Korzyści z rzucenia palenia

Popularne, choć już nie trendy. Modę na papierosy wyparła moda na zdrowy tryb życia. Paląc papierosy, niszczymy przecież nie tylko własny organizm, ale też zdrowie tych, którzy przebywają w naszym towarzystwie.

Wpływ palenia papierosów na zdrowie

Palenie zwiększa ryzyko zachorowań na nowotwory złośliwe. Palacze w większym stopniu niż osoby niepalące narażeni są na raka płuc, warg, jamy ustnej, krtani, gardła, przełyku, nerki, pęcherza moczowego, trzustki. Potocznie popularne myślenie, że nowotwory występują jedynie w obrębie układu oddechowego, jest błędne. Układ krwionośny transportuje czynniki rakotwórcze i dostarcza je do innych organów.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Osoby narażone na bierne palenie papierosów są w równym stopniu objęte ryzykiem zachorowania, co osoby palące papierosy czynnie. Żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór, należy rzucić palenie. Najczęstszym nowotworem atakującym palaczy jest rak płuc.

Niektórzy uważają, że papierosy o niskiej zawartości substancji smolistych są zdrowsze. Jest to myślenie błędne. Nie udowodniono, że tego typu papierosy redukują ryzyko wystąpienia raka płuc.

Fajki i cygara częściej wywołują nowotwory jamy ustnej, gardła, przełyku i krtani. Tutaj, podobnie jak w przypadku papierosów, osoby narażone na bierne palenie również znajdują się w grupie ryzyka zachorowań.

Palenie uszkadza serce i naczynia krwionośne. Miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i udar mózgu to skutki palenia tytoniu. Nikotyna osłabia naczynia krwionośne i wywołuje zmiany miażdżycowe. Szkodliwość palenia jest ogromna. Palenie zaburza procesy regulujące ciśnienie krwi, powoduje zlepianie się płytek krwi i tworzenie zakrzepów, upośledza oddychanie tkankowe, przez co uszkadza komórki serca.

Palenie niszczy płuca. Choroby układu oddechowego to skutki palenia. Tutaj pojawiają się: obturacyjna choroba płuc (kiedyś zwana przewlekłym zapaleniem oskrzeli lub rozedmą płuc), astma oskrzelowa, gruźlica. Obturacyjna choroba płuc jest odwracalna, jednak zmiany w płucach zostają do końca życia.

Palenie wywołuje też inne nieprzyjemne skutki, np. zakażenie bakteryjne i wirusowe. Dzieje się tak, ponieważ nikotyna uszkadza barierę śluzówkową. Owa bariera ma za zadanie chronić nasz organizm przed drobnoustrojami. Jeżeli jest ona osłabiona, wirusy i bakterie mają łatwiejszy dostęp do naszego organizmu. Palenie powoduje niepłodność. Kobiety, które palą minimum jeden papieros dziennie mogą mieć problemy z zajściem w ciążę.

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Uzależnienie od papierosów
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Uzależnienie od papierosów
Uzależnienie od papierosów

Sposoby na rzucenie palenia

Sposoby na rzucenie palenia

Polacy uzależnieni od nikotyny Jak podaje Eurobarometr (sondaże na zlecenie Parlamentu Europejskiego), 26 proc. Polaków pali papierosy (...) papierosów umiera na świecie ok. 6 mln ludzi, z czego 600...

Uzależnienie od papierosów

Co jeść po rzuceniu palenia?

Co jeść po rzuceniu palenia?

przekąsek. Brak papierosa rekompensuj sobie uprawianiem sportu. W czasie wysiłku zapomnisz o paleniu i poprawisz swoją kondycję.

Uzależnienie od papierosów

Założenia kampanii antynikotynowej (WIDEO)

Założenia kampanii antynikotynowej (WIDEO) Odtwórz wideo

W obecnych czasach na świecie powstaje coraz więcej organizacji promujących zdrowie. Głównym celem takiej organizacji jest zachęcenie obywateli do podejmowania środków zapobiegawczych w celu uniknięcia wystąpienia bądź nasilenia danej choroby. Co więcej,...

Uzależnienie od papierosów

Młoda palaczka

Młoda palaczka

Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną zgonów w krajach europejskich.

Uzależnienie od papierosów

Rzucenie nałogu palenia

Rzucenie nałogu palenia

Zerwanie z uzależnieniem nikotynowym Zerwanie z nałogiem nie jest proste, ale siła woli i wytrwałość, a także specjalne środki wspomagające, z pewnością sprawią, że proces rzucania palenia zakończy się powodzeniem.

Uzależnienie od papierosów

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO)

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO) Odtwórz wideo

więc jest uświadamianie młodym ludziom, jakie skutki niesie za sobą palenie papierosów. Osoby, które już się uzależniły, najprawdopodobniej wiedzę (...) o szkodliwości papierosów odrzucą, ewentualnie...