Drgająca powieka – czy na pewno błahy problem? Może wskazywać na poważne schorzenia neurologiczne
Drgająca powieka to uporczywy objaw, wynikający z mimowolnego skurczu mięśnia okrężnego oka. Przede wszystkim bywa ona bardzo uciążliwa i irytująca, ale czy może być groźna? Czy jest tylko skutkiem niewyspania, stresu, a może niedoborów? Często tak właśnie jest, ale bywa, że miokimie oka są objawem groźnych chorób. Co oznacza drganie powieki?
- 1. Charakterystyka drgającej powieki
- 2. Przyczyny drgania powieki
- 3. Czy drganie powieki jest groźne?
- 4. Drgająca powieka – na jakie schorzenia może wskazywać?
- 4.1. Blefarospazm
- 4.2. Zespół Meige'a
- 4.3. Porażenie Bella
- 4.4. Stwardnienie rozsiane
- 4.5. Zespół Tourette’a
- 4.6. Połowiczy kurcz twarzy
- 4.7. Choroba Parkinsona
- 5. Leczenie
1. Charakterystyka drgającej powieki
Drgająca powieka oka, określana też jako skacząca powieka, to problem, który niepokoi wiele osób. Objawia się poprzez szybkie, niekontrolowane skurcze mięśnia okrężnego oka. Mięsień ten jest odpowiedzialny za zaciskanie powiek. Drżenie nie wpływa jednak na jakość widzenia. Może dotyczyć zarówno górnej, jak i dolnej powieki.
Drganie może mieć różne nasilenie. Zwykle najczęściej obserwuje się lekkie drganie powieki górnej, które znika samoistnie. Skurcze dolnej powieki występują znacznie rzadziej.
2. Przyczyny drgania powieki
Dlaczego powieka drga? Najczęstszą przyczyną pulsującego oka i drżenia powiek jest zmęczenie wynikające z niedoboru snu. Na skurcze oka skarżą się osoby, które dużo pracują, spędzają wiele godzin przed ekranem komputera. W takim przypadku ciężkie powieki, drgania pod okiem są sygnałem alarmowym organizmu, by zwolnić i zadbać o właściwy rytm dobowy, zgodny z rytmem biologicznym.
Od czego powieka drga? Wśród przyczyn wymienia się także stresujący tryb życia i nerwicę. Drganie powieki może wynikać z niedoboru magnezu w organizmie. Ten ważny pierwiastek reguluje pracę układu nerwowego. Jego niedobory mogą być także przyczyną drgania policzka. Inne ważne składniki dla prawidłowej pracy naszego układu nerwowego to witaminy z grupy B, witamina D czy potas oraz wapń.
Zapotrzebowanie na minerały wzrasta także w okresie ciąży. U przyszłych mam dość często obserwuje się różnego rodzaju niedobory. Drganie powieki w ciąży jest więc nierzadko spotykanym zjawiskiem.
Inną przyczyną drgania oka może być zbyt częste sięganie po alkohol lub napoje zawierające kofeinę. Kofeina w nadmiernych ilościach jest moczopędna, co prowadzi do zwiększonego wydalania magnezu. Ponadto napoje te mają działanie pobudzające. Wraz z nadmiarem stresu i zbyt małą ilością snu mogą przyczyniać się do nasilenia dolegliwości.
Do drżenia powieki przyczyniać może się także zażywanie niektórych leków, intensywny wysiłek fizyczny oraz palenie papierosów. W tym przypadku może wystąpić zarówno drżenie dolnej powieki, jak i skurcze powieki górnej.
Jeśli jednak nasza dieta jest zbilansowana, dbamy o to, żeby się wysypiać i pilnujemy, by stres nie dominował w naszym życiu, a drżenie powieki oka nie ustępuje, czas na wizytę u lekarza.
3. Czy drganie powieki jest groźne?
Wiele osób zastanawia się, czy skurcze powiek są groźne. Na forach często powracają pytania – drga mi powieka, skacze mi oko, czy to jest groźne? Otóż najczęściej drganie powiek nie jest niebezpieczne i ustępuje samoistnie wraz z wypoczynkiem. Takie sporadyczne incydenty zwykle nie wymagają interwencji medycznej.
Jednak niektóre sytuacje powinny wzbudzać szczególną czujność. Choć drżenie powieki samo w sobie nie jest groźne, to może być objawem występującego schorzenia. Zwłaszcza, jeśli drżenie utrzymuje się długo, często powraca i towarzyszą mu inne dolegliwości, jego przyczyny mogą być poważne.
W niektórych przypadkach ciągłe drganie powiek może zwiastować schorzenia neurologiczne lub choroby oczu. Skacząca powieka i objawy, takie jak bóle głowy lub oczu, zawroty głowy czy drgania innych partii mięśniowych, drżenia policzka lub drętwienie twarzy są zawsze sygnałem alarmowym. Wówczas konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą – okulistą lub neurologiem.
4. Drgająca powieka – na jakie schorzenia może wskazywać?
Drganie powiek najczęściej pojawia się sporadycznie i dość szybko ustępuje. Jednak w niektórych przypadkach może występować przy schorzeniach okulistycznych, takich jak:
- Zapalenie powiek – wyróżnia się ostre lub przewlekłe zapalenie powiek. Stan zapalny może dotyczyć całych powiek lub tylko ich części np. brzegów. U chorych pojawia się obrzęk i świąd powiek. Często pojawia się także uczucie zalegania piasku, czy przekrwienie spojówek. Może pojawić się także pulsowanie powieki.
- Zapalenie spojówek – to jedno z najczęściej występujących schorzeń narządu wzroku. Objawia się ono najczęściej swędzeniem, pieczeniem i niekontrolowanym łzawieniem, a czasem drgawkami powiek oka. Może pojawiać się także światłowstręt, zaczerwienienie, uczucie mrowienia oka .
- Zapalenie błony naczyniowej oka – to choroba, która może mieć bardzo poważne konsekwencje. Może prowadzić bowiem do trwałej utraty widzenia. Jednym z jej objawów może być ból, uczucie drżenia oka. Charakterystyczna jest także wrażliwość na światło i zmiana widzenia.
- Jaskra wrodzona – jest to schorzenie uwarunkowane genetycznie, które bez właściwego leczenia prowadzi do ślepoty. Do jej charakterystycznych objawów zalicza się nadwrażliwość na światło, łzawienie, pulsujące oko oraz mimowolne skurcze powiek.
- Zespół suchego oka – choroba powstaje na skutek niedostatecznego wydzielania łez, albo ich nieprawidłowego składu. Charakterystycznymi objawami są zaczerwienienie, czy pieczenie. Pojawiać się może także swędzenie i drganie oka.
- Erozja rogówki – to uszkodzenie powierzchownych warstw nabłonka rogówki. Objawia się ona bardzo silnym bólem oka, zaczerwienieniem, skurczem powiek połączonym z brakiem możliwości ich otwarcia.
Skurcze powieki mogą występować także jako objaw innych chorób, często mających podłoże neurologiczne.
4.1. Blefarospazm
Blefarospazm, czyli kurcz powieki rozpoznaje się najczęściej u osób dorosłych po 50. roku życia. Charakteryzuje się on przymusowym zaciskaniem powiek. Silny tik oka może powodować poważne trudności z otwieraniem oczu i prowadzić do tzw. ślepoty czynnościowej.
Nieleczony kurcz powiek może niemal zupełnie wyłączyć pacjentów z normalnego funkcjonowania, uniemożliwiając wykonywanie większości codziennych czynności.
4.2. Zespół Meige'a
Zespół Meige'a to kolejne schorzenie, które może objawiać się trzęsącą się powieką. W przebiegu choroby następuje mimowolny skurcz powiek, ponadto obserwuje się dystonię twarzowo-żuchwową.
U niektórych pacjentów może wystąpić także mrużenie oczu oraz nadwrażliwość na światło. Czasem pojawia się także nadmierne wysunięcie języka.
4.3. Porażenie Bella
Drżąca powieka może pojawić się podczas porażenia Bella, zwanego także samoistnym porażeniem nerwu twarzowego. Ten objaw neurologiczny o zróżnicowanym podłożu nazywany jest potocznie paraliżem twarzy.
Na skutek porażenia chory nie może zamknąć powieki ani mrugnąć okiem lub powieka opada. Pojawia się także drżenie mięśni twarzy czy obniżony kącik ust.
4.4. Stwardnienie rozsiane
Stwardnienie rozsiane jest chorobą, w przebiegu której dochodzi do uszkodzeń struktur układu nerwowego. Jedną z głównych oznak sugerujących chorobę jest pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego. U chorych pojawiać się może zaburzenie drgania gałki ocznej, tzw. latające oko.
Inne charakterystyczne objawy choroby to niedowład kończyn, zaburzenia czucia i widzenia. Pojawiają się także zawroty głowy, skurcze i sztywność mięśni, zaburzenia równowagi oraz koordynacji ruchów.
4.5. Zespół Tourette’a
Zespół Gillesa de la Tourette'a nazywany jest potocznie chorobą tików, ponieważ objawia się on występowaniem nerwowych tików. Co istotne, chory nie ma żadnej kontroli nad ich częstotliwością ani charakterem.
Pierwsze objawy zespołu mogą demonstrować się niekontrolowanymi tikami motorycznymi w obrębie twarzy, np. częstym zaciskaniem lub mruganiem powiek. Może pojawić się uczucie skaczącego oka. Z czasem tiki nasilają się i pojawiają w obrębie całego ciała. Obserwuje się niezależne od woli chorego ruchy głowy czy kończyn.
4.6. Połowiczy kurcz twarzy
Połowiczy kurcz twarzy należy do zaburzeń z grupy nerwowo-mięśniowych. Objawia się poprzez mimowolne, niekontrolowane drganie mięśni tylko z jednej strony twarzy. Objawy wówczas dotyczą tylko jednego oka (drganie lewej powieki lub prawej).
Skurcze powieki są właśnie jednym z pierwszych objawów zaburzenia. Następnie drganie rozprzestrzenia się na inne części twarzy (mięśnie policzkowe, wargi i podbródek) oraz szyi.
4.7. Choroba Parkinsona
Choroba Parkinsona to zwyrodnienie struktur mózgu. Jednym z jej najbardziej charakterystycznych objawów jest tzw. drżenie parkinsonowskie. Na samym początku choroby zwykle jest ono delikatne, najczęściej jednostronne. Wraz z rozwojem choroby następuje pogłębianie zaburzeń ruchowych.
5. Leczenie
Jeśli drganie powieki pojawia się sporadycznie i ustępuje po odpoczynku, leczenie zwykle nie jest konieczne. W tym wypadku pomocna okazuje się zwykle zmiana trybu życia. Zwykle dzięki zmianie starych nawyków, nieprzyjemny tik zanika.
Pomocne może okazać się:
- ograniczenie stresu,
- zrezygnowanie z palenia papierosów,
- ograniczenie alkoholu i napojów z kofeiną,
- odpowiednio skomponowana dieta,
- suplementacja minerałów,
- odpowiednia jakość i długość snu.
W przypadku, gdy za drganie powieki odpowiada kurcz powiek, czy połowiczy kurcz twarzy w leczeniu stosuje się często toksynę botulinową. Podanie toksyny botulinowej skutkuje porażeniem części konkretnego mięśnia, a tym samym uniemożliwieniem skurczu.
W sytuacji, gdy drganiu powieki towarzyszą inne objawy, niezbędna jest konsultacja z lekarzem. W przypadku, gdy jest ono objawem chorób neurologicznych czy okulistycznych, konieczne jest odpowiednie zdiagnozowanie schorzenia. Dopiero na podstawie uzyskanych wyników, możliwe jest ustalenie dalszego postępowania oraz wdrożenie właściwego leczenia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.