Trwa ładowanie...

Korzyści z rzucenia palenia – na jakie efekty i kiedy można liczyć?

Avatar placeholder
22.12.2023 14:17
Korzyści z rzucenia palenia to nie tylko poprawa samopoczucia, ale i zmniejszenie ryzyka rozwoju różnych schorzeń.
Korzyści z rzucenia palenia to nie tylko poprawa samopoczucia, ale i zmniejszenie ryzyka rozwoju różnych schorzeń. (Adobe stock)

Korzyści z rzucenia palenia są nie do przecenienia. Niektóre można odczuć niemalże od razu, inne mają wymiar długoterminowy. Jedno jest pewne: palenie szkodzi, stąd nałóg najlepiej porzucić, choć nie jest to łatwe. Zachętą i motywacją niech będą efekty, na jakie można liczyć, gdy organizm oczyści się z nikotyny i innych toksycznych substancji.

spis treści

1. Dlaczego pojawiają się korzyści z rzucenia palenia?

Korzyści z rzucenia palenia są nie do przecenienia. Niektóre pojawiają się od razu, niektóre po latach. Wiele z nich dotyczy samopoczucia i wyglądu, inne oznaczają mniejsze ryzyko rozwoju chorób. Trzeba pamiętać, że nikotyna, ale i inne substancje obecne w dymie papierosowym są toksyczne i bardzo szkodliwe. Mają negatywny wpływ na wszystkie narządy i układy organizmu.

Przede wszystkim nikotynizm, ale i e-papierosy i inne wynalazki, to główna przyczyna zgonów nowotworowych (odpowiada za nie przede wszystkim rak płuc, języka, jamy ustnej, krtani, przełyku, żołądka, trzustki). To jednak nie wszystko.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Regularne palenie tytoniu wpływa również na funkcjonowanie układu krążenia palacza. Pojawia się duże ryzyko zawału mięśnia sercowego, udar mózgu, zaburzeń pracy serca oraz naczyń krwionośnych (np. miażdżyca, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze).

Palacze narażeni się także na choroby układu oddechowego takie jak gruźlica czy zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa, rozedma płuc, a także choroby jamy ustnej i układu pokarmowego (np. wrzody żołądka i dwunastnicy).

2. Jakie są korzyści z rzucenia palenia - dzień po dniu?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zdefiniowała ponad 100 powodów, dla których warto rzucić palenie tytoniu. Jak podkreślają specjaliści, ponieważ organizm po zaprzestaniu palenia zaczyna się szybko regenerować, te pojawiają się niemal natychmiast.

Jakie korzyści z rzucenia palenia można odczuć najszybciej? Jest ich sporo:

  • po 20 minutach spada tętno (ciśnienie krwi i tętno obniżają się do normalnego poziomu),
  • w przeciągu 8 godzin normuje się poziom tlenku węgla we krwi, wzrasta poziom nasycenia krwi tlenem, stężenie nikotyny i tlenku węgla zmniejsza się o połowę,
  • po 24 godzinach tlenek węgla zostaje wyeliminowany z organizmu, płuca zaczynają się oczyszczać z flegmy i innych zanieczyszczeń będących rezultatem palenia,
  • po 72 godzinach po rzuceniu palenia płuca zaczynają się regenerować, ich pojemność się zwiększa. Oskrzela zaczynają się rozkurczać. Oddychanie staje się łatwiejsze. Wzrasta poziom energii. W okresie nie dłuższym niż 2 tygodnie poprawia się krążenie i czynność płuc, ustępuje kaszel i duszności,
  • po kilku tygodniach skóra zaczyna odzyskiwać świeżość i różową barwę. Można liczyć na jej odmłodzenie, ładniejszy koloryt i naturalny blask (palenie papierosów negatywnie wpływa na skórę, prowadzi między innymi do upośledzenia syntezy kolagenu, co przyspiesza powstawanie zmarszczek). Ponadto poprawia się stan jamy ustnej i wygląd zębów. Palenie papierosów powoduje bowiem ich zażółcenie i powstawanie czarnego nalotu, przyczynia się do rozwoju chorób przyzębia. Inną korzyścią z rzucenia palenia jest to, że wyostrza się zmysł węchu i smaku (Odczuwanie smaków i zapachów znacznie się poprawia),
  • po kwartale od rzucenia palenia poprawia się kondycja fizyczna.

Korzyścią z rzucenia palenia jest także zwiększona płodność. Trzeba wiedzieć, że obecna w papierosach nikotyna zaburza przepływ krwi do prącia, co uniemożliwia uzyskanie i utrzymanie erekcji, a i ma negatywny wpływ na jakość nasienia. Efekty rzucenia palenia - zarówno jeśli chodzi o jakość życia seksualnego, jak i prokreację - odczuwają nie tylko mężczyźni, ale i kobiety, które zaprzestały palenia papierosów.

3. Korzyści z rzucenia palenia a ryzyko chorób

Korzyści wynikające z rzucenia palenia to nie tylko poprawa samopoczucia, ale i zmniejszenie ryzyka rozwoju różnych chorób. Jakie są korzyści zdrowotne wynikające z rzucenia palenia w tym zakresie? Okazuje się, że:

  • po 24 godzinach zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca,
  • po roku o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca,
  • po 5 latach zmniejsza się ryzyko udaru mózgu oraz zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i krtani oraz płuc. W ciągu 5–15 lat ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu porównywalnego do osób niepalących, a po 15 latach ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie jak u niepalących,
  • w ciągu 10 lat śmiertelność z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsza niż wśród palaczy, po 15 latach ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej.

Warto pamiętać, że korzyści z rzucenia palenia odczuwa nie tylko sam palacz, ale i jego najbliższe otoczenie (warto pamiętać, że bierne palenie jest niemalże równie niebezpieczne).

4. Ekonomiczne korzyści z rzucenia palenia

Jeśli chodzi o korzyści z rzucenia palenia, trzeba wziąć pod uwagę także czynnik ekonomiczny. Dla wielu osób najlepszą odpowiedzią na pytanie „co mi dało rzucenie palenia” jest nie tyle zdrowie czy samopoczucie, co oszczędność pieniędzy.

Rachunek jest prosty. Każdy, kto wypalał dziennie paczkę papierosów, nie „puszcza z dymem” niemal 20 zł dziennie, ponad 500 zł miesięcznie i ponad 6 000 rocznie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Nikotynowa terapia zastępcza
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze