Dlaczego warto filtrować wodę?

Woda jest czymś powszechnym i jednocześnie koniecznym. Gasi pragnienie, pozwala na przygotowanie posiłków i napojów. Najczęściej sięgamy po tę butelkowaną, dostępną w sklepach. Są jednak i tacy, którzy piją wodę bezpośrednio z kranu. Woda pitna wypływająca z wodociągów musi spełniać mnóstwo wymagań bakteriologicznych, radiologicznych i organoleptycznych. Jej jakość podlega ścisłym i rygorystycznym normom.

Mimo to wielu Polaków nie jest przekonanych do spożywania wody bezpośrednio z kranu. Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców dużych miast. Najczęściej przeszkadza im jej smak oraz zapach, który nie zawsze jest przyjemny. Są jednak sposoby, by zneutralizować te aspekty, czerpiąc z czystej wody wszystko, co najlepsze.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Proces filtracji odbywa się na zasadzie grawitacji. Woda kranowa przepływa z góry na dół przez wkład zawierający wymiennik jonowy oraz węgiel aktywowany. Dzięki nim woda zostaje oczyszczona z substancji, które negatywnie wpływają na smak, zapach oraz przejrzystość wody. Zmniejszeniu ulega zawartość ołowiu, miedzi i chloru. Zredukowana zostaje również twardość wody, co sprawia, że na naczyniach wolniej będzie osadzać się kamień. Większość Polaków pije kawę i herbatę codziennie. Dlaczego więc nie zadbać o ich lepszy smak i aromat filtrując wodę chociażby za pomocą dzbanka z filtrem?

Woda w diecie człowieka

Nie ma zdrowszego i lepszego dla organizmu płynu od wody. Jest pozbawiona kalorii, nie zawiera cukrów prostych i warunkuje odpowiednie nawodnienie. Stanowi podstawę zdrowego żywienia i pozwala uzupełnić niedobry składników mineralnych w diecie. Specjaliści zalecają, by każdego dnia spożywać co najmniej 1,5 l płynów. Ilość ta ulega podwojeniu w czasie upałów lub choroby przebiegającej z gorączką. Nic zatem dziwnego, że wybór odpowiedniej wody nie powinien być przypadkowy.

Niestety, wody butelkowane, które najczęściej kupujemy, mają kilka wad. Są ciężkie i mało ekologiczne. Kupowanie po jednej nie ma większego sensu – szczególnie w upały, kiedy to powinniśmy wypijać najwięcej wody. Z kolei zakup całej zgrzewki lub 5-litrowej butelki wymaga transportu samochodem, a dostarczenie do domu lub do mieszkania na piętrze – ogromnej siły. Dźwiganie przeciąża kręgosłup, co w wielu przypadkach kończy się naderwaniem mięśni, może spowodować ból pleców czy nawet choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, szczególnie u osób starszych.

Woda filtrowana – smaczna i ekologiczna

Woda z kranu poddana procesowi filtracji jest smaczniejsza i czystsza. Zostaje pozbawiona drobinek piasku oraz innych zanieczyszczeń (m.in. rdzy z rur wodociągowych). Ma neutralny zapach, gdyż nie jest wyczuwalny w niej chlor. Filtrowanie zmniejsza ponadto problem twardości, dzięki czemu w czajniku nie osadza się kamień. Wreszcie możemy cieszyć się prawdziwym smakiem wody!

Filtrowanie wody jest przyjazne dla środowiska, a do tego jest to rozwiązanie najbardziej efektywne pod względem ekonomicznym i praktycznym. Redukuje problem dźwigania ciężkich zgrzewek, za co wdzięczny jest nasz kręgosłup. Przecież wodę mamy pod ręką, płynie w naszych kranach! Czy naprawdę musimy ją nosić ze sklepu do domu? Dlaczego płacimy za coś, co jest ogólnodostępne?

Zauważmy również, że mniej kupionych butelek plastikowych znacząco zmniejsza negatywny wpływ ich utylizacji na środowisko naturalne. Wystarczy zastanowić się, ile litrów wody butelkowanej kupujemy w ciągu roku. Jedną zgrzewkę na tydzień? Dwie? Wynik końcowy może nas zszokować, jeśli uzmysłowimy sobie, że jedna butelka potrzebuje kilkuset lat, by doszło do jej całkowitego rozkładu.

Woda powinna być obecna w diecie każdego z nas – osób dorosłych, dzieci i seniorów. Warto więc zadbać o to, by dostarczyć sobie i swoim bliskim wodę najwyżej jakości, a przy tym czystą i smaczną.

 Agnieszka Gotówka

O autorze

Agnieszka Gotówka

Zdobywczyni I nagrody w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Z dziennikarstwem medycznym związana od 2010 r. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Z wykształcenia filolog polski i specjalista ds. komunikacji społecznej, od 2014 roku doktorantka Instytutu Slawistyki PAN.

Agnieszka Gotówka, około miesiąca temu

Woda

Komentarze (79)
~rgx
~rgx 2 miesiące temu

Wniesienie zgrzewki czyli 6.5kg na drugie piętro nie wymaga olbrzymiej siły.Robi to moja 62 letnia mama choć nie musi i ma się świetnie.Zero lekarzy od wielu lat i rad internetowych speców od wszystkiego.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Woda
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Woda
Woda

Skutki odwodnienia organizmu

Skutki odwodnienia organizmu

Kiedy organizm znajduje się w stanie „suszy", inteligentnie gospodaruje zasobami wody, nawadniając i odżywiając najbardziej istotne dla życia narządy. Niektóre z nich są jednak słabo nawodnione i mogą zacząć źle funkcjonować, np. kości, stawy czy krążki...

Woda

Ugaś pragnienie, jedząc

Ugaś pragnienie, jedząc

owoców znajdziemy również truskawki. Te zawierają w sobie aż 92% wody. Grejpfrut Grejpfrut to dobry smak, witaminy i minerały oraz woda w 91%. Melon (...) Melon to bogate źródło cukrów, karotenów, witamin B1, B2, B6, PP, E, C i A, kwasu...

Woda

10 sposobów, dzięki którym wypijesz więcej wody

10 sposobów, dzięki którym wypijesz więcej wody

Nawadnianie organizmu Woda to składnik niezbędny dla zachowania podstawowych funkcji życiowych organizmu. Zalecana dzienna dawka spożycia wody wynosi (...) ? Połącz wodę z cytryną Cytryna to jeden z najpowszechniej stosowanych...

Woda

Woda z cytryną na czczo - właściwości

. Właściwości jest kilka, a wpływają one bardzo korzystnie na nasz organizm od wewnątrz i od zewnątrz. Woda z cytryną na czczo - właściwości Wbrew (...) ciepłą wodę z połową cytryny chronimy organizm przed infekcjami...

Woda

Dlaczego powinniśmy pić więcej wody?

Wypowiedź: dr inż. Katarzyna Okręglicka, specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyki, ekspert kampanii „Woda na Start". Brak (...) logicznego myślenia, rozumienia czy kreatywność, wiąże się między innymi z regularnym przyjmowaniem...