Korzyści z rzucenia palenia

Popularne, choć już nie trendy. Modę na papierosy wyparła moda na zdrowy tryb życia. Paląc papierosy, niszczymy przecież nie tylko własny organizm, ale też zdrowie tych, którzy przebywają w naszym towarzystwie.

1. Wpływ palenia papierosów na zdrowie

Palenie zwiększa ryzyko zachorowań na nowotwory złośliwe. Palacze w większym stopniu niż osoby niepalące narażeni są na raka płuc, warg, jamy ustnej, krtani, gardła, przełyku, nerki, pęcherza moczowego, trzustki. Potocznie popularne myślenie, że nowotwory występują jedynie w obrębie układu oddechowego, jest błędne. Układ krwionośny transportuje czynniki rakotwórcze i dostarcza je do innych organów.

Osoby narażone na bierne palenie papierosów są w równym stopniu objęte ryzykiem zachorowania, co osoby palące papierosy czynnie. Żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór, należy rzucić palenie. Najczęstszym nowotworem atakującym palaczy jest rak płuc.

Zobacz film

Niektórzy uważają, że papierosy o niskiej zawartości substancji smolistych są zdrowsze. Jest to myślenie błędne. Nie udowodniono, że tego typu papierosy redukują ryzyko wystąpienia raka płuc.

Fajki i cygara częściej wywołują nowotwory jamy ustnej, gardła, przełyku i krtani. Tutaj, podobnie jak w przypadku papierosów, osoby narażone na bierne palenie również znajdują się w grupie ryzyka zachorowań.

Palenie uszkadza serce i naczynia krwionośne. Miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i udar mózgu to skutki palenia tytoniu. Nikotyna osłabia naczynia krwionośne i wywołuje zmiany miażdżycowe. Szkodliwość palenia jest ogromna. Palenie zaburza procesy regulujące ciśnienie krwi, powoduje zlepianie się płytek krwi i tworzenie zakrzepów, upośledza oddychanie tkankowe, przez co uszkadza komórki serca.

Palenie niszczy płuca. Choroby układu oddechowego to skutki palenia. Tutaj pojawiają się: obturacyjna choroba płuc (kiedyś zwana przewlekłym zapaleniem oskrzeli lub rozedmą płuc), astma oskrzelowa, gruźlica. Obturacyjna choroba płuc jest odwracalna, jednak zmiany w płucach zostają do końca życia.

Palenie wywołuje też inne nieprzyjemne skutki, np. zakażenie bakteryjne i wirusowe. Dzieje się tak, ponieważ nikotyna uszkadza barierę śluzówkową. Owa bariera ma za zadanie chronić nasz organizm przed drobnoustrojami. Jeżeli jest ona osłabiona, wirusy i bakterie mają łatwiejszy dostęp do naszego organizmu. Palenie powoduje niepłodność. Kobiety, które palą minimum jeden papieros dziennie mogą mieć problemy z zajściem w ciążę.

Następny artykuł: Nikotynowa terapia zastępcza

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy