Trwa ładowanie...

Korzyści z rzucenia palenia

Avatar placeholder
09.08.2014 21:12
Korzyści z rzucenia palenia
Korzyści z rzucenia palenia

Popularne, choć już nie trendy. Modę na papierosy wyparła moda na zdrowy tryb życia. Paląc papierosy, niszczymy przecież nie tylko własny organizm, ale też zdrowie tych, którzy przebywają w naszym towarzystwie.

1. Wpływ palenia papierosów na zdrowie

Palenie zwiększa ryzyko zachorowań na nowotwory złośliwe. Palacze w większym stopniu niż osoby niepalące narażeni są na raka płuc, warg, jamy ustnej, krtani, gardła, przełyku, nerki, pęcherza moczowego, trzustki. Potocznie popularne myślenie, że nowotwory występują jedynie w obrębie układu oddechowego, jest błędne. Układ krwionośny transportuje czynniki rakotwórcze i dostarcza je do innych organów.

Osoby narażone na bierne palenie papierosów są w równym stopniu objęte ryzykiem zachorowania, co osoby palące papierosy czynnie. Żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór, należy rzucić palenie. Najczęstszym nowotworem atakującym palaczy jest rak płuc.

Niektórzy uważają, że papierosy o niskiej zawartości substancji smolistych są zdrowsze. Jest to myślenie błędne. Nie udowodniono, że tego typu papierosy redukują ryzyko wystąpienia raka płuc.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Fajki i cygara częściej wywołują nowotwory jamy ustnej, gardła, przełyku i krtani. Tutaj, podobnie jak w przypadku papierosów, osoby narażone na bierne palenie również znajdują się w grupie ryzyka zachorowań.

Palenie uszkadza serce i naczynia krwionośne. Miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i udar mózgu to skutki palenia tytoniu. Nikotyna osłabia naczynia krwionośne i wywołuje zmiany miażdżycowe. Szkodliwość palenia jest ogromna. Palenie zaburza procesy regulujące ciśnienie krwi, powoduje zlepianie się płytek krwi i tworzenie zakrzepów, upośledza oddychanie tkankowe, przez co uszkadza komórki serca.

Palenie niszczy płuca. Choroby układu oddechowego to skutki palenia. Tutaj pojawiają się: obturacyjna choroba płuc (kiedyś zwana przewlekłym zapaleniem oskrzeli lub rozedmą płuc), astma oskrzelowa, gruźlica. Obturacyjna choroba płuc jest odwracalna, jednak zmiany w płucach zostają do końca życia.

Palenie wywołuje też inne nieprzyjemne skutki, np. zakażenie bakteryjne i wirusowe. Dzieje się tak, ponieważ nikotyna uszkadza barierę śluzówkową. Owa bariera ma za zadanie chronić nasz organizm przed drobnoustrojami. Jeżeli jest ona osłabiona, wirusy i bakterie mają łatwiejszy dostęp do naszego organizmu. Palenie powoduje niepłodność. Kobiety, które palą minimum jeden papieros dziennie mogą mieć problemy z zajściem w ciążę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Nikotynowa terapia zastępcza
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.