Trwa ładowanie...

Diphergan - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Diphergan to lek wydawany w aptece wyłącznie po okazaniu ważnej recepty. Diphergan stosowany jest w dermatologii, wenerologii oraz w alergologii i chorobach płuc. Diphergan występuje pod postacią drażetek oraz jako syrop. Jedno opakowanie leku diphergan mieści 20 sztuk drażetek

spis treści

1. Skład leku Diphergan

Diphergan to lek przeciwhistaminowy, którego substancją czynną jest prometazyna, która działa przeciwalergicznie, uspokajająco i przeciwwymiotnie. Prometazyna dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, a maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 2 godzinach od zażycia leku. Diphergan wydalany jest przez nerki w postaci metabolitów.

Zobacz film: "Astma [Wirtualna Poradnia]"

2. Wskazania leku

Diphergan stosuje się w objawowym leczeniu stanów alergicznych górnych dróg oddechowych i skóry włącznie. Wskazaniem do stosowania dipherganu jest także astma oskrzelowa, zmiany skórne o słabym nasileniu, pokrzywka, rumień, świąd różnego pochodzenia, reakcje anafilaktyczne, choroba posurowicza, obrzęk Quincke'go, choroba lokomocyjna. Preparat można podawać także wspomagająco pacjentom przed operacjami w celu uspokojenia.

3. Przeciwwskazania do stosowania leku Diphergan

Nadwrażliwosć lub uczulenie na jakikolwiek składnik leku jest przeciwwskazaniem do stosowania preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania dipherganu jest także śpiączka oraz depresja - niezależnie od jej podłoża. Leku nie należy stosować razem z inhibitorami MAO i przez okres 14 dni po zakończeniu ich stosowania. Leku diphergan nie należy stosować u dzieci do drugiego roku życia ze względu na możliwość zagrażającej życiu depresji oddechowej.

Astma (prezentacja edukacyjna)
Astma (prezentacja edukacyjna) [17 zdjęć]

Czym jest astma? Astma wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym, obrzękiem i zwężeniem oskrzeli (dróg

zobacz galerię

Dipherganu nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, chyba że lekarz uzna to za absolutnie konieczne. Szczególną ostrożność w zażywaniu leku diphergan muszą wykazać osoby z z jaskrą; z padaczką (obniża próg drgawkowy); ze zwężeniem ujścia cewki moczowej; z przerostem gruczołu krokowego; z niedoczynnością wątroby; z niedrożnością odźwiernika dwunastnicy; z chorobą wrzodową żołądka; z astmą oskrzelową; z zapaleniem oskrzeli; z rozstrzeniem oskrzeli; z ciężką chorobą wieńcową; z niewydolnością nerek.

4. Dawkowanie Dipherganu

Dawkowanie każdego leku ściśle zleca lekarz w zależności od schorzenia i indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Podczas kuracji lekiem diphergan nie nalezy spożywać alkoholu. Nie należy także zwiększać przyjmowanych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności leku, a jedynie może negatywnie wpłynąć na zdrowie pacjenta.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne leku

Podczas kuracji lekiem diphergan mogą wystąpić działania niepożądane. Do najczęściej występujących skutków ubocznych zastosowania leku diphergan zalicza się: nadmierna senność, zawroty głowy, bóle głowy, niepokój ruchowy, koszmary senne, zmęczenie i zaburzenia orientacji, splątanie, reakcje pozapiramidowe, zaburzenia widzenia, suchość w jamie ustnej, podrażnienie żołądka, zatrzymanie moczu, anoreksja, kołatania serca, hipotonia, arytmia, kurcze mięśni oraz ruchy głowy i twarzy przypominające tiki. Inne skutki uboczne zaobserwowano bardzo rzadko.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Przeciwwskazaniem do stosowania dipherganu jest także śpiączka oraz depresja
Przeciwwskazaniem do stosowania dipherganu jest także śpiączka oraz depresja (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza