ze zwężeniem ujścia cewki moczowej; z przerostem gruczołu krokowego; z niedoczynnością wątroby; z niedrożnością odźwiernika dwunastnicy; z chorobą wrzodową żołądka; z astmą oskrzelową; z zapaleniem oskrzeli; z rozstrzeniem oskrzeli; z ciężką chorobą wieńcową; z niewydolnością nerek.
4. Dawkowanie Dipherganu
Dawkowanie każdego leku ściśle zleca lekarz w zależności od schorzenia i indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Podczas kuracji lekiem diphergan nie nalezy spożywać alkoholu. Nie należy także zwiększać przyjmowanych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności leku, a jedynie może negatywnie wpłynąć na zdrowie pacjenta.
Zobacz także:
5. Skutki uboczne leku
Podczas kuracji lekiem diphergan mogą wystąpić działania niepożądane. Do najczęściej występujących skutków ubocznych zastosowania leku diphergan zalicza się: nadmierna senność, zawroty głowy, bóle głowy, niepokój ruchowy, koszmary senne, zmęczenie i zaburzenia orientacji, splątanie, reakcje pozapiramidowe, zaburzenia widzenia, suchość w jamie ustnej, podrażnienie żołądka, zatrzymanie moczu, anoreksja, kołatania serca, hipotonia, arytmia, kurcze mięśni oraz ruchy głowy i twarzy przypominające tiki. Inne skutki uboczne zaobserwowano bardzo rzadko.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.