Trwa ładowanie...

Dlaczego kawa rujnuje twoją wydajność?

 Aleksandra Miłosz
23.10.2014 08:29
Dlaczego kawa rujnuje twoją wydajność?
Dlaczego kawa rujnuje twoją wydajność? (Zdjęcie autorstwa Mo Riza / CC BY 2.0)

Już z pewnością wiesz, że kawa – podobnie jak herbata – jest używką. Czy zastanawiałeś się jednak kiedyś, jakie mogą być jej skutki dla twojego organizmu? Wiedz, że dla twojej fizjologii mogą być bardzo niepokojące. Stwierdził tak Travis Bradberry, współautor testów inteligencji emocjonalnej, który w swoim poście na portalu społecznościowym napisał, że nawyk codziennego picia kawy jest opłakany dla twojej produktywności.

spis treści

1. Po co nam kawa?

Bradberry wskazał na badania Szkoły Medycznej Johna Hopkinsa, które sugerowały, że odczuwanie dobrych wibracji i pozytywnej energii po wypiciu filiżanki kawy to chwilowe objawy po odstawieniu kofeiny. Innymi słowy, osiągamy krótkotrwały stan euforii, który odczuwają wszyscy ci, którzy kawy nie piją. Różnica polega na tym, że odczuwany przez nich stan jest długotrwały. Bradberry tłumaczy, że „Spadający poziom kofeiny zmniejsza zdolności poznawcze i ma negatywny wpływ na nasz nastrój. Jedynym sposobem, aby znowu czuć ten stan jest powtórne wypicie kawy, po którym nastąpi etap ponownie wprowadzający cię w ten nastrój”. Jest jednak jeszcze gorzej.

2. Negatywne skutki picia kawy

Według badacza, kawa powoduje też utratę zahamowań, ponieważ kofeina pobudza wydzielanie adrenaliny, hormonu odpowiedzialnego za agresję i przyspieszenie pracy serca. Mechanizm działania adrenaliny wyłącza racjonalne myślenie na rzecz szybszej reakcji na bodziec. Przydaje się to w momencie, gdy jesteś w lesie i goni cię niedźwiedź. Jednak gdy siedzisz za biurkiem i odpisujesz na maile – nie jest to korzystne. Co więcej, gdy kofeina jest w naszym organizmie, to mija bardzo dużo czasu, zanim się jej pozbędziemy. Jeżeli wypijemy filiżankę kawy o 8 rano, to jest 25% szans na to, że nie pozbędziemy się jej aż do godziny 20. Kiedy więc organizm powinien się wyciszać i przygotowywać na noc, to kofeina nadal jest w organizmie i wpływa na zmniejszenie wartości snu w fazie REM – głębokiego snu twojego organizmu, w trakcie którego pojawia się szybki ruch gałek ocznych i marzenia senne. Kochasz kawę? Jeśli uważasz, że nie jesteś w stanie zrezygnować z codziennego jej spożywania, to wymienione tu skutki jej działania mogą być dobrym motorem do rozważenia ograniczenia jej picia.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Najważniejsze to ograniczenie kawy wtedy, kiedy organizm jej naprawdę nie potrzebuje. W sytuacji, gdy budzimy się wyspani i wypoczęci, odłóżmy picie tego napoju co najmniej do południa.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze