Trwa ładowanie...

Diphergan - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Przeciwwskazaniem do stosowania dipherganu jest także śpiączka oraz depresja
Przeciwwskazaniem do stosowania dipherganu jest także śpiączka oraz depresja (123rf.com)

Diphergan to lek wydawany w aptece wyłącznie po okazaniu ważnej recepty. Na co pomaga? Diphergan stosowany jest w dermatologii, wenerologii oraz w alergologii i chorobach płuc. Występuje pod postacią drażetek oraz jako syrop. Co jeszcze warto wiedzieć o tym leku? Ile kosztuje?

spis treści

1. Diphergan – działanie

Diphergan to lek przeciwhistaminowy, którego substancją czynną jest prometazyna, która działa przeciwalergicznie, uspokajająco i przeciwwymiotnie.

Prometazyna dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, a maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 2 godzinach od zażycia leku. Diphergan wydalany jest przez nerki w postaci metabolitów.

2. Skład leku Diphergan

Zobacz film: "Astma [Wirtualna Poradnia]"

W pojedynczym opakowaniu tabletek diphergan mieści się 20 sztuk drażetek. W jednej tablatce drażowanej znajduje się 10 mg prometazyny chlorowodorku. W rdzeniu tabletki drażowanej występują takie substancje pomocnicze jak:

W otoczce leku znajdują się z kolei: guma arabska, talk, żółcień pomarańczowa (E110) i Capol 1295, sacharoza.

Jedna buteleczka syropu diphergan mieści 150 militrów leku. 5 mililitrów syropu zawiera 5 miligramów substancji czynnej, prometazyny chlorowodorku. Inne składniki pomocnicze zawarte w preparacie to: sacharoza, benzoesan sodu, pirosiarczyn sodu, kwas askorbowy, kwas solny rozcieńczony, esencja pomarańczowa, woda oczyszczona, karmel spożywczy.

3. Diphergan - wskazania

Diphergan stosuje się w objawowym leczeniu stanów alergicznych górnych dróg oddechowych i skóry włącznie. Wskazaniem do stosowania dipherganu jest także:

Preparat można podawać także wspomagająco pacjentom przed operacjami w celu uspokojenia. Diphergan na wymioty może posłużyć zarówno dzieciom, jak i dorosłym pacjentom.

4. Przeciwwskazania do stosowania leku Diphergan

Nadwrażliwosć lub uczulenie na jakikolwiek składnik leku jest przeciwwskazaniem do stosowania preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania dipherganu jest także śpiączka oraz depresja - niezależnie od jej podłoża.

Leku nie należy stosować razem z inhibitorami MAO i przez okres 14 dni po zakończeniu ich stosowania. Leku diphergan nie należy stosować u dzieci do drugiego roku życia ze względu na możliwość zagrażającej życiu depresji oddechowej.

Dipherganu nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, chyba że lekarz uzna to za absolutnie konieczne. Należy podkreślić, że substancje zawarte w preparacie przenikają do mleka matki, co może skutkować ospałością u noworodka.

Astma (prezentacja edukacyjna)
Astma (prezentacja edukacyjna) [17 zdjęć]

Czym jest astma? Astma wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym, obrzękiem i zwężeniem oskrzeli (dróg

zobacz galerię

5. Diphergan - środki ostrożności

Szczególną ostrożność w zażywaniu leku diphergan muszą wykazać osoby z:

Podczas stosowania tabletek drażowanych lub syropu diphergan na kaszel nie należy przekraczać ustalonej przez lekarza dawki. Warto również dodać, że zarówno diphergan syrop przeciw wymiotom, jak i przeciwalergiczne tabletki drażowane zawierające prometazynę, mogą wpływać na prowadzenie pojazdów lub obsługę maszyn. W trakcie stosowania leków pacjenci mogą zaobserwować u siebie uczucie ospałości.

6. Dawkowanie Dipherganu

Dawkowanie każdego leku ściśle zleca lekarz w zależności od schorzenia i indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Podczas kuracji lekiem diphergan nie nalezy spożywać alkoholu. Nie należy także zwiększać przyjmowanych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności leku, a jedynie może negatywnie wpłynąć na zdrowie pacjenta.

Rodzice, którzy podają swoim pociechom diphergan dla dzieci powinni pamiętać, że w przypadku najmłodszych pacjentów dawka nie powinna przekraczać połowy dawki dla dorosłych.

7. Skutki uboczne leku

Podczas kuracji lekiem diphergan mogą wystąpić działania niepożądane. Do najczęściej występujących skutków ubocznych zastosowania leku diphergan zalicza się:

Inne skutki uboczne zaobserwowano bardzo rzadko.

8. Diphergan – czy na receptę?

Czy istnieje możliwość kupienia bez recepty leków: diphergan syrop i diphergan drażetki? Niestety, ale nie. Preparaty te wydawane są w aptekach wyłącznie za okazaniem recepty od lekarza.

9. Diphergan – cena

Tabletki drażowane diphergan znalazły zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju reakcji alergicznych. Jedno opakowanie, zawierające 20 tabletek, kosztuje w aptekach stacjonarnych i internetowych około 32 złote.

A jaka jest cena syropu diphergan? Za jedna buteleczkę przeciwwymiotnego, uspokajającego oraz przeciwalergicznego syropu trzeba zapłacić w aptekach 24-29 złotych.

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze