Trwa ładowanie...

Brakuje ich w aptekach i hurtowniach. Lepiej zrobić zapas

 Karolina Rozmus
10.07.2024 10:20
Brakuje ich w aptekach. Tysiące pacjentów może mieć problem
Brakuje ich w aptekach. Tysiące pacjentów może mieć problem (Getty Images)

Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował listę leków, których zakup może stanowić poważne wyzwanie dla pacjentów. Wiemy, jakich farmaceutyków brakuje w aptekach oraz hurtowniach.

spis treści

1. Problem z dostępnością leków na padaczkę

GIF regularnie publikuje listy leków zagrożonych brakiem dostępności w polskich aptekach. Zestawienie tworzy na podstawie danych pochodzących z aptek, w tym aptek szpitalnych, hurtowni farmaceutycznych oraz od podmiotów odpowiedzialnych.

Nowe zestawienie wskazuje, że problem mogą mieć pacjenci cierpiący na epilepsję. Szacuje się, że w Polsce na padaczkę może chorować nawet 400 tys. osób. Tymczasem może zabraknąć farmaceutyków stosowanych w leczeniu epilepsji, tj. produktu leczniczego zawierającego carbamazepinum w postaci zawiesiny doustnej (20 mg/ml).

Zobacz film: "Przychodzą z diagnozą, nie ufają medykom. Lekarze gorzko o pacjentach"

Braki dotyczą leku w butelce o pojemności 100 ml oraz 250 ml. Dostawy carbamazepinum planowane są na drugą połowę lipca.

2. Analogi GLP-1 ponownie na liście

Jak wygląda dostępność leków w aptekach?
Jak wygląda dostępność leków w aptekach? (Pixabay)

Najnowsze dane wskazują, że może być problem także z dostępnością leków stosowanych w terapii cukrzycy tj. tzw. analogów GLP-1: semaglutydu i dulaglutydu.

Ta sytuacja utrzymuje się zresztą od wielu miesięcy, o czym alarmowaliśmy wielokrotnie. Z uwagi na wykorzystanie wspomnianych leków nie tylko w terapii cukrzycy i otyłości, ale też jako remedium na kilka nadmiarowych kilogramów, popyt znacząco przekracza podaż.

- Lek od miesięcy jest najczęściej wyszukiwanym produktem na naszym portalu — tygodniowo notuje ponad 250 tys. wyświetleń - przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie mgr farm. Angelika Talar-Śpionek z serwisu GdziePoLek.

- Producent zapewnia, iż dostawy są realizowane regularnie, jednak w żaden sposób nie są w stanie zaspokoić tak ogromnych potrzeb rynku - podkreśla farmaceutka.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze