Trwa ładowanie...

Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne i jakie badanie są szczególnie ważne?

Avatar placeholder
11.01.2024 10:29
Materiał sponsorowany przez Polisoteka.pl
Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne i jakie badanie są szczególnie ważne?
Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne i jakie badanie są szczególnie ważne? (unsplash)

Smutny paradoks dotyczący badań profilaktycznych polega na tym, że pozornie każdy człowiek zdaje sobie sprawę z dużego znaczenia takich badań, ale nie wszyscy pamiętają o ich regularnym wykonywaniu. Tym samym dla wielu osób jest to wiedza czysto teoretyczna. Jednak tak ważnego problemu nie należy w żaden sposób spłycać, ponieważ badania profilaktyczne mogą dosłownie uratować nasze zdrowie lub życie. Dlatego w tym tekście przedstawimy kilka najważniejszych argumentów przemawiających za wykonywaniem takich badań. Przy okazji podpowiemy, na jakie badania profilaktyczne warto zwrócić szczególną uwagę.

Badania profilaktyczne a badania diagnostyczne – czym się różnią?

Jednym z najczęściej używanych argumentów przez osoby unikające badań profilaktycznych jest brak niepokojących objawów chorobowych. W tym miejscu należy więc wyjaśnić jeden kluczowy aspekt. Cały sens badań profilaktycznych sprowadza się właśnie do wykonywania ich przy braku objawów chorobowych.

Jeżeli natomiast objawy już występują, wtedy pacjent zostanie skierowany przez lekarza na badania diagnostyczne. Ich celem, jak sama nazwa wskazuje, jest zdiagnozowanie przyczyn występujących objawów. Dlatego nigdy nie należy wychodzić z założenia, że dopiero pojawienie się objawów stanowi przesłankę do wykonania badań.

Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?

Po wyjaśnieniu tej różnicy możemy przejść do najważniejszej kwestii, czyli argumentów przemawiających za wykonywaniem badań profilaktycznych. Takich argumentów jest mnóstwo, ale na potrzeby tego artykułu skupimy się na trzech kwestiach.

Przede wszystkim tylko badania profilaktyczne pozwalają na zdiagnozowanie chorób już na wczesnym etapie ich rozwoju. Ma to ogromne znaczenie w kontekście ich leczenia, ponieważ wcześniejsza diagnoza najczęściej oznacza dużo lepsze rokowania. Co więcej, bardzo często daje ona również możliwość zastosowania mniej uciążliwego leczenia, a czasami powstały problem można jeszcze rozwiązać przy pomocy zwykłej zmiany codziennych nawyków. Niestety, przy pojawieniu się pierwszych objawów chorobowych sytuacja w wielu przypadkach zaczyna się komplikować. Dlatego warto robić wszystko, aby do tego nie dopuścić.

Drugą ważną kwestią jest to, że badania profilaktyczne pozwalają na ogólną ocenę naszego stanu zdrowia. Wiele osób już sam fakt braku objawów chorobowych uznaje za dowód na swoje zdrowie. Jednak rzeczywistość często weryfikuje takie założenia. Z tego względu warto regularnie sprawdzać, czy nasze przekonania dotyczące zdrowia rzeczywiście są prawdziwe.

Trzecia ważna kwestia to łatwy dostęp do badań oraz ich niski koszt. Badania profilaktyczne mają charakter ogólny i jako takie są łatwo dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Co więcej, ich powszechna forma znacznie obniża koszty związane z ich wykonaniem. W wielu przypadkach koszty wykonania badań profilaktycznych pokrywa NFZ, a skierowanie może wystawić nam lekarz rodzinny.

Przegląd najważniejszych badań profilaktycznych

Jeżeli weźmiemy pod uwagę najważniejsze badania profilaktyczne, zdecydowaną większość z nich stanowią badania krwi. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ badania krwi pozwalają na zdiagnozowanie bardzo wielu nieprawidłowości. Czasami takie nieprawidłowości są tylko lekkim odchyleniem i nie stanowią powodu do obaw. Jednak z drugiej strony w wielu przypadkach wymagają one dalszej diagnostyki.

W przypadku badań krwi absolutną podstawą jest morfologia, czyli ogólne badanie składu krwi. Dzięki niej diagności mogą ocenić wskaźniki tzw. elementów morfotycznych krwi (np. erytrocytów lub leukocytów). Przy ocenie takich wyników diagności kierują się wyznaczonymi normami, które dotyczą zarówno wartości liczbowych, jak i proporcji pomiędzy poszczególnymi elementami. Z tej przyczyny nieprawidłowe wyniki morfologii mogą być znakiem ostrzegawczym i jasną przesłanką do wykonania kolejnych testów.

Przy wystawianiu skierowania na morfologię lekarze często sugerują również wykonanie badania OB, czyli Odczynu Biernackiego. Badanie to pozwala na zdiagnozowanie różnych stanów zapalnych, chorób reumatycznych i niektórych nowotworów. Warto tutaj pamiętać, że samo występowanie stanu zapalnego często jest pierwszym objawem chorobowym. Dlatego zbyt wysoki wynik OB praktycznie zawsze oznacza konieczność wykonania innych badań.

Pozostałe ważne profilaktyczne badania krwi mogą obejmować między innymi:

  • badanie poziomu glukozy;
  • próby wątrobowe;
  • badanie poziomu kreatyniny.

Bardzo pomocne w wykryciu wczesnych dolegliwości mogą być także ogólne badania moczu i kału. Co więcej, lekarze coraz częściej zlecają swoim pacjentom podstawowe badanie serca, czyli badanie EKG. Choć ma ono dość ogólny zakres, to pozwala na zdiagnozowanie licznych nieprawidłowości w pracy serca.

Dlaczego badania profilaktyczne warto skonsultować z lekarzem?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę dwie istotne kwestie. Pierwszą z nich jest rozmowa dotycząca tego, jakie badania profilaktyczne warto wykonywać. Ich wykaz może bowiem różnić się w zależności od wieku oraz indywidualnego stanu zdrowia pacjenta. Warto pamiętać o tym, że np. pewne predyspozycje genetyczne mogą stanowić ważną przesłankę do wykonywania określonych badań. Dlatego pomoc lekarza jest tutaj kluczowa.

Druga kwestia dotyczy natomiast interpretacji uzyskanych wyników. Co jasne, obecnie pacjenci mogą bez problemu odczytać wyniki swoich badań i próbować je samodzielnie ocenić. Wiele osób korzysta w tym celu z internetu. Jednak samodzielne próby interpretacji wyników mogą być bardzo dużym błędem. Trzeba przecież pamiętać o tym, że np. normy dotyczące wyników mogą różnić się w zależności od płci lub innych czynników. Z tego względu to lekarz powinien ocenić, czy wyniki badania są prawidłowe.

Badania profilaktyczne w ramach ubezpieczeń i pakietów medycznych

We wstępie tekstu wspomnieliśmy o tym, że nie wszyscy zdają sobie sprawę ze znaczenia badań profilaktycznych. Jednak jest też dobra wiadomość, ponieważ ogólna świadomość ludzi w zakresie ochrony zdrowia wydaje się rosnąć. Coraz więcej osób docenia korzyści płynące z dbania o swoje zdrowie i samopoczucie. Można nawet stwierdzić, że pod pewnymi względami zdrowy styl życia stał się wręcz modą. Natomiast w tym przypadku jest to bardzo korzystna i warta propagowania moda.

Jednak z drugiej strony rosnące zainteresowanie badaniami profilaktycznymi może prowadzić do wydłużenia czasu oczekiwania na takie testy. Jest to szczególnie duży problem w kontekście obecnego działania państwowego systemu opieki zdrowotnej. Z tego powodu coraz większym zainteresowaniem cieszą się rozmaite świadczenia zapewniające dostęp do prywatnych usług medycznych. Są to głównie ubezpieczenia zdrowotne oraz pakiety medyczne.

Takie świadczenia są dostępne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm. Trzeba jednak przyznać, że za wzrost ich popularności odpowiadają głównie firmy. Polisy grupowe są cenione przez pracodawców, którzy za ich pomocą mogą zapewnić opiekę wszystkim swoim pracownikom. Co więcej, takie świadczenia często obejmują nie tylko samych pracowników, ale także ich najbliższych krewnych. Dzięki temu stają się one jeszcze lepszą alternatywą.

Co jasne, poszczególne ubezpieczenia i pakiety medyczne różnią się pod kątem dostępności wybranych świadczeń. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego ubezpieczenia. Wszystkie osoby zainteresowane zakupem takich świadczeń mogą skorzystać z serwisu Polisoteka.pl. Jest to nowoczesna platforma pozwalająca na porównywanie oraz zakup wybranych świadczeń. Wszystkie formalności związane z zakupem są tutaj ograniczone do minimum, dzięki czemu cały proces staje się szybki i łatwy.

Podsumowanie

Badania profilaktyczne stanowią najlepszy sposób na wczesne wykrywanie chorób. Dzięki nim pacjenci mogą dowiedzieć się o problemie znacznie wcześniej, co w większości przypadków znacząco poprawia ich rokowania. Warto jednak pamiętać, że wykaz badań profilaktycznych może różnić się w zależności od indywidualnej sytuacji pacjentów. Dlatego warto porozmawiać na ten temat z lekarzem i zapytać o to, jakie badania będą dla nas szczególnie ważne. Niewątpliwie będzie to jedna z najlepszych inwestycji dla naszego zdrowia oraz życia.

Materiał sponsorowany przez Polisoteka.pl
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze